Norges Fredsråd

Månedens Fredsprofil for mai 2016: Tormod Heier

Del
Nor­ges Freds­råd vil hver måned frem­heve et enkelt­men­neske eller orga­ni­sa­sjon som har utmer­ket seg for for­brød­ring og fred i måne­den som har gått. Måne­dens freds­pro­fil for mai 2016 er oberstløytnant Tormod Heier.
Norges Fredsråd har kåret Tormod Heier som månedens fredsprofil for mai (skjermdump fra NRK)
Norges Fredsråd har kåret Tormod Heier som månedens fredsprofil for mai (skjermdump fra NRK)

Aktuell med:
Tormod Heier har lenge vært en av få militærfaglige stemmer som har våget å uttale seg kritisk om norske militæroperasjoner. Da det ble klart at Norge nå skal inn i Syria, var Heier tidlig ute og karakteriserte innblandingen som “kortsiktig og risikabel”, og at treningen trolig vil være «bortkastet» i innsatsen for å nedkjempe IS.

Bakgrunn:
2. mai kunngjorde regjeringen at de har besluttet å sende 60 norske spesialsoldater for å trene syriske opprørsgrupper i kampen mot IS. Reaksjonene har ikke latt vente på seg, og en rekke stemmer fra både forskningsmiljø, forsvar og fredspolitisk hold har påpekt at konflikten i Syria er svært uoversiktlig med ulike militære fraksjoner og skiftende allianser, og at norsk innblanding kan gjøre vondt verre. En liten uke etter kunngjøringen stod Tormod Heier frem i Klassekampen som en av få kritiske forsvarsstemmer til den norske Syria-planen, og rettet søkelys mot faren for at vi trener grupperinger som i fremtiden vil kjempe på vegne av IS. Heier argumenterte for at vi risikerer at det norsk bidraget kan styrke IS, og at den militære opptreningen mest sannsynlig vil bidra til en ytterligere eskalering av volden, med en påfølgende polarisering av frontene. Samtidig gjør Norges innblanding, i ønsket om å tilfredsstille USA, trolig fred i Syria enda vanskeligere.

Begrunnelse:
Norges Fredsråd mener Heier fortjener månedens profil fordi han våger å stå opp mot etablissementet og rette søkelys mot forsvarspolitiske feilgrep. Sammen med Mood er han et viktig unntak fra den gjeldende taushetskulturen i Forsvaret, i debatten om norsk forsvarspolitikk. Til tross for motbør fra de som mener at embedsverket ikke burde uttale seg kritisk til den gjeldende forsvarspolitikken, slutter ikke Heier å bidra til å nyansere den offentlige debatten. Stemmer som hans er et viktig korrektiv, og bidrar til en mer opplysende, edruelig og faglig oppegående diskusjon i det offentlige ordskiftet. Det skulle bare mangle at ikke forsvarsekspertene også fikk uttale seg. På grunn av sin innsats for å nyansere den offentlige forsvarsdebatten utnevner vi Tormod Heier til månedens fredsprofil. Vi gratulerer!

Tidligere fredsprofiler:

2015

Januar – Ordfører Cecilie Hansen

Februar – “Fredens ring”

Mars – “Red Zone”

April – “Verdens beste nyheter”

Mai – Maria Bamieh

August – “Refugees welcome to Norway”

2016

Januar – Merete Nordhus

Februar – “Soliders of Are og Odin”

Mars – Carsten Jensen

April – Moddi

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Norges Fredsråd har kåret Tormod Heier som månedens fredsprofil for mai (skjermdump fra NRK)
Norges Fredsråd har kåret Tormod Heier som månedens fredsprofil for mai (skjermdump fra NRK)
Last ned bilde

Lenker

Om Norges Fredsråd

Norges Fredsråd
Postboks 8940 Youngstorget
0028 OSLO

2286 8437http://www.norgesfredsrad.no/

Syv norske freds­or­ga­ni­sa­sjo­ner opp­ret­tet 25. okto­ber 1945 Nor­ges Freds­råd som et sam­ar­beids­or­gan. NFR var en vik­tig arena for det norske freds­ar­bei­det gjen­nom etter­krigs­ti­den, og videre under den kalde krigen.

I dag er Nor­ges Freds­råd møte­plas­sen for fred . Møte­plas­sen der menings­fel­ler og mot­stan­dere kan møtes til debatt og gjen­si­dig opp­lys­ning. En møte­plass som blir lagt merke til og lyt­tet til. En arena som føl­ger utvik­lin­gen i freds­re­la­terte saker og arbeidsmetoder.

Som sam­ar­beids­or­gan job­ber Nor­ges Freds­råd for kom­pe­tanse­he­ving og bedre utnyt­telse av kunn­ska­pen i norske freds­mil­jøer. Orga­ni­sa­sjo­nen er opp­tatt av ster­kere sam­ar­beid mel­lom aktu­elle part­nere og med­lems­or­ga­ni­sa­sjo­nene, og vil bidra til økt syn­lig­gjø­ring av freds­po­li­tiske stand­punkt i den offent­lige debat­ten. Over­ord­net skal NFR arbeide for bedre ramme­be­tin­gel­ser for norsk fredsarbeid.

Følg pressemeldinger fra Norges Fredsråd

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Fredsråd på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges Fredsråd

Norges Fredsråd kunngjør sine Nobelfavoritter2.10.2017 07:00:00 CEST | Pressemelding

Nobels fredspris skal gå til den som har gjort “mest eller best” for fred i året som har gått. 2017 går inn i historien som året verden endelig fikk et internasjonalt forbud mot atomvåpen, og Norges Fredsråd mener derfor den prestisjetunge prisen i år burde gå til ICAN - The International Campaign to Abolish Nuclear Weapons - som tok initiativ til forbudet. På Fredsrådet sin liste over Nobelfavoritter finner vi også blant annet ECOWAS og Campaign Against Arms Trade.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye