Husholdningene venter boligprisvekst
27.8.2024 07:30:00 CEST | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding
Flertallet mener at boligprisene skal videre opp og at renteøkningene er bak oss, viser Boligmarkedsbarometeret for august. Men husholdningene er ikke fullt så positive som i juni. – Det er fortsatt en bred oppfatning blant husholdningene om at det er lysere tider i sikte, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.

– Husholdningenes forventninger til boligprisene tok seg kraftig opp i løpet av første halvår, og nådde et rekordhøyt nivå i juni. Selv om boligprisforventningene har dempet seg litt over sommeren, er de fortsatt optimistiske, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.
I august-undersøkelsen oppga 66 prosent at de tror boligprisene er høyere om et år. Ned fra 71 prosent i juni. Nedgangen kommer av at flere enn i juni nå venter uendrede boligpriser. Svært få, bare 4 prosent, tror på boligprisfall det neste året.
Et stort flertall mener rentetoppen er nådd
Et stort flertall av husholdningene tror at rentetoppen er nådd. I august ventet 73 prosent at boliglånsrenten enten er lavere eller uendret om et år fra nå. Andelen har falt fra 75 prosent i juni.
Boligmarkedsbarometeret holdt seg på et høyt nivå
Jobbtryggheten holdt seg på et høyt nivå i august. Samlet betyr dette at boligmarkedsbarometeret holdt seg på et høyt nivå i august, litt lavere enn i juni.
– Arbeidsmarkedet er fortsatt godt, og inflasjonen har kommet ned over sommeren. Renteøkningene er med stor sannsynlighet bak oss, men det kan hende at rentekuttene lar vente på seg. Utsikter til bedret kjøpekraft og optimistiske boligprisforventninger blant husholdningene peker mot at etterspørselen i boligmarkedet vil ta seg opp fremover, forklarer Midsem.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Karoline MidsemSjeføkonom
Tel:98488643hkm@nbbl.nowww.nbbl.noTonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.nowww.nbbl.noDokumenter
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
NBBL om forslag fra Skattekommisjonen: Ny formuesskatt må ikke bli en ny boligskatt24.6.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Boligfradraget i et skatteforlik må være så høyt at formueskatten ikke blir en ny boligskatt. – Vi må ikke svekke folks mulighet til å eie egen bolig, for eierlinjen har bidratt til stabile, trygge boforhold og lavere formuesulikhet, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL
Folk tror på høyere boligpriser og høyere renter23.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene har klare forventninger om at boliglånsrenten skal videre opp, samtidig er de optimistiske til boligprisutviklingen det kommende året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for juni.
Boligbyggelagene vokser i et tøft boligmarked19.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
I et vanskelig boligmarked har boligbyggelagene økt medlemsmassen sin med 3,9 prosent hvert år siden 2019. – Boligbyggelagene har vært gode på å tilpasse seg nye tider, sier Bård Folke Fredriksen i NBBL.
Irriterer osen fra naboens grill deg?15.6.2026 12:01:00 CEST | Pressemelding
Med finværet vil mange grille og nyte middagen utendørs. Men er det fritt fram for naboen å røyklegge hele nabolaget?
Ny statistikk: Det bygges få og stadig dyrere leiligheter i Norge27.5.2026 09:49:18 CEST | Pressemelding
Siden 2014 har prisen på nye leiligheter økt med 85 prosent i Norge, viser NBBLs prisstatistikk for nye leiligheter. Høye kostnader og lave salgstall preger markedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom