NBBL om forslag fra Skattekommisjonen: Ny formuesskatt må ikke bli en ny boligskatt
24.6.2026 11:00:00 CEST | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding
Boligfradraget i et skatteforlik må være så høyt at formueskatten ikke blir en ny boligskatt. – Vi må ikke svekke folks mulighet til å eie egen bolig, for eierlinjen har bidratt til stabile, trygge boforhold og lavere formuesulikhet, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL

– Bolig er først og fremst et velferdsgode, og ikke et investeringsobjekt. NBBL noterer seg med tilfredshet at Skattekommisjonen ikke foreslår en fordelsbeskatning av egen bolig. Vi må imidlertid påpeke at kommisjonens forslag skaper stor usikkerhet om hva husholdningene i fremtiden skal betale, fordi forslaget ikke sier nøyaktig hvor høyt det særskilte fradraget for bolig skal være og satsene ikke er fastsatt, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL
Styr unna økt boligskatt for folk flest
Uten et særskilt fradrag for bolig vil langt flere enn i dag betale måtte betale formueskatt for boligverdier. NBBL ber regjeringen og Stortinget i et eventuelt kommende skatteforlik, sikre at det ikke i praksis betyr økt skatt på bolig i forhold til i dag.
– NBBLs beregninger viser at uten et stort boligfradrag – mellom sju og ti millioner kroner – blir formuesskatten en ny boligskatt. Våre beregninger viser at husholdninger som i dag ikke betaler formuesskatt for sin bolig, må betale formuesskatt, særlig om skatten settes til 0,75 prosent. Derfor er det viktig at det særskilte fradraget for bolig blir høyt, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL
En relativt stor andel av husholdninger med lav inntekt eier i dag bolig, også mange uten inntektsgivende arbeid, som uføre og alderspensjonister. – Disse vil i liten grad nyte godt av eventuelle lettelser i skatt på arbeid, men fullt ut bære byrden av økt beskatning av bolig, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL
– NBBL er opptatt av at endringer i skattesystemet ikke blir en veksling der folk flest må ta regningen for lettelser andre steder, eksempelvis gjennom økt beskatning på vanlige folks primærbolig, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL
Kontakter
Bård Folke FredriksenAdministrerende direktør
Tel:41504162bff@nbbl.nowww.nbbl.noTonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:93093468trl@nbbl.nowww.nbbl.noBilder

Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
NBBL om skattekommisjonens innstilling: – Ikke øk skatten på å eie eget hjem23.9.2026 10:31:58 CEST | Pressemelding
En skattereform må støtte opp under folks mulighet til å eie egen bolig, sier sjeføkonom Hilde Midsem i NBBL. Hun advarer mot at endringer i formueskatten blir en ny boligskatt, og mener primærbolig fortsatt må behandles annerledes enn finansformue.
Syv av ti forbereder seg på høyere rente22.9.2026 07:05:00 CEST | Pressemelding
Det er usikkert om det blir renteøkning denne uken, men et klart flertall av husholdningene tror boliglånsrentene vil være høyere om ett år. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for september.
160.000 planlagte boliger kan forsvinne med et pennestrøk16.9.2026 06:31:00 CEST | Pressemelding
Nesten hver tredje bolig norske kommuner har planlagt for, står i fare for å aldri bli bygget, viser en ny rapport.
Husholdningene venter høyere boliglånsrenter25.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Seks av ti husholdninger tror boliglånsrentene vil være høyere om ett år. Samtidig holder boligprisforventningene seg positive. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for august.
Svak utvikling i borettslagsprisene i andre kvartal2.7.2026 12:02:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte med beskjedne 0,2 prosent fra første til andre kvartal i år, ifølge NBBLs prisstatistikk for borettslagsboliger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom