Krever bombrikke i elbilen for billigere passering
22.7.2019 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

Nye salgstall viser at halvparten av alle nye solgte biler i juni i år var elektriske. Over 220 000 elbiler ruller nå på norske veier, og salget er godt hjulpet av at bilene er fritatt for moms og engangsavgift. Fra 2019 har Stortinget vedtatt at elbiler skal maks betale halv takst ved passering i bomstasjoner.
- Nordmenn sparer gladelig avgiftskroner på å kjøpe elbil. For å få maks uttelling på besparelsene, må nyslåtte elbileiere også huske bombrikken. Mange tror nok at bomstasjonen gjenkjenner en elbil via nummerskiltet, men slik er det ikke, sier Ryste.
Tungvint bompengeregime
Det er bombrikken som forteller bomringen at det er en elbil, og at det gjelder egne takster.Har du elbil og passerer bomsnitt uten AutoPASS-brikke vil du altså faktureres uten rabatter. Da må du gå veien om å søke bomselskapet i ettertid slik at du får rabatten.
- At du må være tilmeldt en brikkeordning for å få rabatten Stortinget har vedtatt viser jo hvor tungvint hele bompengesystemet er. Hver gang du passer er en bomstasjon betaler du også inn penger som går til innkreving og administrasjon i bompengeselskapene, forklarer Ryste.
Lite effektiv finansering
Gjennomsnittlig går 1,25 kr per passering til administrasjon i bompengeselskapene. I 2017, som er siste tilgjengelige tall, gikk 7,9 prosent av inntekstene til bomselskapene rett til administrasjon.
- Dette viser hvor lite effektivt bompenger er som finansering av samferdsel. Vi mener bompenger som system er modent for skraphaugen, sier Ryste.
Blir fort dyrt uten brikkerabatt
I mellomtiden er det viktig å få med seg de rabattene som finnes. Også for de som kjører diesel- og bensinbiler kan det være noen kroner å spare på ha bombrikke i bilen dersom du skal kjøre litt rundt i sommer. Alle bomselskaper tilbyr rabatterte priser når du har AutoPASS-brikke, og enkelte steder får du såkalt timesrabatt dersom du passerer flere bomstasjoner innen én time.
- Det kreves inn bompenger på nær sagt alle nye veiprosjekter, i tillegg til i mange byer. Det blir fort noen bom-kroner. Det lønner seg å få med seg rabattene som bomselskapene tilbyr når du har brikke, sier Ryste.
Nøkkelord
Kontakter
Camilla RysteKommunikasjonssjef
Tel:482 13 216ryste.camilla@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Lurt å sjekke dette før du kjøper brukt elbil28.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det er et godt utvalg av tre år gamle familiebiler på bruktbilmarkedet som er testet i NAF og Motors store sommer-elbiltest. – I testen i 2023 var det med mange familiebiler som kjørte langt. Nå er disse attraktive bruktbiler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Antall trafikkdrepte øker: - Året har startet på verst tenkelige måte27.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Antall dødsulykker på veiene er langt høyere hittil i år enn på samme tid i fjor. Og nå går vi inn i sommeren som er høysesong for ulykker. – Vi er svært bekymret for utviklingen, sier Jan Harry Svendsen i NAF.
Avgiftsfritaket på bensin- og diesel fungerer22.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Prisene på drivstoff gikk ned i april etter rekordpriser i mars. – Dette viser at avgiftsfritaket virker som det skal og hjelper eierne av bensin- og dieselbiler, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Flest elbilister på bilferie19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I sommer er det flere som skal på bilferie med elbil enn bensin- og dieselbil, viser en fersk undersøkelse. – Lengre rekkevidde og bedre tilgang til lading gjør at elbilene vil dominere i sommerferietrafikken, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbilinteressen øker med stigende oljepris13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I flere år har NAFs undersøkelser vist at rundt 45 prosent svarer at deres neste bil skal være en elbil. – Nå ser vi et byks, og over halvparten vil nå ha elbil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
