Avgiftsfritaket på bensin- og diesel fungerer
22.5.2026 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
Prisene på drivstoff gikk ned i april etter rekordpriser i mars. – Dette viser at avgiftsfritaket virker som det skal og hjelper eierne av bensin- og dieselbiler, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at gjennomsnittlig bensinpris gikk ned med 18 prosent i april sammenlignet med mars. Snittprisen for diesel gikk ned med 5 prosent.
– Det midlertidige avgiftsfritaket trådte i kraft 1. april og har gitt effekt umiddelbart, sier Handagard.
NAF var en sentral pådriver for å få til et fritak fra veibruksavgift på drivstoff. Kuttet tilsvarer 2,85 kroner per liter diesel og 4,41 kroner per liter bensin, inkludert merverdiavgift. Bensin var i snitt 4,18 kroner billigere i april enn i mars, og diesel var i snitt 1,23 kroner billigere i april enn i mars.
– Vi mener hele avgiftskuttet må komme forbrukerne til gode, mener Handagard. – Det er fortsatt slik at pumpeprisene svinger, derfor er det lurt å følge med på prisene i ditt område og fylle når det er billigst, fortsetter hun.
Diesel skal bli billigere i mai
Fra første mai fikk diesel lette også i CO2-avgiften. Reduksjonen er på 1,33 kroner.
– Vi forventer derfor at dieselprisene nå går ned også på bensinstasjonene, sier Ingunn Handagard. – Svaret på om også denne avgiftsletten fungerer, får vi først i juni med nye tall fra SSB.
Sommerferien reddet, men hva skjer til høsten?
Tiltakene for å få ned drivstoffprisene varer frem til 1. september. Det betyr at sommerferien er reddet for bensin- og dieselbilistene, men fremdeles er det usikkert hvordan oljeprisene vil være til høsten.
– Vi forventer at myndighetene følger nøye med på dette og vurderer en videreføring av avgiftslettelsene om situasjonen ikke er løst i Midtøsten, avslutter Ingunn Handagard.
Tabell
Priser på drivstoff per måned
|
Priser (kroner per liter) |
||
|
Bensin, blyfri 95 oktan |
Avgiftspliktig diesel |
|
|
April 2026 |
19,32 |
23,31 |
|
Endring fra sist måned, prosent |
-17,79 |
-5,01 |
|
Mars 2026 |
23,50 |
24,54 |
|
Februar 2026 |
19,68 |
19,82 |
|
Januar 2026 |
20,47 |
20,19 |
KILDE: Statistisk sentralbyrå (SSB). Prisene er gjennomsnittlige utsalgspriser inkl. skatter og avgifter.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. NAF er en landsomfattende organisasjon med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Flest elbilister på bilferie19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I sommer er det flere som skal på bilferie med elbil enn bensin- og dieselbil, viser en fersk undersøkelse. – Lengre rekkevidde og bedre tilgang til lading gjør at elbilene vil dominere i sommerferietrafikken, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbilinteressen øker med stigende oljepris13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I flere år har NAFs undersøkelser vist at rundt 45 prosent svarer at deres neste bil skal være en elbil. – Nå ser vi et byks, og over halvparten vil nå ha elbil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Ingen ekstra penger til vei der behovet er størst12.5.2026 13:00:05 CEST | Pressemelding
Forfallet på fylkesveiene vil fortsette å øke, advarer NAF, etter at regjeringen har lagt frem forslaget til revidert nasjonalbudsjett. – Uten ekstra midler vil ikke fylkene klare å ta vare på veiene som er i dårligst stand, og som folk er avhengige av i hverdagen, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: Økt veiforfall svekker beredskapen11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det stadig økende forfallet på fylkesveiene kan svekke samfunnssikkerheten, advarer NAF. – Det må mye mer midler på plass hvis fylkene ta igjen forfallet og øke sikkerheten på veiene de har ansvar for, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF, Norges Automobil-Forbund.
Elbilbatteriene holder langt utover garantien8.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF har analysert 10 000 batteritester og slår fast at batteriene i elbiler holder langt utover garantiperioden. – Tapet er lite og elbilbatteriene holder seg utrolig godt, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom