Boligprisgaloppen vedvarer
3.6.2021 11:20:46 CEST | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding

– Det er imidlertid verdt å merke seg at boligprisene i Oslo nå har falt tre måneder på rad. Det er litt typisk at Oslo er en bjellesau og leder an når markedet snur. Vi forventer at flere byer vil følge etter og at prisveksten dempes gjennom andre halvår, sier Frengstad Bjerknes.
NBBLs prognoser tilsier at vi får den første av flere renteøkninger allerede i september. Befolkningsveksten har avtatt samtidig som at boligbyggingen har tiltatt i store deler av landet. Til sammen bør det være nok til å dempe prisveksten.
– Allikevel er det et paradoks at pandemien ga oss en den dypeste nedturen i moderne tid samtidig som den har bidratt til kraftig vekst i boligpriser, aksjer og andre aktiva. Det forsterker en lang trend med økende ulikhet. Inn i høstens valgkamp bør politikerne spørre seg hvem som egentlig tjener på tosifret boligprisvekst, sier Frengstad Bjerknes.
Hvis du vil se dette innholdet fra www.nbbl.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Nøkkelord
Kontakter
Christian F. BjerknesSjeføkonom
Tel:970 40 963cb@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Bilder


Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Husholdningene venter høyere boliglånsrenter25.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Seks av ti husholdninger tror boliglånsrentene vil være høyere om ett år. Samtidig holder boligprisforventningene seg positive. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for august.
Svak utvikling i borettslagsprisene i andre kvartal2.7.2026 12:02:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte med beskjedne 0,2 prosent fra første til andre kvartal i år, ifølge NBBLs prisstatistikk for borettslagsboliger.
NBBL om forslag fra Skattekommisjonen: Ny formuesskatt må ikke bli en ny boligskatt24.6.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Boligfradraget i et skatteforlik må være så høyt at formueskatten ikke blir en ny boligskatt. – Vi må ikke svekke folks mulighet til å eie egen bolig, for eierlinjen har bidratt til stabile, trygge boforhold og lavere formuesulikhet, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL
Folk tror på høyere boligpriser og høyere renter23.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene har klare forventninger om at boliglånsrenten skal videre opp, samtidig er de optimistiske til boligprisutviklingen det kommende året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for juni.
Boligbyggelagene vokser i et tøft boligmarked19.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
I et vanskelig boligmarked har boligbyggelagene økt medlemsmassen sin med 3,9 prosent hvert år siden 2019. – Boligbyggelagene har vært gode på å tilpasse seg nye tider, sier Bård Folke Fredriksen i NBBL.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
