Boligprisgaloppen vedvarer

– Det er imidlertid verdt å merke seg at boligprisene i Oslo nå har falt tre måneder på rad. Det er litt typisk at Oslo er en bjellesau og leder an når markedet snur. Vi forventer at flere byer vil følge etter og at prisveksten dempes gjennom andre halvår, sier Frengstad Bjerknes.
NBBLs prognoser tilsier at vi får den første av flere renteøkninger allerede i september. Befolkningsveksten har avtatt samtidig som at boligbyggingen har tiltatt i store deler av landet. Til sammen bør det være nok til å dempe prisveksten.
– Allikevel er det et paradoks at pandemien ga oss en den dypeste nedturen i moderne tid samtidig som den har bidratt til kraftig vekst i boligpriser, aksjer og andre aktiva. Det forsterker en lang trend med økende ulikhet. Inn i høstens valgkamp bør politikerne spørre seg hvem som egentlig tjener på tosifret boligprisvekst, sier Frengstad Bjerknes.
Hvis du vil se dette innholdet fra www.nbbl.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Nøkkelord
Kontakter
Christian F. BjerknesSjeføkonom
Tel:970 40 963cb@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Bilder


Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Husholdningene venter høyere boligpriser og lavere renter24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene går inn i sommeren med høye forventninger til boligprisene og økt tro på lavere renter, det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for juni.
Optimismen i boligmarkedet holder seg oppe27.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Til tross for noe lavere forventninger enn ved inngangen til året, peker NBBLs Boligmarkedsbarometer for mai mot fortsatt høy etterspørsel i boligmarkedet.
10 millioner gir ikke 130.000 boliger15.5.2025 12:19:40 CEST | Pressemelding
Husbanken er tom, og ti millioner kroner til raskere byggesaker vil ikke få fart på boligbyggingen alene. De som sliter med å komme inn på boligmarkedet, får lite ekstra drahjelp i revidert nasjonalbudsjett.
Færre boliger for førstegangskjøperne29.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Store forskjeller for førstegangskjøpere i norske byer, viser Førstehjemindeksen fra Norske Boligbyggelags Landsforbund. Men én negativ trend preger alle byene.
Usikkerhet preger husholdningenes renteforventninger28.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Et knapt flertall tror renten vil holde seg uendret det kommende året, men befolkningen er splittet i synet på utviklingen fremover. Samtidig svekkes boligprisforventningene noe, fra et høyt nivå. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for april.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom