Agder Energi og HitecVision inngår partnerskap
Norge har verdens beste forutsetninger for å utvikle grønn industri. Derfor går Agder Energi og HitecVision nå sammen om en helhetlig satsing for å utvikle nye selskaper i den grønne omstillingen.

- Det er sterke drivkrefter i Europa og Norge som fremmer bærekraftige løsninger for å nå klimamålene. I partnerskap med HitecVision vil vi utvikle nye forretningsmuligheter for å befeste Norge som en energinasjon også i fremtiden, sier Steffen Syvertsen, konsernsjef i Agder Energi.
- I vår region har vi et godt utgangspunkt for utvikling av ny, grønn industri. Vårt overskudd av fornybar kraft, ledige arealer og et stort og høykompetent offshore-miljø gir oss store fortrinn. I tillegg ligger vi nær Europa og noen av verdens beste havvindressurser, som gir gode muligheter for en lønnsom vekst inn i en fornybar fremtid, sier Syvertsen.
EU har som mål å fase ut all bruk av olje og gass innen 2050, med betydelige kutt allerede innen 2030. Norge har et godt utgangspunkt for å beholde posisjonen som en sentral energinasjon i Europa gjennom målrettet arbeid innen områder som kraftutveksling, havvind og hydrogen. Partnerskapet forener to ledende industrimiljøer innen energi, og sammen vil Agder Energi og HitecVision utnytte mulighetene til å skape verdier og sette fart i det grønne skiftet.
Ole Ertvaag, CEO og Founding Partner i HitecVision kommenterer: - Vi har arbeidet med å utvikle selskaper i oljesektoren i over 35 år, og nå ser vi også stadig flere muligheter innen fornybar energi og infrastruktur. Med denne avtalen kombinerer vi Agder Energis sterke posisjon og brede kompetanse innen fornybar med vår lange erfaring i å etablere og bygge nye selskaper. Det gir oss samlet styrke til å gjennomføre lønnsomme og bærekraftige industrielle satsinger i nye og raskt voksende markeder.
Flere industrielle satsinger
Partnerne er allerede i gang med å vurdere flere mulige industrisatsinger, som både kan skape arbeidsplasser og fremme overgangen til et mer bærekraftig samfunn
- Vi tror på det å tenke stort tidlig. Partnerskapet med HitecVision er en allianse mellom kraft, kompetanse og kapital, der selskapenes styrker utfyller hverandre. Samtidig vil satsingen bidra til å sette regionen i førersetet for det grønne industriskiftet i Norge, sier Steffen Syvertsen.
Nøkkelord
Kontakter
Steffen SyvertsenKonsernsjef i Agder Energi
Tel:90928415steffen.syvertsen@ae.noJon VatnalandSenior Partner, HitecVision
Tel:90 50 00 16Bilder



Om Agder Energi
Om Agder Energi:
Agder Energi er et ledende norsk fornybarkonsern som leverer ren energi for at samfunnet skal fungere, nå og for fremtiden. Konsernets virksomhet omfatter produksjon, distribusjon og salg av fornybar energi, samt energitilknyttede tjenester. Konsernet har rundt 900 ansatte og har hovedkontor i Kristiansand.
Agder Energi eies av kommunene på Agder med til sammen 54,47 % av aksjene, og Statkraft Industrial Holding AS med 45,53 % av aksjene.
Om HitecVision:
HitecVision er et private equity-selskap med fokus på den europeiske energisektoren. Vi forvalter rundt 60 milliarder kroner og har kontorer i Stavanger, Oslo og London. Våre om lag 65 ansatte arbeider med å etablere og utvikle vellykkede selskaper, i samarbeid med selskapenes ledelse og styre.
HitecVision investerer i energiprodusenter og infrastrukturselskaper med vekstpotensial og kapitalbehov, selskaper som har potensiale til over tid å oppnå en betydelig størrelse og selvfinansiert vekst – innen rammene for overgangen til et lavkarbonsamfunn.
Følg saker fra Agder Energi
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Agder Energi på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Agder Energi
Morrow Batteries vil etablere et industrialiseringssenter for batteriteknologi22.2.2021 14:10:34 CET | Pressemelding
Morrow Batteries vil øke tempoet i kommersialiseringen av ny batteriteknologi og celleproduksjon. Allerede i år tar selskapet sikte på å starte byggingen av Morrow Industrialization Centre.
Vær forsiktige på isen!19.2.2021 13:33:47 CET | Aktuelt
Nå starter vinterferien. Ved ferdsel på regulerte vassdrag oppfordres skigåere og andre til å være svært forsiktige.
Flytter ansattsparing til bærekraftige fond18.2.2021 12:51:54 CET | Aktuelt
Agder Energi har satt tydelige mål for sitt arbeid med samfunnsansvar og bærekraft. Nå flyttes innskuddspensjonen til ansatte til mer bærekraftige pensjonsprofiler. I samarbeid med SpareBank 1 Forsikring, som er konsernets pensjonsleverandør, flyttes pensjonssparingen for ansatte nå til svanemerket forvaltning.
Bedre årsresultat tross rekordlave priser16.2.2021 14:13:57 CET | Pressemelding
Agder Energi fikk i 2020 et underliggende resultat etter skatt på 489 millioner kroner. I 2019 var resultatet etter skatt på 340 millioner kroner.
Styrene enige om intensjonsavtale om fusjon12.2.2021 14:59:10 CET | Pressemelding
Enstemmige styrer i Glitre Energi og Agder Energi har signert en intensjonsavtale om fusjon mellom de to konsernene. Avtalen inneholder balanserte løsninger som tjener begge regionene, og skaper betydelige verdier for kunder, medarbeidere, eiere og samfunn.
Morrow Batteries partners with Haldor Topsoe to establish cobalt-free cathode pilot production in Norway21.1.2021 11:41:43 CET | Press release
Morrow Batteries has signed an letter of intent with Danish chemical company Haldor Topsoe. The aim is to establish a pilot facility in South of Norway to commercialize new battery technology that will contribute to more cost-effective and sustainable batteries.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom