Slik griller du perfekt i sommer

Her finner du masse fristende oppskrifter med Coops Grillperfekt-produkter.
Sammen har vi testet ulike kjøttyper, marinader, krydder og funnet ut hva som passer aller best på grillen.
Alle Grillperfekt-produktene kommer med hendige etiketter på pakken. Der står det nøyaktig hva som skal gjøres av deg for å få et perfekt resultat. På pakken finner du også fristende oppskrifter til spennende sideretter til din grillmat.
I fjor vant vi en rekke NM-gull for våre grillprodukter da norgesmesterskapet i kjøtt ble arrangert, og vi er regjerende mester fram til 2016!
Det er stor forskjell på hvordan de ulike produktene skal grilles, noen trenger lang tid på lite varme, andre er raskt ferdig med direkte varme. Enkelte ganger anbefales det også en kombinasjon av indirekte og direkte varme..
Her ser du når de to mest vanlige grillmetodene skal brukes, enten du har kull- eller gassgrill:
DIREKTE VARME:
Perfekt til å grille biff eller mindre kjøttstykker som trenger kort tid på grillen, f.eks pølser, hamburgere og koteletter.
Husk alltid å forvarme grillen, og bruk romtempererte råvarer.
KULL: Fordel kullet jevnt over hele risten som ligger i bunnen av grillen. Legg maten rett over varmen.
GASS: Legg maten direkte over brennerne. Bruk lokk når du griller, slik at kjøttet holder seg saftig.
INDIREKTE VARME:
Brukes hovedsakelig når man skal grille større kjøttstykker, slik at kjøttet blir gjennomstekt uten å bli svidd. Helstekt svinefilet eller oksefilet gjøres best med indirekte varme.
Husk alltid å forvarme grillen, og bruk romtempererte råvarer.
KULL: Kull legges på hver side av grillen. Legg en aluminiumsform i midten av kullet, som vil ligge under kjøttet.
GASS: Tenn kun de ytterste brennerne eller på mindre gassgriller – bruk svak varme. Grill over de sonene hvor brennerne er slukket.
Bruk lokk når du griller, slik at kjøttet holder seg saftig.
Vil du lære enda mer kan et besøk på Webers grillskole være tingen!
Tekst og fotocollage: Nina Farstad Engebretsen
Nøkkelord
Bilder
Lenker
Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Grillsesongen er i gang – her er årets grillnyheter fra Coop!25.4.2025 13:24:20 CEST | Pressemelding
Våren er i anmarsj og grillsesongen nærmer seg med stormskritt. Når solen titter frem og grillen endelig skal fyres opp igjen, er det mange som gleder seg til å prøve noe nytt. Coop utvider sitt allerede prisbelønte grillsortiment med en rekke spennende nyheter, utviklet med tanke på norske grillvaner og kundenes smakspreferanser.
Coop har benyttet feil emballasje på et mindre parti reddiker fra Italia. Produktet er fjernet fra butikkene.1.4.2025 18:40:16 CEST | Pressemelding
Et mindre parti italienske reddiker er solgt i emballasje merket Nyt Norge.
Extra: Kutter prisen igjen!31.3.2025 07:04:29 CEST | Pressemelding
Spinnvilt salg etter priskutt hos Extra – nå kommer det nye frukt- og grøntvarer på tilbud.
Extra feirer med 50 prosent priskutt på «Alltid 8»24.3.2025 07:00:55 CET | Pressemelding
Etter å ha mottatt Helse- og omsorgsdepartementets utmerkelse for sunnere kosthold, markerer Extra milepælen med et kraftig priskutt.
Rekordvekst for lavpriskjeden Extra21.3.2025 07:02:00 CET | Pressemelding
Coops lavpriskjede Extra økte markedsandelen med 0,6 prosentpoeng i 2024 og har aldri før hatt høyere omsetning enn i 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom