En skandale med svekkelse av oljefondets etiske rammer
4.11.2025 10:28:51 CET | Framtiden i våre hender | Pressemelding
– I en verdenssituasjon som roper etter lederskap for miljø, menneskerettigheter og etikk er det en skandale om Norge svekker de etiske retningslinjene for vårt største utenrikspolitiske fotavtrykk, sier Tale Hungnes, leder i Framtiden i våre hender.

Framtiden i våre hender reagerer kraftig på at regjeringen nå ser ut til å gå inn for en omfattende svekking av det etiske rammeverket for oljefondet – uten at det er gjennomført en åpen prosess først.
– Denne prosessen er høyst uvanlig. Stoltenberg åpner for at regjeringen skal kunne stanse etisk begrunnede uttrekk. Snakk om å bruke oljefondet som et politisk verktøy! Det bryter med god norsk praksis for åpne og demokratiske beslutninger, Tale Hungnes, leder i Framtiden i våre hender.
I dag behandler Stortinget forslag fra Arbeiderpartiet som vil stille Etikkrådets arbeid i bero inntil et nytt etisk rammeverk er på plass. Forslagene får trolig flertall med støtte fra Fremskrittspartiet, Høyre, Senterpartiet og Kristelig Folkeparti.
Stoltenberg vil svekke etikken
– Jeg tror ikke mine egne ører! Tenk om Jens Stoltenbergs comeback i norsk politikk blir det som for første gang svekker de etiske retningslinjene, sier Tale Hungnes.
Finansministeren tar til orde for en kraftig svekkelse av det etiske rammeverket oljefondet bruker i dag. Dette skjer samtidig som mange nordmenn har vært frustrerte over at oljefondet har vært investert i selskaper som bidrar til krigshandlinger og okkupasjon.
– Stoltenberg snakker som om fondet er snevert investert, men faktum er at terskelen for uttrekk er svært høy og at fondet er investert i en rekke selskaper andre investorer har utelukket for lenge siden, påpeker Hungnes.
Menneskerettighetene må ligge fast
– Ansvarlighet handler ikke bare om økonomi. Oljefondet må forvaltes på en etisk måte, i tråd med internasjonale menneskerettigheter og folkeretten, sier Hungnes.
– Stortinget må ta ansvar og i det minste sikre en forsvarlig behandling av regjeringens forslag. Dette er for viktig til å haste gjennom stortinget på få dagers varsel, avslutter Hungnes.
Kontakter
Håvard LangmoenKommunikasjonssjef
Tel:932 77 377havard@framtiden.noOm oss
Framtiden i våre hender er en medlemsorganisasjon som jobber for strukturelle løsninger på overforbruk og global ulikhet. Vi jobber innenfor klima- og naturfeltet med temaer som overforbruk, klær, mat og transport. Som Norges største miljøorganisasjon er vi sentral i debatten om norsk og internasjonal klimaomstilling.
Følg pressemeldinger fra Framtiden i våre hender
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Framtiden i våre hender på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Framtiden i våre hender
Temu-importen av klær ute av kontroll: 263 prosent økning på ett år19.5.2026 13:18:52 CEST | Pressemelding
Klesimporten via utenlandske nettbutikker som Temu og Shein har tredoblet seg på bare ett år, til nesten 14 000 tonn. Det viser ferske tall fra forskningsinstituttet NORSUS. Norges største miljøorganisasjon ber regjeringen tette et juridisk tomrom.
Klimakutt under press: Regjeringen leverer et minimum12.5.2026 11:55:30 CEST | Pressemelding
Framtiden i våre hender, Norges største miljøorganisasjon, mener det er bra at regjeringen rydder opp i eget klimarot, men advarer mot å fremstille opprydningen som et fremskritt. Norge kutter utslipp for sakte, og dette budsjettet gjør ikke nok for å øke tempoet.
Ny rapport: Oljefondet stemmer mot klimaet hos verdens største forurensere5.5.2026 08:13:19 CEST | Pressemelding
Oljefondet slår fast at klimakrisen utgjør en grunnleggende finansiell risiko. Men når verdens største olje- og gasselskaper holder eiermøter, stemmer fondet med ledelsen og mot klimaforslagene. En ny rapport fra Framtiden i våre hender viser et stort gap mellom fondets egne klimaambisjoner og det de faktisk gjør.
Nye tall viser at folk ikke har råd til å spise sunt29.4.2026 13:31:38 CEST | Pressemelding
Dagsferske tall fra Statistisk Sentralbyrå (SSB) viser at nordmenn kjøper mindre kjøtt og mindre fisk enn før pandemien, men de erstatter det ikke med mer frukt og grønt. Tallene understreker at prislappen fortsetter å vinne mot folkehelsa.
Klager Temu til Forbrukertilsynet: Bruker KI-bilder for å villede norske forbrukere23.4.2026 09:11:27 CEST | Pressemelding
Framtiden i våre hender har i dag klaget den kinesiskeide handelsplattformen Temu inn til Forbrukertilsynet for brudd på markedsføringsloven om villedende markedsføring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom