Vegarbeid på rv. 658 frå Gjøsund til Ålesund lufthamn Vigra
30.4.2025 19:12:48 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Frå måndag 5. mai til slutten av juli skal det gjerast vegarbeid på strekninga rv. 658 frå Gjøsund til Vigra flyplass i Giske kommune.

– Dette er nødvendige utbetringar av denne viktige strekninga, som vil betre både framkomelegheita og trafikktryggleiken, seier byggjeleiar Eivind Voldsund i Statens vegvesen.
Dette skal gjerast
Arbeidet som skal gjennomførast på rv. 658 er:
- Utskifting av cirka 25 stikkrenner: røyrløp for vatn under vegen.
- Punktvise utskiftingar av massar for å forsterke vegskuldrer: sikre stabilitet, drenering og bereevne.
- Punktvis utbetring av sideterreng: utslaking av vegskulder mot sideterreng.
- Punktvis drenering av vegkroppen: fjerne vatn frå spesifikke stader på vegen for å unngå skadar og halde vegen trygg og stabil.
Når desse vedlikehaldsarbeida er ferdige, vil heile strekninga bli reasfaltert.
Mesta er utførande entreprenør for arbeida.
Slik blir trafikkavviklinga
Det er lagt opp til arbeid på dagtid og i hovudsak trafikkregulering med bruk av lysregulering, men i periodar kan det også bli manuell dirigering.
– Det må påreknast noko lengre reisetid på strekninga. Dette bør spesielt dei som skal ut og fly via Ålesund Lufthavn Vigra ta omsyn til, understrekar Voldsund.
Statens vegvesen oppmodar til at trafikantane viser omsyn og følgjer skilting, lysregulering og manuell dirigering.
– Tryggleiken for trafikantane og dei som arbeider er det aller viktigaste, presiserer Voldsund.
Det blir tilrådd å følgje med på vegvesen.no eller Vegvesenets trafikk-app for oppdatert informasjon om arbeida og trafikkavviklinga:
Nøkkelord
Kontakter
Eivind VoldsundByggeleder vedlikehold i område midt - divisjon Drift og vedlikehold i Statens vegvesen
Tel:90 77 39 69eivind.voldsund@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder



Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Presis Vegdrift skal drifte riksvegnettet i og rundt Oslo6.5.2026 10:59:09 CEST | Pressemelding
Presis Vegdrift AS er valgt til å drifte riksvegnettet i og rundt Oslo de neste fem årene. Høy trafikktetthet, håndtering av trafikale hendelser og beredskap er viktige stikkord for driftskontrakten i hovedstadsområdet.
– Skal du til Bergen i helga? Reis kollektivt6.5.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Fløyfjelltunnelen blir stengd mot sentrum heile helga. Statens vegvesen og Skyss ber alle reise kollektivt for å unngå trafikkaos i sentrum.
Starter bygging av døgnhvileplass på Trofors5.5.2026 14:18:00 CEST | Pressemelding
Denne uka starter arbeidet med servicebygget på den nye døgnhvileplassen langs E6 på Trofors i Nordland.
Ikke ta sjansen på sommerdekk på snø5.5.2026 11:28:22 CEST | Pressemelding
Vinteren har ikke helt sluppet taket. Det er meldt mere snø fra Vestlandet og nordover til Saltfjellet. Skal du ut å kjøre, er det viktig å ha riktige dekk på bilen.
Presseinvitasjon: Når teknologien tar rattet4.5.2026 13:47:49 CEST | Pressemelding
Når teknologien tar rattet – hva vet vi nå? Statens vegvesen inviterer til vegfrokost torsdag 7. mai hos Vegvesenet i Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom