Fastpris: Regjeringen har glemt fjernvarmekundene
31.1.2025 13:47:59 CET | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding
Regjeringens nye fastpris-politikk hjelper ikke de 300.000 husholdningene som varmes opp av fjernvarme. De må fortsatt betale oppvarming etter svingende strømpriser. NBBL mener disse forbrukerne også må få fastprisavtaler.

Norske Boligbyggelags Landsforbund (NBBL) støtter et alternativ til dagens prissvingninger, med Norgespris-avtaler med 40 øre per kilowattime fra 1. oktober.
- Men regjeringen har glemt at om lag 300.000 husholdninger varmes opp med fjernvarme, som skal følge strømprisen. Disse forbrukerne må få samme rettighet som strømkundene. Fjernvarmekundene har ikke valgt oppvarmingskilde selv, og de er låst til ett fjernvarmeselskap og kan ikke bytte leverandør, sier Bård Folke Fredriksen, administrerende direktør i NBBL.
300.000 husholdninger tilsvarer 12 prosent av Norges 2,5 millioner boliger.
Nøkkelord
Kontakter
Bård Folke FredriksenAdministrerende direktør
Tel:41504162bff@nbbl.nowww.nbbl.noSolveig Figenschou ThoresenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:40615712sft@nbbl.nowww.nbbl.noNorske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Husholdningene har mistet troen på rentekutt24.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Husholdningenes renteforventninger gjorde en brå vending i februar: Flertallet gikk fra å vente rentekutt til å tro på høyere boliglånsrenter det neste året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer.
Stabil optimisme i boligmarkedet inn i 202628.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Husholdningenes forventninger til boligprisene har holdt seg uendret på et høyt nivå de siste månedene, og et flertall av befolkningen venter at boliglånsrenten skal videre ned det kommende året. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for januar.
Borettslagsprisene økte 6,9 prosent i 20255.1.2026 12:15:00 CET | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte 6,9 prosent fra fjerde kvartal i 2024 til fjerde kvartal i 2025, ifølge NBBLs kvartalsvise prisstatistikk for borettslagsboliger. Målt fra kvartalet før falt borettslagsprisene 1,8 prosent.
Slik feirer du nyttår uten nabokonflikt29.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Nyttårsaften nærmer seg, og for mange betyr det fest, feiring og besøk av venner og familie. For beboere i borettslag og sameier, hvor man bor tett, må man kombinere feiring med omtanke for naboene. Hvis ikke, kan feiringen fort bli en kilde til irritasjon og konflikt. NBBL oppfordrer til å utvise raushet både på festen og som nabo til festen.
Sterke forventninger til boligprisene i 202616.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Husholdningene forventer høyere boligpriser og lavere renter det kommende året, det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for desember.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom