Husholdningene tror på boligprisvekst og rentekutt
Et stort flertall tror boligprisene skal øke og flere venter lavere renter det neste året. –Dette kan bidra til å trekke opp etterspørselen i boligmarkedet, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.

Optimistiske boligprisforventninger og styrket tro på rentekutt bidro til at NBBLs Boligmarkedsbarometer nådde rekordnivå i desember.
66 prosent venter at boligprisene skal øke de neste 12 månedene, mens bare 4 prosent tror på boligprisnedgang. Husholdningenes boligprisforventninger tok seg litt opp i desember, og var nær rekordmålingene i mai og juni.
– Det ligger godt til rette for at Norges Bank kan kutte styringsrenten i løpet av første kvartal neste år. Samtidig vil de fleste oppleve reallønnsvekst i år, og trolig også til neste år. Kombinasjonen peker helt klart mot at etterspørselen og prisene i boligmarkedet skal oppover, forklarer Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.
Forventninger om lavere renter det neste året
Troen på rentekutt styrket seg fra november til desember. 51 prosent av husholdningene oppga at de tror boliglånsrenten vil være lavere ett år frem i tid. Til sammen svarte 78 prosent at de venter enten uendrede eller lavere rente fremover.
Aldri målt høyere boligmarkedsbarometer
Optimistiske boligprisforventninger i kombinasjon med styrket tro på lavere renter til neste år brakte boligmarkedsbarometerets totalindeks til et rekordhøyt nivå i desember, etter å ha holdt et høyt nivå gjennom hele 2024. Jobbtryggheten har avtatt litt i løpet av året, og var i fjerde kvartal nær sitt historiske gjennomsnitt.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Karoline MidsemSjeføkonom
Tel:98488643hkm@nbbl.nowww.nbbl.noTonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.nowww.nbbl.noBilder

Dokumenter
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Fastpris: Regjeringen har glemt fjernvarmekundene31.1.2025 13:47:59 CET | Pressemelding
Regjeringens nye fastpris-politikk hjelper ikke de 300.000 husholdningene som varmes opp av fjernvarme. De må fortsatt betale oppvarming etter svingende strømpriser. NBBL mener disse forbrukerne også må få fastprisavtaler.
Kraftig oppsving i boligprisforventningene28.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Boligprisforventningene nådde et nytt rekordnivå i januar, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer. Samtidig ble husholdningene kraftig styrket i troen på lavere renter fremover. – Dette peker mot økt temperatur i boligmarkedet, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.
Nå kommer glatta: Hvem har ansvaret hvis du faller?9.1.2025 10:16:31 CET | Pressemelding
I borettslag og sameier kan styret holdes til ansvar for at noen faller. – Strø, er den klare beskjeden fra advokat Line Bjerkek i Norske Boligbyggelags Landsforbund.
Borettslagsprisene falt 2 prosent i fjerde kvartal3.1.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger falt 2 prosent fra tredje til fjerde kvartal fjor, ifølge NBBLs kvartalsvise prisstatistikk for borettslagsboliger. I løpet av 2024 økte borettslagsprisene 5,2 prosent.
Slik får du en konfliktfri nyttårsfeiring30.12.2024 07:00:00 CET | Pressemelding
Nyttårsaften er for mange en kveld med festligheter og fyrverkeri, men for de som bor tett på naboene – som i borettslag og sameier – kan det også være en kveld som ender med dårlig stemning med naboen. Derfor det viktig å være oppmerksom på hvilke lover, regler og hensyn som gjelder på en slik kveld!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom