Helse- og miljøorganisasjoner roser Venstres kjøttgrep
18.11.2024 12:38:19 CET | Framtiden i våre hender | Pressemelding
Dette er politikk som vil gjøre hverdagen enklere for alle som er opptatt av folkehelse og klima, mener Framtiden i våre hender og LHL.

Venstre la i dag fram sitt alternative statsbudsjett og gjør det klart at de vil innføre full moms på kjøtt og redusere moms på frukt og grønt.
Det faller i god jord hos Framtiden i våre hender og LHL.
Organisasjonene roser Venstre for ta folkehelse og klima på alvor, og se dem i sammenheng. De påpeker at pris er en viktig faktor for hvilken mat vi kjøper, og at rimeligere grønn mat gir flere råd til å spise sunt i tråd med kostrådene:
- Mer frukt og grønt er helt avgjørende for folkehelsa, klimaet og selvforsyningen! Denne typen grep bør være til inspirasjon for andre partier, sier Anja Bakken Riise, leder i Framtiden i våre hender.
- Vi ønsker oss en sunn skatteveksling, som gjør sunne produkter billigere og usunne produkter dyrere. Det er god folkehelsepolitikk, og Venstres forslag er en god start, sier Mari Larsen, generalsekretær i LHL.
Kontakter
Petter Slaatrem TitlandPresseansvarligFramtiden i våre hender
Ansvarlig for presse- og debattarbeid i Framtiden i våre hender.
Om oss
Framtiden i våre hender er en medlemsorganisasjon som jobber for strukturelle løsninger på overforbruk og global ulikhet. Vi jobber innenfor klima- og naturfeltet med temaer som overforbruk, klær, mat og transport. Som Norges største miljøorganisasjon er vi sentral i debatten om norsk og internasjonal klimaomstilling.
Følg pressemeldinger fra Framtiden i våre hender
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Framtiden i våre hender på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Framtiden i våre hender
Klærne dine «flasser» mikroplast – kleskjedene innrømmer manglende kontroll28.1.2026 08:15:00 CET | Pressemelding
Når du kler på deg, beveger deg eller setter på en klesvask, drysser det en usynlig sky av mikroplast fra klærne dine. Disse plastklærne er nemlig laget av olje og gass, og kjøpes som regel til en billig penge i de store fast fashion-butikkene.
Ny rapport fra Oxfam: Ekstrem ulikhet kveler demokratiet19.1.2026 14:00:23 CET | Pressemelding
En ny rapport fra Oxfam avslører at verdens rikeste nå har en makt som truer selve fundamentet i våre demokratier.
Klimapolitikken forsvinner, mener Framtiden i våre hender.15.12.2025 10:45:38 CET | Pressemelding
Regjeringen viser at klimapolitikk ikke lenger blir prioritert i Norge, sier Tale Hungnes, leder i Framtiden i våre hender om Arbeiderpartiets «Plan for Norge».
EU innfører “Temu-toll”: – En førjulsgave for miljøet12.12.2025 14:44:16 CET | Pressemelding
EU tar grep mot flommen av billigvarer og innfører et importgebyr på småpakker fra neste sommer. Framtiden i våre hender jubler over nyheten, men frykter at Norge nå kan bli en dumpingplass for helse- og miljøfarlige produkter om ikke regjeringen følger etter.
En skandale med svekkelse av oljefondets etiske rammer4.11.2025 10:28:51 CET | Pressemelding
– I en verdenssituasjon som roper etter lederskap for miljø, menneskerettigheter og etikk er det en skandale om Norge svekker de etiske retningslinjene for vårt største utenrikspolitiske fotavtrykk, sier Tale Hungnes, leder i Framtiden i våre hender.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom