Streikefondet har passert 100 millioner
I en tid preget av økonomisk usikkerhet, global uro, og en stadig dyrere hverdag, står Yrkestrafikkforbundet sterkt rustet til å møte utfordringene som venter. Med et medlemstall på grensen til 13 000 og et streikefond som nå har oversteget 100 millioner kroner, markerer YTF en historisk økonomisk milepæl.

Forbundsleder Jim Klungnes deler oppmuntrende nyheter fra 2023-regnskapet, som viser en imponerende økonomisk vekst for forbundet. Vår beslutning om å overføre overskuddet direkte til streikefondet har vært en strategisk og villet utvikling over tid, sier Klungnes. Fra 2023-regnskapet overførte forbundsstyret et rekordbeløp på 20 millioner direkte til streikefondet. Han legger vekt på hvordan dette setter forbundet i en sterk posisjon foran de kommende forhandlingene.
Stadig sterkere forbund
De siste 10 årene har YTF opplevd en stabil medlemsvekst, en utvikling som understreker forbundets stadig økende betydning og innflytelse innenfor transport- og logistikksektoren. Klungnes poengterer at dette ikke bare viser en sterk intern vekst, men også sender et klart budskap til bransjen om at YTFs krav og våre 13 000 medlemmers behov må tas med alvor. Med hver eneste tariffavtale på forhandlingsbordet i 2024, er YTF posisjonert for en betydelig innvirkning.
Øker streikestøtten
For å ytterligere styrke medlemmenes økonomiske sikkerhetsnett, har YTF gjort betydelige justeringer i streikebidraget. Fra høsten 2023 økte bidraget fra litt over 4000 kroner til 6000 kroner per uke. Denne endringen sikrer at medlemmene mottar nødvendig økonomisk støtte i streikesituasjoner. I tillegg tilbyr YTF en ekstra stønad på 500 kroner per uke for hvert barn under 18 år til enslige forsørgere som deltar i streik. Streikestøtten er skattefri.
YTFs forberedelser og tilpasninger i forkant av hovedoppgjøret 2024 viser et forbund som ikke bare forstår dagens økonomiske situasjon, men også en som er fast bestemt på å sikre at medlemmenes stemmer og krav blir hørt i lønnsforhandlingene, avslutter forbundsleder Klungnes.
Nøkkelord
Kontakter
Adrian PraconKommunikasjonssjefYrkestrafikkforbundet
Tel:+4793404436adrian@ytf.noBilder

Lenker
Om oss
Yrkestrafikkforbundet er et landsdekkende fagforbund bestående av 13.000 medlemmer i mange ulike deler av transport- og logistikkbransjen. Våre medlemmer jobber innen buss, gods, lager og logistikk, bane, funksjonærer, taxi, bilbergere, anleggstransport, kran, miljøtransport, mobilitetsbransjen og parkering. YTF er en del av Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund – YS
Følg pressemeldinger fra Yrkestrafikkforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Yrkestrafikkforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Yrkestrafikkforbundet
Statsbudsjettet 2026: Regjeringen svekker kampen mot arbeidslivskriminalitet15.10.2025 14:16:00 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet (YTF) advarer om økende arbeidslivskriminalitet i transportsektoren. Regjeringen legger frem et budsjett uten økte midler til kontroll, og YTF frykter at useriøse aktører får fritt spillerom.
Statsbudsjettet 2026: Regjeringen overlater kollektivkrisen til fylkene15.10.2025 10:53:48 CEST | Pressemelding
Regjeringen kaller budsjettet for 2026 et løft for trygghet og beredskap, men lar kollektivtransporten stå igjen uten styrking. Yrkestrafikkforbundet (YTF) mener at regjeringen svikter både passasjerene, sjåførene og fylkeskommunene ved å fjerne øremerking og redusere statlige kollektivmidler.
YTF følger opp medlem etter bussbrann i Nordre Follo7.7.2025 13:11:52 CEST | Pressemelding
En person mistet livet og flere er skadet etter bussbrannen i Nordre Follo. Yrkestrafikkforbundet (YTF) følger nå opp sitt medlem som var sjåfør på bussen, og understreker behovet for økt sikkerhet og beredskap på norske busser.
Offentlige midler brukes til organisert pirattaxi i Trøndelag26.6.2025 12:55:08 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet i Trøndelag slår alarm etter at fylkeskommunale AtB har innført en samkjøringstjeneste som lar privatpersoner kjøre passasjerer mot betaling – uten løyve, kjentmannsprøve eller helsesjekk. – Dette er organisert pirattaxi i offentlig regi, sier Frode Wærness i YTF Region Trøndelag.
Over halvparten av bussjåførene frykter for livet på jobben12.5.2025 09:46:07 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet (YTF) har gjennomført en omfattende sikkerhetsundersøkelse blant sine medlemmer innen buss- og godstransport. Undersøkelsen blant 2000 sjåfører bekrefter det YTF lenge har advart mot – sjåførene sitter med dødsangst i fronten av bussen. Resultatene av undersøkelsen, som ble gjennomført i september 2024 med over 2000 respondenter, viser at over halvparten av sjåførene mener at de ikke er tilstrekkelig beskyttet mot kollisjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom