Spar spenn - bruk gryn
Den siste tiden er det mange norske familier som har måttet gå noen ekstra runder på hverdagsbudsjettet. Med økte renter, svak krone og dyrere mat må det finnes nye og smarte måter å spare inn penger på.
– Korn og gryn er billig og mettende mat som gjør det enkelt å få mer ut av matbudsjettet, sier daglig leder Torunn Nordbø i Opplysningskontoret for brød og korn.
Hun har tre gode råd som kan komme godt med etter den siste rentehevingen.
Tips 1: Lag frokostblanding selv
Frokostblandingen blir enda billigere om man selv lager den fra bunnen av. Den absolutt enkleste frokostblandingen er å lage mysli, der man bare trenger å blande sammen ingredienser som for eksempel havregryn, rugflak, byggflak eller havrekli i et tett glass.
Frø som solsikkekjerner og linfrø passer også godt i en mysli.
– Hjemmelaget mysli smaker nydelig sammen med nøtter og friske bær. Blandingen kan spises både med søt og sur melk, eller en yoghurt du liker godt, sier Nordbø.
Hun anbefaler også å prøve seg på granola, som skiller seg fra mysli ved at den er varmebehandlet og tilsatt noe søtt som for eksempel honning.
Tips 2: Innfør en ukentlig grøtmiddag
Grøt er god, mettende og rimelig norsk tradisjonskost. Å innføre en fast dag i uka som er grøtdag vil merkes på månedsbudsjettet.
– Det finnes mange gode oppskrifter på forskjellig byggrynsgrøt som både er spennende på smak og mettende mat, sier Torunn Nordbø.
Hun nevner for eksempel asiatisk byggrynsgrøt med kokosmelk og ingefær som en oppskrift familien lett vil få inn på favorittlisten.

– I tillegg til at gryn er billig mat, er den også kortreist og bra for kroppen. Å bruke mer gryn gir gode effekter langt utover månedsbudsjettet, sier Nordbø.
Tips 3: Bruk mer gryn på middagen
Både havregryn og byggryn kan brukes som tilbehør til retter av fisk og kjøtt eller tilsette i sauser, supper og gryter.
– Tre populære middagsretter som kan bli enda bedre med gryn og korn er pasta med kjøttsaus og byggryn, taco med byggryn og kjøttkaker med havregryn, anbefaler Nordbø.
Ønsker man en helt plantebasert middag, anbefaler Nordbø å prøve byggryn i grønnsakswoken for å gjøre den mer mettende, eller servere en budsjettvennlig byggotto.
Nøkkelord
Kontakter
Torunn NordbøDaglig lederOpplysningskontoret for brød og korn
Tel:952 89 666torunn@brodogkorn.noBilder

Lenker
Om Opplysningskontoret for brød og korn
Opplysningskontoret for brød og korn (OBK) ble etablert høsten 2007 for å drive merkenøytral opplysningsvirksomhet på vegne av alle aktørene i verdikjeden. Formålet er å øke kunnskapen om, og fremme forbruket av, korn, mel, brød og andre bakervarer hos forbrukerne og andre målgrupper.
OBK har som mål å øke kunnskapen om hvor viktig sunne bakervarer og kornprodukter er i det daglige kostholdet. OBK forholder seg alltid til de til enhver tid gjeldende offentlige kostholdsråd.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for brød og korn
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for brød og korn på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for brød og korn
Færrest baker i Nordland7.12.2025 16:41:00 CET | Pressemelding
I en ny undersøkelse havner nordlendingene nederst på listen over lussekatt-bakere i Norge.
Slik lykkes du med lussekattene7.12.2025 16:41:00 CET | Pressemelding
I en ny undersøkelse sier to av ti at de baker lussekattene selv, og det er stor variasjon mellom fylkene. Her er ekspertens tips til et ekstra luftig og saftig resultat.
Østfold troner Lucia-toppen7.12.2025 16:41:00 CET | Pressemelding
Østfoldingene er de ivrigste lussekatt-bakerne. Det viser en ny undersøkelse.
Julekake-favorittene 2025: Slik skiller fylkene og generasjonene seg ut2.12.2025 07:40:00 CET | Pressemelding
Julekaker har en helt spesiell plass på bordet i julen. Men hvilken kake må du ha på bordet for at det skal bli jul? En fersk undersøkelse gjennomført av Opinion, for Matprat og Opplysningskontoret for brød og korn, viser hvilke kaker vi helst spiser til jul, både nasjonalt, fylkesvis og blant ulike aldersgrupper. Her er årets store julekakebilde.
Nesten halvparten spiser dette til frokost22.10.2025 16:00:00 CEST | Pressemelding
Grøt har gjennom alle tider vært en viktig del av det norske kostholdet. I gamle dager var det vanlig å spise grøt som måltid flere ganger om dagen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
