Opplysningskontoret for frukt og grønt

Slik unngår du å føle deg "stinn” i julen

Del
Julen er ikke tiden for å tenke kalorier eller sette begrensninger, men mange synes det er ubehagelig å føle seg stappmett, eller “stinn”. Noen enkle grep på tallerkenen kan gjøre at du unngår dette, forteller ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
Føler du deg "stinn" av julematen? Mye frukt og grønt kan hjelpe på fordøyelsen.
Føler du deg "stinn" av julematen? Mye frukt og grønt kan hjelpe på fordøyelsen.

– Kalorimessig tror jeg vi gjør best i å ikke snakke om hva et julemåltid vanligvis bringer til bordet. For det er jo en sannhet i det vi har hørt utallige ganger før - det er først og fremst det du spiser mellom nyttår og jul som teller, i julen er det lov å kose seg, men noen gode råd på veien om hvordan man unngår å bli “stinn” eller får luftplager og forstoppelse tror jeg kommer godt med for mange, sier Sagen. 

Større sjanse for å bli “god mett” 

Ernæringsrådgiveren forteller at om du lar en større andel av tallerkenen fylles med surkål, rødkål, kålrotstappe, poteter og andre grønnsaker vil det bli mindre plass til ribbe, pinnekjøtt, medisterkaker og julepølser, og det totale måltidet vil gi mindre kalorier. Men hun vil først og fremst løfte frem at det er en fordel for fordøyelsen å spise mye grønt.  

Surkål, rødkål, poteter, rosenkål og andre grønnsaker som vi liker til julematen, inneholder mye fiber. Fiber fra grønnsaker og poteter gir en god metthetsfølelse, og ved å fylle på med mye av dette blir det kanskje også litt mindre kjøtt og annen fet mat i det totale måltidet, noe som gjør det litt bedre for fordøyelsen. 

Ernæringsrådgiveren forklarer at kjøtt er tungt fordøyelig og at fett bremser fordøyelsen. Mye ribbe og pinnekjøtt med mye fett vil derfor kunne skape trøbbel for mange om man forspiser seg. 

Ta deg god tid til å tygge og nyte maten 

– Lettere sagt enn gjort? Det lukter så herlig og smaker så godt. Men det er en sannhet i det.Ta deg tid til å både nyte og tygge maten ordentlig. Fordøyelsen starter allerede i det du tar første bit, spyttet bidrar til å starte prosessen med nedbryting av komponenter i maten. Tygger du maten godt vil det også bli enklere å fordøye maten og sjansen for å føle seg “stinn” blir mindre, forteller Sagen og forklarer videre; 

–  En annen viktig grunn til at du bør ta deg god tid til å spise, er at det tar omtrent 20 minutter før magen registrerer at den er full, og sender metthetssignaler til hjernen. Hvis du hiver innpå er det lett å spise for mye, fordi du rett og slett ikke merker at du allerede er mett. Det er altså ikke lurt å sluke maten.   

Flere råd for å unngå magevondt 

  • Velg mye frukt og grønnsaker. Heller en ekstra potet, en ekstra skje surkål eller litt ekstra kålrotstappe enn en ekstra medisterkake, som gir mye fett og er vanskeligere å fordøye. Dersom du vet at du fort kan føle deg ubehagelig mett kan du for eksempel velge ett ribbestykke med litt mindre fett. 
  • Klementiner er et sunt valg og gir godt med fiber.
  • Drikk mye vann. Fiberrik mat og vann reduserer sjansen for forstoppelse.  
  • Hold deg i aktivitet. Hva med å gå en tur mellom frokost og middag, eller en rask luftetur etter middagen? Det hjelper på fordøyelsen.  
  • Ta deg tid til å gå på doIkke hold luften inne, gå heller en ekstra tur på do.  
  • Dersom du ikke er vant til å spise mye kål eller har IBS-symptomer kan surkål og rødkål gi luftplager, dette er ufarlig men ubehagelig. Velg heller mer av de andre grønnsakene og mer poteter om du tror du kan få luftsmerter av kålen og bruk heller tiden mellom jul og nyttår til å venne tarmene til mer av den næringsrike kålen. 
  • Om du vet at du lett får luftsmerter kan det være lurt å unngå konstant småspising, da er det bedre å spise søtsakene rett etter et måltid. Får tarmene aldri tid til å jobbe i fred kan du få mer problemer med luftsmerter.  

 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Føler du deg "stinn" av julematen? Mye frukt og grønt kan hjelpe på fordøyelsen.
Føler du deg "stinn" av julematen? Mye frukt og grønt kan hjelpe på fordøyelsen.
Last ned bilde
Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen
Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen
Last ned bilde

Lenker

Om Opplysningskontoret for frukt og grønt

Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt
Håndverksveien 31
1405 LANGHUS

23 24 94 00https://www.frukt.no/

Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.

Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.  

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye