
Agder Energi skal levere kraft til Yaras hydrogenproduksjon

- Tilgangen på langsiktige avtaler for leveranser av ren norsk vannkraft er avgjørende for elektrifiseringen av norsk industri og utbyggingen av ny grønn industri. Avtalen med Yara er et godt eksempel på hvordan Agder Energi som fornybarkonsern kan gå sammen med store industriaktører som vil elektrifisere sine virksomheter. Det er det grønne skiftet i praksis! Det bidrar til å redusere utslipp og sikre arbeidsplasser inn i en fornybar fremtid, sier Steffen Syvertsen, konsernsjef i Agder Energi.
Yara er verdensledende på produksjon av ammoniakk. Sammen med Linde Engineering skal Yara bygge et demonstrasjonsanlegg for grønn hydrogen, som deretter vil bli omdannet til ammoniakk ved den eksisterende fabrikken på Herøya i Porsgrunn. Når anlegget står klart i 2023 vil den ha en produksjonskapasitet på 10 tonn grønn hydrogen i døgnet og bli en av de første til å kunne levere produkter basert på grønn hydrogen på denne skalaen.
- Demonstrasjonsprosjektet er starten på en strategisk satsing som skal etablere en ny verdikjede for grønn hydrogen og grønn ammoniakk. Dette kan skape og trygge arbeidsplasser i Norge fremover. Tilgang på billig og ren kraft er helt avgjørende for denne satsningen, sier Magnus Ankarstrand, leder for Yaras enhet Yara Clean Ammonia.
Ved å elektrifisere produksjonen og erstatte gass med norsk vannkraft, vil pilotprosjektet alene kutte Yaras årlige CO2-utsipp med 41.000 tonn og produsere utslippsfri hydrogen og grønn ammoniakk til Yaras egen bruk eller eksport.
Fornybar energi har en nøkkelrolle
Agder Energi forvalter mer enn 30 TWh i det nordiske markedet, og har over tid bygget opp en solid kompetanse på kraftmarkedene. Fornybar energi er sentral i utviklingen av ny industri, samtidig som det gir store muligheter til å redusere utslipp gjennom utvikling og elektrifisering av eksisterende industrier, som Yaras anlegg.
For å nå de de nasjonale og internasjonale klimamålene må tungtransport på land, sjøtransport og industriproduksjon avkarboniseres. Da blir utslippsfri hydrogen og ammoniakk avgjørende, samtidig som det også representerer en stor, grønn eksportmulighet. Her har Norge muligheter for å tette eksportgapet når oljeinntektene faller i fremtiden.
- Norge har med vår regulerbare vannkraftproduksjon og havvindplaner et unikt utgangspunkt for å utvikle storskala grønn hydrogenproduksjon for eksport, men regjeringen bør som våre naboland raskt tallfeste mål og tilby konkurransedyktige rammevilkår og insentiver for utvikling av den grønne hydrogenindustrien. Her må staten, bedriftene og investormiljøene mobilisere sammen, sier Syvertsen.
Elektrifiseringen av ammoniakkfabrikken til Yara på Herøya får Enova-støtte, men i motsetning til Danmark, Sverige, UK og Tyskland, har ikke Norge tallfestet sin hydrogenambisjon. Selv om det er bevilget midler til innovasjon, forskning og pilot- og demonstrasjonsanlegg, ligger satsingen i Norge betydelig under nivåene vi ser i landene rundt oss.
Nøkkelord
Kontakter
Steffen SyvertsenKonsernsjef i Agder Energi
Tel:90928415steffen.syvertsen@ae.noBilder


Om Agder Energi
Agder Energi leverer ren energi for at samfunnet skal fungere, nå og for fremtiden.. Konsernets virksomhet omfatter produksjon, distribusjon og salg av fornybar energi, samt energitilknyttede tjenester. Vår visjon er å være et ledende norsk konsern innen fornybar energi.
Følg pressemeldinger fra Agder Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Agder Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Agder Energi
Å Energi har inngått avtale om nytt hovedkontor4.1.2023 06:00:00 CET | Pressemelding
Å Energi har inngått avtale om nytt hovedkontor i Kristiansand sentrum. Det nye hovedkontoret skal stå ferdig i 2025.
Å Energi tilbyr fastprisavtaler16.12.2022 10:33:37 CET | Pressemelding
Å Energi tilbyr nå fastprisavtaler til næringslivet gjennom datterselskapet Entelios.
Nytt selskap skal utvikle storskala solparker7.12.2022 07:17:52 CET | Pressemelding
Å Energi inngår partnerskap med BTG Solenergi og etablerer selskapet Solutvikling AS. Ambisjonen er å bli et ledende kompetansemiljø for planlegging, prosjektering og utvikling av bakkemonterte solanlegg i Norge.
Å Energi debuterer med en ambisiøs solsatsing30.11.2022 10:33:53 CET | Pressemelding
Fusjonen mellom Glitre Energi AS og Agder Energi AS ble i dag registrert i Foretaksregisteret og er nå formelt gjennomført. De to konsernene er nå fusjonert til Å Energi AS. Samme dag lanserer Å Energi sin første satsing på utbygging av mer fornybar produksjon; 500 megawatt bakkemontert solenergi innen 2026.
Gode resultater i en krevende periode9.11.2022 13:46:35 CET | Pressemelding
Agder Energi hadde et underliggende resultat etter skatt på 1 113 millioner kroner pr. 3. kvartal, mot 1 001 millioner kroner i samme kvartal i 2021. Resultatene kommer i en periode med rekordlav vannkraftproduksjon.