Krydderurter kan redusere saltet i maten
Bruken av friske krydderurter øker år for år her i landet. I løpet av de siste 6 årene har forbruket økt med hele 60 %. Det står det respekt av! Det var først på 80-tallet at den spede produksjonen av friske krydderurter startet opp i Norge. Basilikum og sitronmelisse var de første som ble produsert. De mest kjente kokkene presset på, og sakte men sikkert ble de tilgjengelige i dagligvarehandelen. I dag er det en selvfølge å kunne velge blant mange sorter i enhver frukt- og grøntavdeling. Det har vært en smakelig utvikling. Norske produsenter dyrker nå ca. 17 forskjellige sorter. Kruspersille, dill, gressløk og basilikum er de største hva forbruk angår, men sitronmelisse og koriander ligger hakk i hæl. Til påske selges det mye rosmarin, som er spesielt godt til lammeretter.
Det produseres 7 millioner potter krydderurter årlig i Norge
Det produseres ca. 7 millioner potter krydderurter årlig i Norge i dag, og flere skal det bli! Forbruket er i stadig vekst, sier produsent Rolf Ingvar Fuglerud. Han produserer krydderurter på 5.000 m2 i Lier i Buskerud. Det er inspirerende å produsere varer som folk er fornøyde med og vil ha mere av, sier Fuglerud. Vi er opptatt av at kvaliteten skal være på topp for hver eneste plante som går ut. Men folk må forstå at en frisk krydderurt er en ferskvare. De tåler ikke kulde og ikke trekk, de skal ikke stå i vinduskarmen i direkte sol og ikke like ved varme kokeplater. De skal vannes litt på skålen daglig, men ikke stå i vann hele tiden. Da kan de holde seg i rundt 2 uker, sier Fuglerud.
Krydderurter har et stort spenn i matlagingen. De passer til kjøtt-, fiske- og skalldyrretter, i salater, supper og wokretter, i desserter, i kaker og i drikker. Smoothie smakt til med friske krydderurter er herlig. Og en vannkaraffel blir mange ganger mer fristende med et par stilker krydderurter i.
Krydderurter på kjøkkenbordet og på benken kan være hverdagens frodige og sunne blomster. Ved å bruke noen stilker daglig i maten og plassere saltbøssa lengre inn i skapet, blir kostholdet, på en enkel måte, et hakk sunnere.
Kontaktperson: Informasjonssjef Britt Kåsin, e-post: britt.kasin@frukt.no - Mobil 916 36 870.
Bilder


Om Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Nye kåringer skal løfte økologisk frukt og grønt i dagligvarebransjen19.6.2025 08:24:38 CEST | Pressemelding
For første gang i konkurransens 18-årige historie lanseres det to nye priser i NM i frukt og grønt dagligvare for å fremme økologisk frukt og grønt: «Beste butikk på økologisk frukt og grønt» og «Beste kjede på norsk økologisk frukt og grønt».
Disse grønnsakene får TikTok til å koke15.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Et raskt søk på #cabbagesteaks eller #crispypotatoes på TikTok gir millioner av treff. Grønnsaker har blitt en av de heteste mattrendene i 2025 – både blant hjemmekokker og influensere. Alt fra kålbiffer med urtesmør til ovnsbakte grønnsaker med hot honey er blant det mest populære innholdet akkurat nå.
8 tips til 8 om dagen10.6.2025 10:14:26 CEST | Pressemelding
Vi gir barna våre mye frukt og grønt de første årene, men etter fylte fire gir vi dem mindre og mindre. Vi glemmer også å passe på at vi får i oss grønnsaker selv. Faktisk glemmer hele 1,3 millioner av oss å spise grønnsaker.
Ferske tall: «Alle» nordmenn elsker norske jordbær!26.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Hele 95 prosent av nordmenn sier de gleder seg til å spise norske jordbær. Her er tipsene som gjør at smaken faktisk blir enda bedre – og som gjør at du unngår bløte og uappetittlige bær.
Dette er lurt å spise i eksamenstiden20.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Eksamenstiden nærmer seg – og mens mange holder seg våkne med energidrikk og smågodt, kan det lønne seg å tenke litt mer på hva du spiser. Kostholdet har nemlig større innvirkning på konsentrasjon, utholdenhet og humør enn du kanskje tror.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom