Vegvesenet og Veidekke skriver Ring 1-kontrakt
14.8.2023 13:26:49 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Statens vegvesen lyste ut konkurransen om ombygging av Hammersborgtunnelen og oppgradering av Vaterlandtunnelen november 2022, og innstilte Veidekke entreprenør AS den 4. juli 2023.
-Vi har nådd en stor milepæl i prosjektet. En signert kontrakt med Veidekke betyr at vi endelig kan starte samhandlingsfasen eller utviklingsfasen som vi også kaller den. Gjennom denne fasen skal vi sammen gå gjennom hele prosjektet bit for bit og finne optimaliserte løsninger for ombyggingen og oppgraderingen av tunnelene. Endelig kostnad for prosjektet vil først være klar etter at utviklingsfasen er gjennomført, det vil si om ca. et år, altså sommeren 2024. Da starter også selve anleggsarbeidene sier utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik.
-Vi takker så mye for tilliten. Det er jo en stund siden vi har hatt byggeoppdrag for Statens Vegvesen, så vi er stolte over å ha vunnet konkurransen om denne samspillskontrakten. Nå gleder vi oss til å komme i gang med samarbeidet om å utvikle det som både er et utfordrende og svært viktig prosjekt for trafikkavviklingen i Oslo sentrum og for sikkerheten til regjeringskvartalet, sier konserndirektør Øivind Larsen i Veidekke Infrastruktur.
Anleggsarbeidet er planlagt å starte opp sommeren 2024. Ring 1 Hammersborgtunnelen og Vaterlandtunnelen vil da være stengt for all trafikk. Anleggsperioden er planlagt å vare i tre år.
Nytt regjeringskvartal
Tildelingen innebærer at Veidekke skal prosjektere og bygge om Hammersborgtunnelen. Tunnelen som i utgangspunktet skulle oppgraderes, ble senere politisk vedtatt at skulle bygges om av sikkerhets- og beredskapsårsaker med hensyn på nærheten til nytt regjeringskvartal. Vaterlandtunnelen skal oppgraderes i tråd med Statens vegvesens opprinnelige planer.
Bakgrunnen for prosjektet
Med bakgrunn i reguleringsarbeidet til gjenoppbyggingen av regjeringskvartalet ble det forutsatt at det måtte gjøres tiltak på Hammersborgtunnelen for å oppnå tilstrekkelig sikkerhet for den nye departementsbebyggelsen. Hammersborgtunnelen må derfor bygges om i forbindelse med arbeidene med nytt regjeringskvartal, og blir som et resultat av denne ombyggingen oppgradert til dagens standard. Arbeidene med Vaterlandtunnelen skal utføres som et ordinært oppgraderingsprosjekt. Arbeidene på tunnelene vil bli utført i samme entreprise fordi trafikksystemet til de to tunnelene henger sammen og tunnelene derfor ikke kan stenges separat.
Se også
Foto: Erik Larsstuen/ Statens vegvesen
Kontakter
Elin Hermanstad HavikProsjektlederStatens vegvesen Utbygging Sørøst
Tel:481 18 540elin.hermanstad.havik@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Over halvparten av alle kontrollerte biler i 2025 fikk mangellapp.2.2.2026 10:36:11 CET | Pressemelding
Statens vegvesen kontrollerte over 45 000 person- og varebiler langs veiene i 2025. Over halvparten av de kontrollerte fikk skriftlig mangel.
Vegvesenet styrker vinterdriften på rv. 3 i Østerdalen2.2.2026 10:21:15 CET | Pressemelding
Etter noen perioder med vanskelige kjøreforhold langs rv. 3 i Østerdalen, setter nå Statens vegvesen inn ekstra tiltak for å bedre forholdene.
Ti omkom i trafikken i januar – åtte i møteulykker1.2.2026 06:30:00 CET | Pressemelding
Åtte av de ti som omkom i januar, mistet livet i møteulykker, og tungbil var involvert i fire av disse. Seks av de omkomne var over 50 år. Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
Har inngått kontrakt om utbedringer på rv. 7 i Måbødalen30.1.2026 14:31:53 CET | Pressemelding
Statens vegvesen har inngått kontrakt med Kraftmontasje AS om tiltak i Måbødalen i forbindelse med den kommende oppgraderinga i Lærdalstunnelen. Kontraktsum er på 49,5 millioner kroner, og arbeidene skal ferdigstilles før arbeidene i Lærdalstunnelen starter i september.
Ny vektbegrensing på Fredrikstadbrua fra 1. februar 202628.1.2026 13:33:30 CET | Pressemelding
Statens vegvesen innfører vektgrense på 28 tonn fra søndag 1. februar for kjøretøy som skal over rv. 110 Fredrikstadbrua. Det er nødvendig for å sikre trygg ferdsel og forlenge bruas levetid.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
