Nå bygges ny Tevla bru på E14
22.10.2026 14:10:05 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Trafikken på E14 i Teveldalen er lagt over på en midlertidig veg mens Statens vegvesen river den gamle Tevla bru og bygger en ny. Den nye brua skal få bedre bæreevne og gi bedre flomsikkerhet.

Onsdag 21. oktober ble trafikken flyttet over på en midlertidig omkjøringsveg ved Tevla bru øst for Meråker sentrum. Dermed kan arbeidet med å rive dagens bru og bygge den nye starte.
E14 holdes åpen for trafikk gjennom hele anleggsperioden.
– Tevla bru er den eneste brua på E14 mellom Stjørdal og riksgrensen som ikke har tilstrekkelig bæreevne for de høyeste lastklassene. Med ny bru får vi en løsning som er bedre tilpasset både tungtransporten på E14 og kravene til flomsikkerhet, sier Johnny Skår i Statens vegvesen.
Større og sterkere bru
Dagens Tevla bru er en kort betongbru fra 1950-tallet. Den skal rives og erstattes av en ny bru i plasstøpt betong, fundamentert direkte på fjell og dimensjonert for tunge kjøretøy.
Den nye brua blir rundt 10 meter lang. Åpningen under brua økes fra rundt 6,9 til 9,4 meter, samtidig som bredden mellom rekkverkene økes fra rundt 6,6 til 10,85 meter.
Brua heves også med rundt én meter for å tilfredsstille dagens krav til flomsikkerhet. Vegen på begge sider av brua må derfor tilpasses den nye høyden og bredden.
E14 mellom Stjørdal og riksgrensen er en viktig transportåre for næringstrafikken. Ved Tevla passerer rundt 1800 kjøretøy i døgnet, og rundt ni prosent er tungtrafikk.
Lysregulering hele døgnet
Mens arbeidet pågår, går trafikken på en midlertidig veg med bru over Tevla. Interimsvegen har ett kjørefelt med fast dekke, og trafikken reguleres med trafikklys hele døgnet.
Det er redusert fartsgrense forbi anleggsområdet, og trafikantene må regne med noe ventetid.
– Vi ber alle som kjører forbi anleggsområdet om å respektere fartsgrensen, skiltingen og lyssignalene. Det er viktig både for trafikantene og for dem som arbeider tett på trafikken, sier Skår.
Ny bru så raskt som mulig
Statens vegvesen bygger den nye brua så raskt som mulig. Trafikken flyttes tilbake til E14 og over den nye brua så tidlig som vinterforholdene og framdriften tillater.
Den midlertidige vegen og brua skal etter planen fjernes våren 2027. Fram til trafikken kan flyttes over på den nye brua, vil lysreguleringen gjelde hele døgnet, alle dager.
Dato for åpning av den nye Tevla bru blir varslet når den er klar.
Entreprenør: Winsnes AS
Prosjektering: COWI AS
Kontakter
Johnny Andre Skårseksjonssjef vedlikehold midt i divisjon Drift og vedlikehold i Statens vegvesen
Tel:48173292johnny.andre.skar@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet
* Trafikkstyring og beredskap
* Brøyting/strøing/salting
* Asfalt
* Rekkverk
* Bruer
* Tunneler
* Fjelloverganger
* Rasteplasser
* Inspeksjoner
* Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Utsetter asfaltarbeid på E18 kommende helg22.10.2026 09:33:58 CEST | Pressemelding
Store nedbørsmengder gjør at asfalteringen i Fornebukrysset må utsettes. Statens vegvesen forventer derfor mindre kø enn tidligere meldt.
Skredsikringa i Fjæra er i hamn21.10.2026 11:10:29 CEST | Pressemelding
Sju månader etter det store steinskredet som stengde E134 Fjæra i Etne, er skredsikringsarbeidet i området på det næraste avslutta.
Kreativitet løste krevende skredsikring21.10.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Ved hjelp av kreative løsninger fra entreprenør har Statens vegvesen skredsikret Svotunnelen på rv. 13 i Rogaland.
Øving i E39 Bogstunnelen21.10.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
Det blir øving i Bogstunnelen i Høyanger, rett på nordsida av Sognefjorden og nordaust for Lavik ferjekai, onsdag 28. oktober.
Første spadetak for nytt flyplasskryss på E1020.10.2026 17:10:55 CEST | Pressemelding
I dag tok samferdselsminister Kamzy Gunaratnam første spadetak for E10 Evenes Flyplasskryss. Utbyggingen starter for alvor over nyttår.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom