Slik skal Finnmarks-bedrifter vokse seg større
Dette var temaet for årets Innovasjonstale i Alta onsdag 29. mai, kalt ‘Kultur for vekst’. - Det er fantastisk at vi har fått flere gründere. Men vi trenger flere bedrifter som tenker større, og ser markeder også utenfor Norge, sier Linda Beate Randal, direktør i Innovasjon Norge Arktis.
For å videreutvikle velferdssamfunnet samt opprettholde befolkningsgrunnlaget i nord er vi avhengige av bedrifter som kan, tørr og vil.
-Med tanke på andel vekstbedrifter ligger Finnmark på gjennomsnittet på landsbasis. Men vi kan bli bedre, og da må vi bruke de fordelene vi sitter på. Vi har for eksempel reiselivsprodukter i verdensklasse, fiskeri – og oppdrettsnæringen vår er knallgod, og det samme gjelder leverandørindustrien til olje og gass, sier Randal, og fortsetter, -Vi trenger at flere av bedriftene vokser seg større. Derfor er det viktig å forstå hvorfor det stopper opp, og hva som kjennetegner de som vokser.
Ny undersøkelse viser at bedrifter må ha ambisjoner om vekst
En fersk undersøkelse Innovasjon Norge har gjennomført viser at bedrifter med ledere som uttrykker en klar ambisjon om vekst, vokser betydelig raskere enn de som ikke har slike ambisjoner.
‒ Holdninger er viktige. Undersøkelsen viser at bedriften må ha et klart ønske om å vokse, gjerne fra første stund, sier Randal. Her er hovedpunktene i rapporten:
- Vi må slutte å sløse gode ideer. EU dreier nå sine investeringer i forskning og innovasjon mot markedsorientering, kommersialisering og vekstkapital. Også i Norge må vi lykkes bedre med å skape produkter og tjenester av den solide kunnskapen vi har ‒ og omsette det til flere vekstbedrifter.
- Vi må bruke offentlige innkjøp som motor for innovasjon.
- Vi må ha et offensivt og smidig virkemiddelapparat som i sterkere grad bidrar til internasjonal vekst i bedriftene.
- Vi må investere mer i eksport og internasjonalisering.
Suksess med kongekrabbe
Et selskap som kan vise til vekstsuksess verden over er sjømatprodusenten Cape Fish. De hadde store ambisjoner fra første stund. -Vi begynte i 1991 med en ambisjon om å være en ledende sjømataktør basert på råvarer og produkter fra Finnmark. I dag selger vi til hele Europa, sier Bjørn Ronald Olsen, administrerende direktør i Cape Fish.
En annen som har gjort suksess er Kirkens Snow Hotel. De har balansert den vanskelige gangen mellom individuell, høykvalitetsopplevelse og kommersialisering. -De er et godt eksempel på en bedrift som har opprettholdt kvaliteten samtidig som de tjener penger, påpeker Randal.
Fremtiden er marin
Nettopp sjømat og annen marin næring blir viktig for Finnmark fremover, mener Randal. -Vi har en helt unik tilgang til havet her i nord. For eksempel er Øst-Finnmark den eneste regionen i Norge hvor man kan fiske 365 dager i året, nettopp fordi det er tilgjengelig fisk hele året. Det bidrar til verdiskaping og helårlige arbeidsplasser.
Les rapporten ‘Vekstbedrifter i Norge - Kultur for vekst’: https://www.innovasjonnorge.no/no/innovasjonstalen2/innovasjonstalen-2019/talen-og-rapporter/kunnskapsgrunnlaget/
Fakta:
- Innovasjonstalen arrangeres årlig av Innovasjon Norge.
- Dette er syvende gang den avholdes.
- Alle kontorene i hele Norge holder Innovasjonstalen tilpasset sin region.
- Les mer: www.innovasjonnorge.no/no/innovasjonstalen2/innovasjonstalen-2019/nyheter/ma-ga-fra-grunderkultur-til-vekstkultur/
Nøkkelord
Kontakter
Anne Line KaxrudSeniorrådgiver PR og kommunikasjon
Tel:+47 906 60 744Anne.Line.Kaxrud@innovasjonnorge.noBilder
Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Enorm respons fra næringslivet på Innovasjon Norge-kontor i Kyiv10.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Norske bedrifter vil være med å gjenoppbygge Ukraina og hjelpe landet med å forsvare seg. Etter 5 måneder tilstede i Ukraina opplever Innovasjon Norge stor pågang fra norsk næringsliv.
Åtte av ti vil velge norske varer8.8.2025 12:58:09 CEST | Pressemelding
En ny undersøkelse viser at de fleste forbrukerne vil velge norske produkter, men mange sliter med å finne dem. Det vil merkeordningen Made in Norway gjøre noe med.
Sterk vekst i lånegarantier fra Innovasjon Norge7.8.2025 15:37:04 CEST | Pressemelding
Flere innovative og raskt voksende bedrifter etterspør lånegaranti fra Innovasjon Norge. Ordningen med vekstgaranti har økt med 55 prosent i første halvår i år.
Sterk juni for reiselivet – flere turister sprer seg over hele landet1.8.2025 15:11:12 CEST | Pressemelding
Tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at det var hele 4,8 millioner kommersielle overnattinger i juni, en økning på fire prosent fra i fjor og 13 prosent fra juni 2019, som var siste normalår før pandemien.
Eksportverdien i reiselivet øker26.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Flere overnattinger og høyere forbruk, både fra nordmenn og utlendinger sammenlignet med tidligere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom