Norge klatrer som internasjonal kongressdestinasjon
17.9.2026 09:56:54 CEST | Innovasjon Norge | Pressemelding
Nye tall fra Union of International Associations (UIA) viser at Norge er nummer 10 i Europa og nummer 14 i verden for internasjonale kongresser – foran både Sverige, Danmark og Finland.

Internasjonale kongresser er viktige arenaer for forskning, innovasjon, kunnskapsutveksling og næringsutvikling. UIA-tallene for 2025 viser at Norge har styrket sin markedsandel og posisjonerer seg som en av Nordens ledende kongressnasjoner.
– Dette er en sterk plassering for Norge. Internasjonale kongresser skaper verdier langt utover selve arrangementet. De bringer fagmiljøer fra hele verden sammen og gir muligheter for kunnskapsutveksling, samarbeid og innovasjon, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
Oslo er Norges ledende kongressby, men internasjonale kongresser arrangeres over hele landet. Resultatene bygger på langsiktig samarbeid mellom fagmiljøer, universiteter, næringsliv, destinasjonsselskaper og kongress- og møtebyråer i norske byer.
Vil hente flere store kongresser til Norge
UIA-rangeringen måler antall internasjonale kongresser, ikke antall deltakere. Innovasjon Norge mener Norge har et betydelig potensial for å tiltrekke seg flere av de store internasjonale kongressene.
Derfor har Innovasjon Norge etablert «Tilskudd til kongressplanlegging», som skal gjøre norske fagmiljøer bedre rustet til å utvikle konkurransedyktige søknader.
Ett av fagmiljøene som har fått støtte, er det norske MICCAI-miljøet, som søker om å få den internasjonale kongressen MICCAI – Medical Imaging and Computer Assisted Intervention – til Norge i 2030. Kongressen samler over 3 000 internasjonale deltakere.
– Støtten har vært helt avgjørende for at vi kunne utvikle en profesjonell og konkurransedyktig søknad for MICCAI 2030. Midlene gjorde det mulig å investere i utformingen av søknaden og gjennomføre en viktig befaring, noe som ga oss et bedre grunnlag for å presentere de lokale rammene for kongressen, sier Michael Kampffmeyer ved UiT Norges arktiske universitet.
Innovasjon Norge håper tilskuddsordningen kan bidra til at flere norske fagmiljøer tar opp konkurransen om store internasjonale kongresser.
– Konkurransen om de store internasjonale kongressene er hard. Norge har sterke fagmiljøer og attraktive byer, men det krever tid, ressurser og godt samarbeid å vinne fram. Med denne ordningen vil vi gjøre det enklere for norske fagmiljøer å konkurrere om arrangementer som kan gi store ringvirkninger for både kunnskapsmiljøene og norsk næringsliv, sier Haugli.
Kontakter
Anders VinnoggKommunikasjonsrådgiver
Tel:93 669 204anders.vinnogg@innovasjonnorge.noSiri-Ann RoskaAnsvarlig bransjeformidling reiseliv
Tel:97794511Tel:97794511siri-ann.roska@innovasjonnorge.noFølg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Agrilogg vinn regional landbrukspris!7.9.2026 09:30:07 CEST | Pressemelding
Agrilogg AS vinn bedriftsutviklingsprisen for landbruket i Møre og Romsdal for 2026.
Pål T. Næss fra Gelato blir leder for Innovasjon Norges New York-kontor5.8.2026 15:59:47 CEST | Pressemelding
Pål T. Næss blir ny leder for Innovasjon Norges kontor i New York. Flere andre eksportkontorer skal ledes av erfarne næringslivsprofiler.
Turistveksten fortsatte i 20252.7.2026 11:25:48 CEST | Pressemelding
Utenlandske feriereisende brukte 44 milliarder kroner i Norge i 2025 – seks milliarder mer enn året før. Veksten skyldes i hovedsak at flere utenlandske turister besøkte Norge.
Stor reiselyst – interessen for Norge øker24.6.2026 14:55:24 CEST | Pressemelding
Reiselysten i Europa er rekordhøy, og mange europeere kan tenke seg en ferie i Norge de kommende årene. Samtidig oppgir mer enn halvparten at økonomisk eller politisk uro påvirker ferieplanene deres.
Røros og Østerdalen får bærekraftmerke – reisemål nummer 50 i Norge5.6.2026 08:58:36 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge har tildelt Røros og Østerdalen Merket for Bærekraftig reisemål. Samtidig nås en milepæl med reisemål nummer 50 i den nasjonale merkeordningen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom