Norsk Folkehjelp; milliardavtale med Norad sikrer fem nye år med kamp mot ulikhet.
1.4.2020 15:33:56 CEST | Norsk Folkehjelp | Pressemelding

- Dette er den størstesamarbeidsavtalen for Norsk folkehjelp noensinne, og gir Norsk Folkehjelp en unik mulighet til å jobbe for demokratisering, og mot ulikhet fremover. Den er viktig akkurat nå i kampen mot Covid19, men ikke minst langsiktig, ved at den vil bidra til å styrke folkelig organisering i 17 land. Nå kan kvinner og menn, småbønder, slum- og landsbybeboere, urfolk og arbeidere i uformell sektor, få større innflytelse, påvirke offentlig politikk og motvirke diskriminering».
«Sivilsamfunnet spiller en spesielt avgjørende rolle nå, under Covid 19 pandemien, sier Westhrin, «våre partnere bidrar til å informere og forebygge og til å påvirke regjeringenes krisepakker».
Den økonomiske, politiske og sosiale ulikheten er stor i alle landene der Norsk Folkehjelp jobber. Vi ser at sivilsamfunnsorganisasjoner er viktige for å løfte interessene til store deler av befolkningen som i dag er marginalisert og har behov for at innflytelse, jord og inntekter fordeles bedre. «Vi har tro på at folk selv organiserer seg, og definerer egne krav og arbeidsmetoder», sier Westhrin. «Det bidrar til langsiktige endringer i samfunnet, fordi organisering gir folk mulighet for mer innflytelse på eget liv og på samfunnsutviklingen».
Det som nå skjer rundt COVID-19 pandemien er et godt eksempel på hvor viktige sivilsamfunnsorganisasjonene er. Det er de som har tillit blant folk, og når fram til medlemmer og andre grupper med informasjon og råd om hvordan de skal beskytte seg mot viruset. De fremmer forslag til myndighetene om tilgang på helsetjenester og vann, støtte til småbønder, og tilgang på mat eller pengestøtte til de som står uten inntekt.
Handlingsrommet til sivilsamfunnsorganisasjoner er truet i mange land. Norsk Folkehjelp jobber for at organisasjons- ytrings- og forsamlingsretten skal respekteres. Mange folk risikerer trakassering, fengsling eller til og med sitt liv, fordi de organiserer seg. Under COVID-19-pandemien er det innført unntakstilstand i mange land, det øker risikoen for overgrep mot sosiale ledere og menneskerettighets- og miljøaktivister. En kritisk offentlig debatt er avgjørende for å håndtere krisen. Sivilsamfunnet og menneskerettighetene må respekteres, og unntakslovene oppheves så snart som mulig.
Mer enn noen gang er langsiktig finansiering til sivilsamfunnet avgjørende og må beskyttes. Lokale organisasjoner vil ha en sentral rolle i denne krisen, ved å ta til orde for åpenhet og ansvarlighet, men også som formidlere for å spre korrekt og pålitelig informasjon i lokalsamfunn og nasjonalt. Vi ser stadig oftere at lokale partnere bruker stemmen sin for bekymringer, både om hvordan tiltakene som er iverksatt av regjeringer ikke passer for de som ikke har tilgang til det grunnleggende, men også hvordan tiltak begrenser sosial dialog.
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon og med 1 milliard kroner fordelt over fem år, gir denne avtalen Norsk Folkehjelp mulighet til å fortsette sitt arbeid mot mer rettferdig fordeling av makt og ressurser.
For mer informasjon, ta kontakt med generalsekretær Henriette Killi Westrhin på
tlf: 907 96 835
Fakta om avtalen, se vedlegg PDF
Nøkkelord
Kontakter
Håkon ØdegaardKommunikasjonssjef
Tel:950 45 667hakono@npaid.orgBilder

Dokumenter
Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norwegian People's Aid says no to U.S. Department of State funding under new conditions3.9.2026 13:30:00 CEST | Pressemelding
“The U.S. Department of State is seeking to impose conditions that would require us to abandon our commitment to equality and diversity not only in programmes it funds, but across all our work, including activities supported by other donors. We cannot accept that. We comply with Norwegian law and Norwegian policy, and our values are not for sale,” says Raymond Johansen, Secretary General of Norwegian People’s Aid (NPA).
Norsk Folkehjelp sier nei til USAs nye vilkår for bistand, mister 1700 ansatte globalt3.9.2026 13:30:00 CEST | Pressemelding
- USA forsøker å diktere at vi skal slutte å jobbe for likestilling og mangfold. Ikke bare i programmene de selv finansierer, men i alt vi gjør, også prosjekter som støttes av andre givere. Det sier vi nei til. Vi forholder oss til norsk lov og norsk politikk og bytter ikke verdier mot penger, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelps partner med nødhjelp til jordskjelvet i Colombia11.8.2026 10:20:27 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelps partner Proceso de Comunidades Negras (PCN) samler inn og deler ut nødhjelp til lokalsamfunn i Chocó-regionen i Colombia, som mandag ble rammet av et kraftig jordskjelv. PCN samler inn mat, hygieneartikler, bleier og babyutstyr, førstehjelpsutstyr og madrasser og tepper.
Norsk Folkehjelp: Denys (25) og Ruslan (26) drept i angrepet i Ukraina26.6.2026 15:44:23 CEST | Pressemelding
Denys Butsnev (25) og Ruslan Simonenko (26) ble drept i et angrep på Norsk Folkehjelps mineryddere i Kherson oblast sør i Ukraina onsdag 24. juni.
Norwegian People’s Aid mourns two colleagues killed in Ukraine26.6.2026 15:15:29 CEST | Pressemelding
Denys Butsnev (25) and Ruslan Simonenko (26) were killed in an attack on Norwegian People’s Aid’s demining team in Kherson Oblast, southern Ukraine, on Wednesday 24 June.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
