Norges største termos skal holde oslofolk varme og glede de forbipasserende

Ved anlegget til Norges største fjernvarmeselskap, Celsio,på Haraldrud i Oslo, har det reist seg en 33 meter høy termos. Termosen har plass til mer enn åtte millioner liter varmt vann og skal om ikke lenge settes i drift som et gedigent energilager.Energilageret er knyttet til Celsios 70 mil lange fjernvarmenett som, skjult under Oslos gater, transporterer vannbåren varme til mer enn 200 000 mennesker i hovedstaden.
Den enorme varmtvannstanken prydes avet kjempestort bærekraft-symboliserende kunstverk, signert kunstneren Pøbel. Kunstverket er laget ved å bore tusenvis av små hull i metallplater.
Se og last ned den digitale avdukingen her.
Får en viktig funksjon
Administrerende direktør Knut Inderhaug i Celsio gleder seg til det nye energilageret settes i drift til våren.
- Energilageret gjør oss bedre rustet på flere måter. For det første kan vi produsere fjernvarme jevnt og effektivt selv om etterspørselen fra kundene varierer gjennom døgnet. Vi kan også redusere bruken av elektrisitet i fjernvarmeproduksjonen i de timene det er høyest trykk på strømnettet.I tillegg vil energilageret bidra til å holde stabilt trykk i rørnettet vårt og fungere som et nød-reservoar og gjøre nedetiden kortest mulig ved evt. lekkasjer i nettet, forteller han.
Pøbel sier dette om sitt nye kunstverk:
- Dette var et spennende prosjekt, og det var første gang jeg jobbet med perforering i en så stor skala. Vanligvis skjærer jeg sjablonger for hånd i papp, mens her har en slags sjablong med tusenvis av perforerte hull i metallplater, til slutt blitt et kunstverk på en 33 meter høy tank.
- Jeg håper at denne utsmykningen kan være et positivt bidrag til omgivelsene og innbyggerne i nærområdet. Forbipasserende vil få noe litt annerledes å se på i hverdagen enn bare en vanlig industritank, og motivet vil forhåpentligvis kunne være til inspirasjon for både yngre og eldre.
Inderhaug i Celsio er svært fornøyd med det nye kunstverket.
- Jeg synes Pøbels kunstverk er storslått og vakkert og gir anlegget vårt et kraftig estetisk løft. I tillegg symboliserer det på en god måte vår sirkulære og miljøvennlige energiforsyningsvirksomhet. Jeg håper og tror at verket vil være til glede både for forbipasserende, beboere og folk som jobber i området, sier han.
Fakta om termosen/varmtvannstanken
- 33 meter høy
- 20,8 meter i diameter med isolasjon og kledning
- Isolert med 350 mm isolasjon
- Totalt volum 8 375 000 liter
- Maks driftsvolum ca. 8 060 000 liter
- Utnyttbar energikapasitet 350 MWt
- Ladekapasitet 50 MW
- Leveringskapasitet 70 MW,
- Planlagt driftsklar og i prøvedrift våren 2023
Om Pøbel
Pøbel er en av Norges fremste kunstnere. Han jobber anonymt og er opprinnelig fra Jæren. Pøbel ble nasjonalt og internasjonalt kjent tidlig på 2000-tallet da han gjennomførte et prosjekt i Lofoten hvor han malte forlatte hus og satte søkelys på fraflytting, sentralisering og privatisering av fellesressurser, noe som har vært en rød tråd i mange av hans arbeid og prosjekter frem til i dag. Hans verk og prosjekt har over flere år vært dokumentert i nasjonale og internasjonale bøker og nyhetsmedier, og er i dag blant annet del av nasjonalt pensum for videregående skole.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin PausLeder Kommunikasjon
Tel:+47 916 02 752kristin.paus@celsio.noBilder




Om Hafslund Oslo Celsio
Hafslund Oslo Celsio (Celsio) bruker lokal overskuddsenergi som ellers ville gått tapt, til å produsere fornybar, vannbåren fjernvarme og kjøling. Vi kaller det sirkulær energi. Som navnet vårt tilsier, er hjemmemarkedet vårt Oslo, og sammen med byens innbyggere og næringsliv inngår vi i Oslos sirkulærøkonomi.
Vi er landets største leverandør av fjernvarme og står i dag for 25 prosent av all fjernvarme som blir produsert i Norge, og 20 prosent av all oppvarming i Oslo.
Mye av overskuddsvarmen vi benytter, kommer fra avfallsforbrenning ved våre to anlegg på Klemetsrud og Haraldrud, men vi henter også varme fra Oslos kloakk og fra datasenter. Vi bruker varmen til å varme opp vann, som fraktes ut til byens næringsliv og innbyggere gjennom 700 kilometer med fjernvarmenett. Hver dag leverer vi varmt tappevann og oppvarming til mer enn 200 000 mennesker som bor eller jobber i Stor-Oslo.
Vi satser også stort på kjøling og jobber med å etablere egne kjølesentraler. Her vil vi produsere områdekjøling til kontor- og næringsbygg, blant annet ved å hente opp kaldt vann fra Oslofjorden og benytte store varmepumper. Som fjernvarme, er områdekjøling fornybar energi som bidrar til å redusere utslipp og frigjøre kapasitet i strømnettet. I tillegg er områdekjøling arealeffektivt og frigjør arealer både på tak, inne i bygg og under bakken.
Fra avfall til sirkulærenergi. Vi gjør også en annen og samfunnskritisk jobb for Stor-Oslo ved at vi sluttbehandler avfall som ikke kan eller bør gjenbrukes eller resirkuleres. I 2021 håndterte vi mer enn 365 000 tonn rest- og næringsavfall ved våre to avfallsforbrenningsanlegg.
Vi skal realisere karbonfangst. Vår ambisjon er at avfallsforbrenningsanlegget vårt på Klemetsrud skal bli det første av sitt slag med fullskala karbonfangst og -lagring. Karbonfangstanlegget vi er i ferd med å bygge, vil fange inntil 400 000 tonn CO₂ i året og være et stort og viktig bidrag til at Oslo kan nå sine ambisiøse klimamål. I tillegg vil fangstteknologien kunne kopieres til tilsvarende anlegg over hele verden. Byggingen ble igangsatt høsten 2022, og anlegget skal stå ferdig i 2026.
Celsio har 200 medarbeidere. Selskapet eies 60 prosent av Hafslund, 20 prosent av Infranode og 20 prosent av HitecVision. Hafslund er heleid av Oslo kommune.
Følg pressemeldinger fra Hafslund Oslo Celsio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund Oslo Celsio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund Oslo Celsio
Hafslund Oslo Celsio: Fjernvarme avlaster kraftnettet og frigjør kraft til elektrifisering av samfunnet1.2.2023 10:53:37 CET | Pressemelding
Slik kommenterer Norges største fjernvarmeselskap, Hafslund Oslo Celsio (Celsio), Energikommisjonens rapport som ble fremlagt i dag: - Vi er glad for at Energikommisjonen presiserer at fjernvarme er et effektivt og viktig verktøy for å avlaste kraftnettet, frigjøre kraft til fremtidens elektrifisering og øke forsyningssikkerheten for kraft, sier administrerende direktør Knut Inderhaug i Celsio.
Ny energisentral skal kjøle ned Hovinbyen1.12.2022 11:40:00 CET | Pressemelding
Hovinbyen Energy Hub etablerer en stor sentral for områdekjøling på Ulven i Oslo. Energisentralen gir næringsvirksomheter på Økern, Ulven og Haraldrud muligheten til å koble seg til et kollektivt og miljøvennlig kjølesystem.
Celsio reduserer fjernvarmeprisene24.11.2022 07:30:00 CET | Pressemelding
Oslos fjernvarmeleverandør, Celsio, gir kundene betydelige prisavslag når de nå innfører en ny rabattordning for fjernvarme.
Knut Inderhaug ny administrerende direktør i Hafslund Oslo Celsio20.9.2022 07:00:00 CEST | Pressemelding
Knut Inderhaug (43) er ansatt som administrerende direktør i Hafslund Oslo Celsio (Celsio), Norges største leverandør av sirkulær energi.
Karbonfangst i Oslo realiseres29.6.2022 13:16:47 CEST | Pressemelding
I dag signerte olje- og energiminister Terje Aasland støtteavtalen som sikrer realisering av karbonfangst på Hafslund Oslo Celsios (Celsio) avfallsforbrenningsanlegg på Klemetrud i Oslo. Signeringen markerer at den norske staten, Oslo kommune og Celsios eiere; Hafslund Eco, Infranode og HitecVision, nå realiserer verdens første fullskala anlegg som fanger og lagrer CO2 fra avfallsforbrenning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom