Nå kan enda flere norske bedrifter få drahjelp fra EU

Innovasjon Norge følger utviklingen av programmene tett og ser at de svarer godt til næringslivets behov og til de store samfunnsutfordringene vi må løse fremover.
Høye ambisjoner for Horisont Europa
Horisont Europa erstatter Horisont 2020, og dekker perioden 2021–2027. Totalrammen er på 75,9 milliarder euro. EU satser nå mer på innovasjon, og på små og mellomstore bedrifter. Norsk næringsliv har hevdet seg godt i Horisont 2020 og hentet betydelige summer.
- Det siste året har utviklingen vært veldig positiv for norske bedrifter med rekordhøy retur fra blant annet EUs EIC Accelerator. I en utlysning i sommer fikk norske bedrifter tilbud om totalt 500 millioner i tilskudd og egenkapital fra EIC Accelerator. Kun franske bedrifter hentet mer enn de norske. Det gjør meg trygg på at norske bedrifter er godt rustet til å nå opp i konkurransen også fremover. Vår rolle er blant annet å mobilisere norsk næringsliv til å delta i EU-programmene, og gjøre dem klare til å konkurrere mot bedrifter fra hele Europa, sier Haugli.
Innovasjon Norge vil sammen med Forskningsrådet og andre bidra til at disse ordningene samspiller med nasjonale virkemidler for å styrke norsk næringslivs muligheter for internasjonalisering og eksport.
Digitalisering, skalering og eksport
De øvrige programmene Regjeringen har gitt klarsignal for er Digital Europe Programme, Romprogrammet og COSME.
Digital Europe legger vekt på bruk av ny teknologi. Interessen har vært stor blant norske aktører og programmet vil kunne bidra til økt digitalisering av norsk næringsliv. COSME skal bidra til skalering, og er av stor interesse for norske SMB-er og næringsklynger.
- Hvert av programmene byr på store muligheter for norsk næringsliv, men kombinert får vi en bredde av muligheter som utnytter synergieffekter. Det har stor betydning for bedrifter og arbeidsplasser i hele landet. Det er gledelig å se at statsbudsjettet tar høyde for synergier mellom de europeiske programmene. Innovasjon Norge er glad for den tilliten vi blir vist og skal gjøre vår del av jobben. Vi ser frem til den videre dialogen med Kunnskapsdepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet om Norges ambisjoner og hvordan de skal oppnås, sier Håkon Haugli.
Innovasjon Norge ønsker å:
- Sikre at europeiske programmer bidrar til omstilling av norsk næringsliv
- Bidra til at norske bedrifter som får støtte fra EU lykkes i et lengre løp med skalering og eksport
- Bidra til at norske bedrifter, klynger og offentlig sektor er med på å løse samfunnsutfordringer ved å delta i europeiske samarbeidsprosjekter
Kontakter
Kristin Welle-StrandKommunikasjonsdirektør
Tel:934 58 303krwel@innovasjonnorge.noBilder

Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Eksportverdien i reiselivet øker26.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Flere overnattinger og høyere forbruk, både fra nordmenn og utlendinger sammenlignet med tidligere.
The Quartz Corp får støtte til syre-gjenbruk24.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge støtter sirkulært pilotprosjekt hos The Quartz Corp med inntil 45 millioner kroner.
Hydro og Innovasjon Norge inngår strategisk samarbeid for grønn industrivekst12.6.2025 13:24:45 CEST | Pressemelding
Hydro og Innovasjon Norge har signert en ny samarbeidsavtale for å styrke norsk bærekraftig industri internasjonalt. Avtalen skal bidra til å fremme grønn teknologi, sikre politisk gjennomslag og åpne dører for norske bedrifter i globale markeder.
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom