Nå kan enda flere norske bedrifter få drahjelp fra EU

Innovasjon Norge følger utviklingen av programmene tett og ser at de svarer godt til næringslivets behov og til de store samfunnsutfordringene vi må løse fremover.
Høye ambisjoner for Horisont Europa
Horisont Europa erstatter Horisont 2020, og dekker perioden 2021–2027. Totalrammen er på 75,9 milliarder euro. EU satser nå mer på innovasjon, og på små og mellomstore bedrifter. Norsk næringsliv har hevdet seg godt i Horisont 2020 og hentet betydelige summer.
- Det siste året har utviklingen vært veldig positiv for norske bedrifter med rekordhøy retur fra blant annet EUs EIC Accelerator. I en utlysning i sommer fikk norske bedrifter tilbud om totalt 500 millioner i tilskudd og egenkapital fra EIC Accelerator. Kun franske bedrifter hentet mer enn de norske. Det gjør meg trygg på at norske bedrifter er godt rustet til å nå opp i konkurransen også fremover. Vår rolle er blant annet å mobilisere norsk næringsliv til å delta i EU-programmene, og gjøre dem klare til å konkurrere mot bedrifter fra hele Europa, sier Haugli.
Innovasjon Norge vil sammen med Forskningsrådet og andre bidra til at disse ordningene samspiller med nasjonale virkemidler for å styrke norsk næringslivs muligheter for internasjonalisering og eksport.
Digitalisering, skalering og eksport
De øvrige programmene Regjeringen har gitt klarsignal for er Digital Europe Programme, Romprogrammet og COSME.
Digital Europe legger vekt på bruk av ny teknologi. Interessen har vært stor blant norske aktører og programmet vil kunne bidra til økt digitalisering av norsk næringsliv. COSME skal bidra til skalering, og er av stor interesse for norske SMB-er og næringsklynger.
- Hvert av programmene byr på store muligheter for norsk næringsliv, men kombinert får vi en bredde av muligheter som utnytter synergieffekter. Det har stor betydning for bedrifter og arbeidsplasser i hele landet. Det er gledelig å se at statsbudsjettet tar høyde for synergier mellom de europeiske programmene. Innovasjon Norge er glad for den tilliten vi blir vist og skal gjøre vår del av jobben. Vi ser frem til den videre dialogen med Kunnskapsdepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet om Norges ambisjoner og hvordan de skal oppnås, sier Håkon Haugli.
Innovasjon Norge ønsker å:
- Sikre at europeiske programmer bidrar til omstilling av norsk næringsliv
- Bidra til at norske bedrifter som får støtte fra EU lykkes i et lengre løp med skalering og eksport
- Bidra til at norske bedrifter, klynger og offentlig sektor er med på å løse samfunnsutfordringer ved å delta i europeiske samarbeidsprosjekter
Kontakter
Kristin Welle-StrandKommunikasjonsdirektør
Tel:934 58 303krwel@innovasjonnorge.noBilder

Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Den nordiske paviljongen på Expo med rekordbesøk25.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Nærmere 1.7 millioner mennesker besøkte den nordiske paviljongen på verdensutstillingen i Osaka i 2025.
11 nye klynger tas opp i Norwegian Innovation Clusters23.10.2025 15:28:43 CEST | Pressemelding
I dag kunngjøres nye medlemmer og klynger som er innvilget videre satsing i klyngeprogrammet Norwegian Innovation Clusters. Fem nye klynger har kommet med i programmet og seks har blitt tatt opp på et høyere nivå.
Lokalt meieri vinner landbrukspris for Innlandet23.10.2025 12:30:00 CEST | Pressemelding
Osteprodusenten Valdresmeieriet fra Valdres vinner bedriftsutviklingsprisen i landbruket for 2025.
Rygge Meieri vinner landbrukspris21.10.2025 09:48:47 CEST | Pressemelding
Ekteparet Sølvi og Stig Gammelsrøds tradisjonsmeieri vinner bedriftsutviklingsprisen for landbruket for Østfold i 2025.
Mannsverk Gård vinner landbrukspris!20.10.2025 14:32:39 CEST | Pressemelding
Kjøtt- og jordbærprodusenten fra Tverrelvdalen vinner bedriftsutviklingsprisen i landbruket for Finnmark i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
