Medietilsynet følger opp tiltak for en tryggere digital oppvekst

I februar 2020 var Medietilsynet en av 35 aktører som i regi av Barneombudet signerte en felles erklæring om å gjennomføre tiltak for å trygge barns digitale hverdag.
I tillegg til å forplikte seg til å gjennomføre tre konkrete tiltak, har Medietilsynet vært en pådriver for å få på plass en nasjonal strategi på barn og medier-feltet. Medietilsynet har utviklet den nye strategien for trygg digital oppvekst på oppdrag fra Barne- og familiedepartementet, og strategien presenteres av regjeringen i morgen fredag, 3. september.
Medietilsynet har gjennomført tre tiltak for tryggere digital oppvekst
Ett av tiltakene Medietilsynet forpliktet seg til, var å gjennomføre en ny barn og medier-undersøkelse. Det ble gjort i 2020, der tusenvis av barn og foreldre fra hele landet gjennom sine svar bidro med oppdatert kunnskap både om positive sider og utfordringer i de unges digitale hverdag. Medietilsynet har brukt innsikten i arbeidet med å utvikle nye undervisningsopplegg for skolen, foreldreveiledninger og som grunnlag for arbeidet med en ny nasjonal strategi for trygg digital oppvekst, som regjeringen presenterer kommende fredag.
Det nye undervisningsopplegget Medietilsynet har utviklet, handler om algoritmer, bildemanipulering og kildekritikk, og kan brukes både i ungdomsskolen og i videregående skole. For de yngste barna har Medietilsynet laget et dataspill, som skal gjøre det enklere for foreldre og barn å snakke om livet på nett. I spillet «Stjernekolonien» møter spillerne forskjellige figurer, og kan gjennom dem ta del i både de positive opplevelsene, utfordringene og dilemmaene som preger den digitale hverdagen.
Nøkkelord
Kontakter
Nina BjerkeKommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 419 34 154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Unge gamarar frå heile landet nominert til Ibelinprisen15.10.2025 14:53:33 CEST | Pressemelding
Femten ungdomar i alderen 12-18 år er med i kampen om Ibelinprisen, som om ein månad skal delast ut for første gong. Dei nominerte er frå fritidsklubbar i heile landet.
Kampen mot desinformasjon blir styrkt i statsbudsjettet15.10.2025 14:11:50 CEST | Pressemelding
Regjeringa vil styrke innsatsen på teknologisk motstandskraft og kritisk medieforståing. I statsbudsjettet blir det foreslått ei styrking av Medietilsynet med åtte millionar kroner i tillegg til fem millionar til skiping av eit nytt forskingssenter på det offentlege ordskiftet.
Sámi aviissat ožžot lagabui 44,4 miljovnna ruvnnudoarjaga10.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mediabearráigeahčču lea juohkán doarjaga aviissaide mat oainnusmahttet sámi čállingiela. Dat vihtta aviissa Ávvir, Ságat, Snåsningen, Meråkerposten ja NordSalten Avis ožžot oktiibuot 44.385.000 ruvnnu doarjaga 2025:s.
Samiske aviser får nær 44,4 millionar kroner i støtte10.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt støtte til aviser som gjer dei samiske skriftspråka synlege. Dei fem avisene Ávvir, Ságat, Snåsningen, Meråkerposten og NordSalten Avis får til saman 44 385 000 kroner i støtte i 2025.
Medietilsynet vil ha innspel om NRK9.10.2025 10:46:22 CEST | Pressemelding
Medietilsynet opnar for innspel til vurdering av NRKs bidrag til mediemangfald og konkurransemessige verknader av NRKs tilbod.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom