KS

KS om ny regjeringsplattform: Handlingsrom gjør kommunene til de beste medspillerne

Del
– Gi kommunesektoren økonomisk og politisk handlingsrom, og støtt opp om digitalisering og innovasjon, så vil kommunene bli viktige medspillere for å gjennomføre regjeringsplattformen, sier KS’ styreleder Gunn Marit Helgesen.
Styreleder i KS, Gunn Marit Helgesen.
Foto: KS
Styreleder i KS, Gunn Marit Helgesen. Foto: KS

Helgesen peker på at kommunesektoren spiller en viktig rolle for å tilby bærekraftige velferdstjenester, bidra til næringsutvikling over hele landet og få til grønn omstilling – som er viktige mål for den nye regjeringen.

– Økonomisk handlingsrom er viktig for at kommunene skal kunne gjøre jobben godt, men penger alene er ikke nok. Politisk handlingsrom til å løse oppgavene er også viktig. Da kan kommunene være nyskapende og utvikle tjenestene. Vi ser fram til samarbeid om å stimulere til en innovativ og digital kommunesektor, sier Helgesen.

Særlig Arbeiderpartiet har framhevet en tillitsreform i offentlig sektor som viktig.

 – KS deler målet om å bruke mindre tid på kontroll, rapportering og tilsyn – og mer tid til å gi innbyggerne tjenester. Den beste måten å få til det er mindre statlig detaljstyring og mer tillitsbasert rammestyring av kommunene. KS samarbeider gjerne om å utforme en slik reform, sier Helgesen.

Bilder

Styreleder i KS, Gunn Marit Helgesen.
Foto: KS
Styreleder i KS, Gunn Marit Helgesen. Foto: KS
Last ned bilde

Lenker

Om KS

KS
KS
Postboks 1378 Vika
0114 Oslo

24 13 26 01http://www.ks.no

Følg pressemeldinger fra KS

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra KS

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye