Kommunene strekker seg langt for å innfri BPA
10.8.2017 12:23:36 CEST | KS | Debattinnlegg
Det har kommet sterke påstander fra brukerorganisasjonene for funksjonshemmede om at kommuner jobber aktivt mot lovpålagt rett for funksjonshemmede. Tidligere i år sendte helseminister Bent Høie et brev til alle landets ordførere der han uttrykte bekymring for manglende iverksettelse av Stortingets rettighetsfesting av brukerstyrt personlig assistent-ordning (BPA).
KS og kommunesektoren mener BPA er et viktig tiltak som sikrer at funksjonshemmede kan leve normale liv. Det er derfor gledelig at undersøkelsen, som er gjennomført av Agenda Kaupang, bekrefter at de aller fleste søknadene om BPA innvilges, og at kommunene også tilbyr BPA til mottakere av tjenester som faller utenfor rettighetsområdet. Kommunene opplever i stor grad at de innfrir brukernes rettigheter til BPA og at de strekker seg langt for å imøtekomme brukernes ønske om tjenesten organisert som BPA. 90 kommuner fikk tilsendt undersøkelsen, og 69 har svart.
Med BPA er det brukeren som har rollen som arbeidsleder og som påtar seg ansvar for organisering og innhold ut fra sine egne behov. Kommunene har en plikt til å sikre at tjenesten kan leveres på en faglig og forsvarlig måte. Respondentene opplyser at mange søkere trekker søknaden sin fordi de ikke har kunnskap om BPA eller innser at det er svært krevende å være arbeidsleder for en BPA-ordning. Det er avgjørende at brukers mulighet til å være arbeidsleder er vurdert forsvarlig i saksbehandlingen. Samtlige kommuner i utvalget oppgir at de ved avslag på søknad om BPA alltid gir tilbud om andre tjenester.
Nøkkelord
Kontakter
Gunn Marit HelgesenStyreleder, politisk avdeling.
Tel:917 40 802Gunn.Marit.Helgesen@ks.noBilder
Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
9 av 10 lokalpolitikere frykter svakere rekruttering12.3.2026 08:39:09 CET | Pressemelding
9 av 10 lokalpolitikere er bekymret for om færre vil stille til valg. Særlig er ordførere og varaordførere bekymret. Det viser en ny undersøkelse fra KS blant landets folkevalgte om hva som motiverer dem til å ta gjenvalg, eller ikke.
Støre på KS’ toppmøte om beredskap og omstilling11.3.2026 14:53:00 CET | Pressemelding
Statsminister Jonas Gahr Støre, Nuuk-borgermester Avaaraq Olsen og flere hundre ordførere og kommunedirektører samles for å diskutere beredskap og omstilling på Kommunalpolitisk toppmøte i regi av KS. Pressen er velkommen.
Kommuneøkonomien tilbake i pluss, men KS advarer: Krisa er ikke over6.3.2026 07:51:28 CET | Pressemelding
Kommunesektoren snudde et stort underskudd til et samlet overskudd i fjor. Forklaringen på snuoperasjonen er en kombinasjon av tøffe prioriteringer, omstillingsarbeid og ekstra bevilgninger.
KS Vestfold inviterer til strategikonferanse i Larvik2.3.2026 09:34:58 CET | Presseinvitasjon
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Vestfold møtes på Quality Hotel Grand i Larvik 6. mars. Mediene er velkommen til å delta. På konferansen tar vi opp noen av de viktigste temaene for Vestfold og kommunesektoren.
KS Nordland inviterer til strategikonferanse i Bodø16.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Nordland møtes på Quality Hotel Ramsalt i Bodø 18. og 19. februar. Mediene er velkommen til å delta.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
