Huawei registrerte nest flest patenter i Europa i 2020
Med 3113 patentsøknader er Huawei nummer to på listen over selskaper med flest patentsøknader i EU i 2020, ifølge en fersk rapport fra EUs patentkontor EPO. Huawei lanserte også en egen rapport om innovasjon og immaterielle rettigheter denne uken. Rapporten viser at selskapet i dag har mer enn 100 000 aktive patenter globalt.

Bedrifter fra USA søkte om flest patenter i EU i 2020, mens kinesiske selskaper kom på fjerdeplass og svenske selskaper på ellevteplass, foran Danmark (12), Finland (15) og Norge (23).
Huaweis rapport om innovasjon og immaterielle rettigheter ble lansert under konferansen "Forum on Innovation and IP Prospects in 2021 and Beyond" som ble holdt ved selskapets hovedkontor i Shenzhen. I rapporten kommer det frem at Huawei er en av de ledende patentinnehaverne internasjonalt takket være de store investeringene i innovasjon. Mot slutten av 2020 hadde Huawei over 100 000 aktive patenter over hele verden.
Flere av Huaweis patentsøknader stammer fra forskning og utvikling utført i Norden. Det er over 20 år siden Huawei åpnet sitt første europeiske forsknings- og utviklingssenter i Kista i Stockholm.
– Innovasjon har vært kjernen i virksomheten vår helt siden Huawei ble grunnlagt. Jeg er veldig stolt over at vår svenske forskningsavdeling har søkt om et stort antall viktige patenter og sterkt har bidratt til selskapets suksess ikke bare i Sverige, men internasjonalt, sier Peter Lundin, visepresident for forskning og utvikling (FoU) i Huawei Sverige.
I Norden har Huawei FoU-sentre i Helsinki, Tampere, Kista, Göteborg og Lund der det gjøres store investeringer for å skape ny teknologi innen områder som kunstig intelligens, 5G, 6G, skytjenester og IoT.
Les mer om Huaweis rapport her
EPO-rapporten finner du her
Kontakter
Erik Thomas GanerSenior Public Affairs & Communications Manager
Tel:+47 480 49 113erik.ganer@huawei.comBilder

Om Huawei Norge
Følg saker fra Huawei Norge
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Huawei Norge på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Huawei Norge
Intelligent verden i fokus på Huawei Global Analyst Summit13.4.2021 09:05:19 CEST | Pressemelding
Konferansen Huawei Global Analyst Summit 2021 varer fra 12. til 14. april og streames direkte fra Shenzhen i Kina. Årets konferanse, den attende i rekken, legger vekt på Huaweis visjon for en intelligent verden innen 2030.
Huawei legger frem årsrapport for 202031.3.2021 10:12:17 CEST | Pressemelding
I dag offentliggjorde Huawei årsberetningen for 2020. Selskapet kan vise til god forretningsytelse og en innovasjonskraft som fortsetter å skape verdier for kunder og partnere.
Tror på stor vekst for norskutviklede apper gjennom Huaweis økosystem23.3.2021 12:26:06 CET | Blogginnlegg
For første gang åpner Huawei opp for integrasjon av tredjeparts-applikasjoner i sine smarte enheter. Det kan gi norske apputviklere en unik mulighet til å vokse internasjonalt.
Huawei lanserer FreeBuds 4i – trådløse ørepropper med imponerende batterilevetid17.3.2021 10:52:10 CET | Pressemelding
Det nyeste produktet i trådløs lyd-kategorien til Huawei heter FreeBuds 4i. De trådløse øreproppene tilbyr god batterilevetid, aktiv støyreduksjon og trendy design. Huawei FreeBuds 4i arver mange av funksjonene til FreeBuds-serien, men til en rimeligere pris, slik at enda flere får muligheten til å nyte en god lydopplevelse.
Slik kan mobilen og sportsklokken løfte påsketuren til et nytt nivå!11.3.2021 10:44:33 CET | Pressemelding
Mens noen av oss ikke kan vente til sommeren, ser mange frem til snø og nypreparerte løyper i påsken. Her kommer et par tips til hvordan du kan utnytte sportsklokka og mobiltelefonen på best mulig hvis, slik at du får mer ut av skiturene dine.
Huawei-topp blant Norges fremste tek-kvinner8.3.2021 10:00:00 CET | Pressemelding
Teknologiselskapet Huawei kapret Siri Børsum fra Google for akkurat et år siden. Nå er den globale teknologilederen listet blant de 50 fremste tek-kvinnene i Norge. Børsum ble gledelig overrasket med en plass på listen under innspillingen Huawei-podkasten “Game Changing Minds”, hvor hun selv er ordstyrer.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom