Frankrike satser på norsk havvind
7.10.2021 21:24:38 CEST | Innovasjon Norge | Pressemelding

- Potensialet for eksport av norsk havvindteknologi er stort. Frankrike erkjenner at Norge ligger langt framme på havvind, sier Eli Wærum Rognerud, leder av Innovasjon Norges program for store eksportsatsinger.
Havvind i Europa er en av de store eksportsatsingene i Norge. En fransk delegasjon er i Norge for å lære mer om den teknologiske utviklingen som har gjort Norge til en pioner innen flytende havvind. Delegasjonen kommer fra Occitanie i Frankrike, en middelhavsregion med ambisjoner om å bli et teknologisk knutepunkt for flytende havvind i Europa. Occitanie skal bygge et flytende havvindanlegg med samlet kapasitet på hele tre gigawatt (GW).
- Norge har vært ledende i utviklingen av flytende havvind. Vi er ekstremt ivrige etter å lære av Norge og å lære mer om bedriftene her, sier Bruno Allain, president i havvindbedriften 8.2 France og representant for havvindklynga Wind’Occ.
Norske bedrifter har muligheter til å vinne store kontrakter når Frankrike skal bygge syv bunnfaste kommersielle vindparker. I tillegg er fire flytende pilotvindparker under bygging og for tiden pågår en anbudsprosess for verdens første kommersielle flytende havvindpark i Frankrike. En båttur til Hywind Demo, verdens første flytende havvindturbin utenfor Karmøy, var et selvfølgelig punkt på programmet da den franske delegasjonen skulle utforske den norske havvindindustrien.
Havner
I tillegg er franskmennene svært interessert i havneutvikling og infrastruktur knyttet til havvindprosjekter. Det meste av turbiner og utstyr fraktes gjennom havner, og havnene er også base for operasjon og vedlikehold av havvindparker. Den franske delegasjonen møtte representanter fra Karmsund Havn på torsdag. Karmsund Havn ligger godt plassert med tanke på utbygging og drift av Utsira Nord – et område som skal åpnes for utbygging av flytende vindkraft.
Samarbeid
Den norske havvindklynga (Norwegian Offshore Wind Cluster, NOWC) undertegnet en samarbeidsavtale med Wind’Occ, en industriklynge for havvindutvikling i Occitanie. Klynge-til-klynge-samarbeid er et effektivt instrument for næringsutvikling og verdiskaping. Avtalen vil skape konkrete samarbeidsmuligheter for norske og franske havvindbedrifter.
- Vår klynge Wind’Occ samler bedrifter fra regionen som alle ønsker å bidra i utbyggingen av havvind, og mange søker aktivt partnerskap med norske aktører. Samarbeidsavtalen mellom den norske havvindklynga og Wind’Occ er derfor en veldig viktig plattform for videre samarbeid, sier Bruno Allain.
Frankrike er et av Europas raskest voksende havvindmarkeder, og det er avgjørende å ha franske partnere når du trer inn i markedet.
Store markedsmuligheter
Europa har i dag 22 gigawatt (GW) installert havvindkapasitet, men industriforeningen WindEurope anslår at dette kan vokse til 450 GW innen 2050. Femti års offshore-erfaring har gitt norsk industri en spesiell kompetanse på høyteknologiske maritime operasjoner, en kompetanse som er spesielt overførbar til flytende havvind.
Analyseselskapet Menon anslår at Norge, med de riktige investeringene og satsing fra virkemiddelapparatet, kan ta opptil 20 prosent av det globale markedet for flytende havvind. De anslår at satsingen kan generere en verdi på 117 milliarder kroner og en jobbskapende effekt på nesten 130 000 årsverk.
Norge har også nylig åpnet to nye områder for havvindutbygging i Nordsjøen, Utsira Nord og Sørlige Nordsjø II. Både Frankrike og Norge ønsker seg en nasjonal havvindindustri, og vil ha mye å vinne på å samarbeide.
Nøkkelord
Bilder





Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Agrilogg vinn regional landbrukspris!7.9.2026 09:30:07 CEST | Pressemelding
Agrilogg AS vinn bedriftsutviklingsprisen for landbruket i Møre og Romsdal for 2026.
Pål T. Næss fra Gelato blir leder for Innovasjon Norges New York-kontor5.8.2026 15:59:47 CEST | Pressemelding
Pål T. Næss blir ny leder for Innovasjon Norges kontor i New York. Flere andre eksportkontorer skal ledes av erfarne næringslivsprofiler.
Turistveksten fortsatte i 20252.7.2026 11:25:48 CEST | Pressemelding
Utenlandske feriereisende brukte 44 milliarder kroner i Norge i 2025 – seks milliarder mer enn året før. Veksten skyldes i hovedsak at flere utenlandske turister besøkte Norge.
Stor reiselyst – interessen for Norge øker24.6.2026 14:55:24 CEST | Pressemelding
Reiselysten i Europa er rekordhøy, og mange europeere kan tenke seg en ferie i Norge de kommende årene. Samtidig oppgir mer enn halvparten at økonomisk eller politisk uro påvirker ferieplanene deres.
Røros og Østerdalen får bærekraftmerke – reisemål nummer 50 i Norge5.6.2026 08:58:36 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge har tildelt Røros og Østerdalen Merket for Bærekraftig reisemål. Samtidig nås en milepæl med reisemål nummer 50 i den nasjonale merkeordningen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
