Fortsatt høy innovasjonsaktivitet

Hittil i år er det innvilget lån, tilskudd og garantier til rundt 3.500 prosjekter. Det er innovasjons-, utviklings- og omstillingsprosjekter over hele landet som har fått tilført nærmere fem milliarder kroner.
– Det er fortsatt grunn til å glede seg over den høye innovasjonsaktiviteten i norsk næringsliv. Bedriftene fortsetter å investere og vil sørge for at vi har et bærekraftig og konkurransedyktig næringsliv når vi går inn i tiden etter pandemien, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
I 2020 var det naturligvis et uvanlig høyt antall prosjekter som Innovasjon Norge støttet, takket være regjeringens krisepakker. Hvis vi sammenligner med første halvår 2019, som var et mer normalt år for Innovasjon Norge, har vi støttet drøyt tusen flere prosjekter i første halvår 2021.
Reiseliv
Det har vært en særlig stor økning i antall søknader til prosjekter knyttet til reiseliv. Dette skyldes i stor grad støtten fra reiselivspakke 2 som kom fra regjeringen i april.
- Mange reiselivsbedrifter har vært hardt rammet av koronapandemien, med de konsekvensene som reiserestriksjoner og strenge smitteverntiltak fører med seg. For de bedriftene som har hatt et omsetningsfall på mer enn 30 prosent har vi kunnet tilby tilskudd. Dette er viktig for at bedriftene skal kunne gjennomføre prosjekter som bidrar til nødvendig omstilling i disse næringene, slik at vi kan ha et solid, bærekraftig og lønnsomt reiseliv når vi kommer ut av pandemien, sier Haugli.
Det er næringer innen opplevelses-, arrangements- og aktivitetsarrangørvirksomhet, sammen med overnattingsvirksomhet og reisearrangører som dominerer bevilgningene fra denne tilskuddsordningen første halvår 2021.
Spennende næringer
De to aller største tildelingene til Innovasjon Norge hittil i år har gått til store prosjekter innenfor batterinæringen. Det er Beyonder, som utvikler battericeller ut av sagflis, og Freyr, som lager et kjempeanlegg for batteriproduksjon i Mo i Rana. Begge har fått innovasjonstilskudd gjennom Innovasjon Norges midler øremerket for miljøteknologiprosjekter.
- Både Beyonder og Freyr er fremtidsrettede bedrifter innenfor en næring som vi har stor tro på i tiden framover. Batterinæringen og verdikjeden som følger med, vil kunne skape mange arbeidsplasser og gi norsk eksport et skikkelig løft, sier Håkon Haugli.
I tillegg til batterinæring ser Innovasjon Norge også en økning i tildelinger til prosjekter innenfor alternative energiformer, som havvind, biogass og hydrogen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Pressevakten svarer på alle henvendelser fra pressen innenfor kontortiden.
Bilder


Lenker
Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Enorm respons fra næringslivet på Innovasjon Norge-kontor i Kyiv10.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Norske bedrifter vil være med å gjenoppbygge Ukraina og hjelpe landet med å forsvare seg. Etter 5 måneder tilstede i Ukraina opplever Innovasjon Norge stor pågang fra norsk næringsliv.
Åtte av ti vil velge norske varer8.8.2025 12:58:09 CEST | Pressemelding
En ny undersøkelse viser at de fleste forbrukerne vil velge norske produkter, men mange sliter med å finne dem. Det vil merkeordningen Made in Norway gjøre noe med.
Sterk vekst i lånegarantier fra Innovasjon Norge7.8.2025 15:37:04 CEST | Pressemelding
Flere innovative og raskt voksende bedrifter etterspør lånegaranti fra Innovasjon Norge. Ordningen med vekstgaranti har økt med 55 prosent i første halvår i år.
Sterk juni for reiselivet – flere turister sprer seg over hele landet1.8.2025 15:11:12 CEST | Pressemelding
Tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at det var hele 4,8 millioner kommersielle overnattinger i juni, en økning på fire prosent fra i fjor og 13 prosent fra juni 2019, som var siste normalår før pandemien.
Eksportverdien i reiselivet øker26.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Flere overnattinger og høyere forbruk, både fra nordmenn og utlendinger sammenlignet med tidligere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom