Flomutsatte områder: Erstatning og ansvar i borettslag og sameier
5.10.2021 09:52:52 CEST | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding

Spørsmålet om skade ved flom er i hovedsak et spørsmål om forsikringsdekning – om hvem som skal betale for skadene som har oppstått. Man kan i svært få tilfeller bebreide noen for at en flom oppstår, da det i høyeste grad avhenger av klima og miljø.
Forsikringsspørsmål
– I utgangspunktet er flom en skade som dekkes av forsikring. Dersom bygningen eller gjenstanden kan brannforsikres, er den også dekket mot naturskade gjennom naturskadeloven, sier advokat i NBBL, Line C.B. Bjerkek.
Ta et eksempel: Vann kommer inn i garasjekjeller med boder og gjør skade både på bygningen og gjenstander. Den bygningsmessige skaden dekkes av boligselskapets forsikring, mens skade på løsøre i bodene som tilhører andelseierne eller seksjonseierne, vil måtte dekkes av deres innboforsikring.
I nye bygg er det ikke uvanlig med garasjekjeller. Er bygget plassert nært et vassdrag og kjelleren oversvømmes slik at biler blir skadet, reiser det seg et særlig problem. Bil/motorvogn dekkes ikke av ordningen i naturskadeloven. Det vil i slike tilfeller avhenge av den enkeltes bilforsikring hvorvidt skaden dekkes. Erstatningsordningene kan du lese mer om her.
Utredning ved utbygging
Ved utbygging på flomutsatte områder plikter kommunen å gjøre en utredning av risikoen for skade ved flom. Det skal ved utbygging sørges for at det blir iverksatt tilstrekkelige sikringstiltak. I verste fall blir ikke utbygging tillatt på området. Har kommunen ikke overholdt sin plikt om utredning, kan de få erstatningskrav dersom oversvømmelse forekommer.
Skader som ikke dekkes av brannforsikring
Skader på objekter som ikke kan brannsikres oppstår i blant. Et ras kan f.eks. ta med seg en del av parkeringsplassen eller ødelegge veien inn til boligselskapet.
Bjerkek forteller at bygningsforsikring dekker skade på hageareal inntil en viss størrelse, men at øvrige skader ikke dekkes. I slike tilfeller kan man søke erstatning fra statens naturskadeordning. Det finnes også støtteordninger for sikring mot naturskader, hvor man kan søke om stønad til å iverksette forebyggende tiltak før flomskader oppstår.
Nøkkelord
Kontakter
Line C.B. BjerkekAdvokat
Tel:97683876lb@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Tonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Bilder


Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Husholdningene venter høyere boliglånsrenter25.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Seks av ti husholdninger tror boliglånsrentene vil være høyere om ett år. Samtidig holder boligprisforventningene seg positive. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for august.
Svak utvikling i borettslagsprisene i andre kvartal2.7.2026 12:02:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte med beskjedne 0,2 prosent fra første til andre kvartal i år, ifølge NBBLs prisstatistikk for borettslagsboliger.
NBBL om forslag fra Skattekommisjonen: Ny formuesskatt må ikke bli en ny boligskatt24.6.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Boligfradraget i et skatteforlik må være så høyt at formueskatten ikke blir en ny boligskatt. – Vi må ikke svekke folks mulighet til å eie egen bolig, for eierlinjen har bidratt til stabile, trygge boforhold og lavere formuesulikhet, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL
Folk tror på høyere boligpriser og høyere renter23.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene har klare forventninger om at boliglånsrenten skal videre opp, samtidig er de optimistiske til boligprisutviklingen det kommende året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for juni.
Boligbyggelagene vokser i et tøft boligmarked19.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
I et vanskelig boligmarked har boligbyggelagene økt medlemsmassen sin med 3,9 prosent hvert år siden 2019. – Boligbyggelagene har vært gode på å tilpasse seg nye tider, sier Bård Folke Fredriksen i NBBL.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
