E6-konkurranse til markedet
19.1.2022 07:00:00 CET | Nye Veier | Pressemelding

Strekningen på E6 fra Storhove til Øyer inngår i utbyggingen av 43 kilometer med firefelts motorvei mellom Moelv og Øyer. Prosjektet er delt i tre kontrakter og det er den nordligste kontrakten som nå skal lyses ut. Realisering av ny vei mellom Storhove og Øyer er en viktig del av moderniseringen av E6 gjennom Innlandet.
- Vi har stor tro på at dette er et attraktivt prosjekt. Konkurransen har en størrelse, som passer mange entreprenører. Oppgavene er interessante for de riktige entreprenørene, sier Anette Aanesland, som er administrerende direktør i Nye Veier.
Den anslåtte verdien på kontrakten for strekningen er på 1,6 milliarder kroner. Etter kvalifisering vil tre til fem tilbydere bli invitert til å gi tilbud på kontraktene. Fra utlysning av konkurransene vil det ta mellom ni og tolv måneder til en entreprenør er klar til å starte med arbeidet.
Nye Veier avlyste konkurransen for den samme strekningen i 2020. Siden da er reguleringsplanen vedtatt, og det reduserer risikoen for både totalentreprenøren og Nye Veier.
Dette er en av syv konkurranser, som Nye Veier planlegger å sende til markedet i løpet av 2022. Dette er ny rekord for Nye Veier i antall nye kontrakter i løpet av et år. Den samlede verdien for alle kontraktene er anslått til 15 milliarder kroner.
|
Strekning |
Annonsering |
Anslått verdi eks mva |
Type |
Sted |
|
E6 Storhove – Øyer |
Mars |
1,6 mrd |
Tunnel/vei |
Innlandet |
|
E6 Berkåk – Vindåsliene |
April |
2 mrd |
Vei/tunnel/bru |
Trøndelag |
|
E6 Sørelva – Borkamo |
Mai |
700 mill |
Vei |
Nordland |
|
E39 Bue – Ålgård |
August |
2,2 mrd |
Vei/tunnel/bru |
Rogaland |
|
E39 Mandal – Lyngdal |
September |
4,7 mrd |
Tunnel/vei/bru |
Agder |
|
Rv13 Skare – Sogndal |
Oktober |
200 mill |
Vei/sikring/div |
Vestland |
|
E18/E39 Ytre ring |
November |
3,8 mrd |
Tunnel |
Agder |
Konkurransene kommer til markedet etter at reguleringsplanene for strekningene er vedtatt av kommunene. Prosjektene må gi god oppnåelse av målene som er satt for prosjektet. Nye Veier må ha dekning i budsjettene for å gjennomføre konkurransene.
Nye Veier går nå bort fra byggherrens makspris på alle prosjektene.
- Vi har selv gjort noen erfaringer, og entreprenører og rådgivere har delt sine erfaringer. Vi mener endringene vi nå gjør vil gi flere tilbydere på viktige konkurranser. Det er viktig for å skape mer verdi for de samme ressursene. Nå blir det forhandlinger, og målet er blant annet å redusere risikoen for tilbyderen og for Nye Veier, forklarer Bjørn Børseth, direktør for kontrakt og marked.
Nye Veier skal fortsatt bruke totalentrepriser med fastpris. Entreprisene skal være basert på en vedtatt reguleringsplan. Krav til funksjon fremfor detaljerte kravlister er fortsatt sentralt for å bruke kompetansen best hos entreprenørene. Det ligger fortsatt viktige incentiver til entreprenørene med å gjøre prosjektene enda bedre.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn BørsethDirektør for kontrakt og marked
Tel:975 01 310Christian AltmannKommunikasjonsdirektør
Pressekontakt, Nye Veiers hovedkontor
Bilder



Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Trafikkomlegging E18 Rugtvet – Langangen fra 1. september21.8.2026 12:33:41 CEST | Aktuelt
Fra 1. september går prosjektet E18 Rugtvet – Langangen inn i en ny fase. Før den nye veien kan åpnes må det gjennomføres omfattende testing av utstyr, styringssystemer og trafikkplaner. I hele denne perioden skal E18-trafikken ledes over Breviksbrua.
Ståle Nistov har begynt i stillingen som administrerende direktør i Nye Veier AS14.8.2026 13:17:12 CEST | Aktuelt
Ståle Nistov har sin første arbeidsdag som administrerende direktør i Nye Veier AS fredag 14. august.
Nye Veier satser på lærlinger30.7.2026 11:26:29 CEST | Pressemelding
Siden 2016 er mer enn 1,4 millioner arbeidstimer utført av lærlinger i Nye Veiers utbyggingsprosjekter. Tydelige kontraktskrav om bruk av lærlinger utbyggingsprosjekter har gitt resultater over tid. Like før ferien bestod hele 13 lærlinger fagprøve i prosjektet E39 Mandal-Blørstad i Lindesnes, Agder.
Konkurransegrunnlaget ute for nytt rv. 13-prosjekt i Hardanger10.7.2026 10:09:10 CEST | Pressemelding
Nye Veier har nå sendt ut konkurransegrunnlaget for utbyggingen av rv. 13 Freim–Djupevik i Ullensvang.
Klart for neste prosjekt på rv. 136.7.2026 14:11:34 CEST | Pressemelding
Nå i sommer går Nye Veier ut i markedet for å skaffe entreprenør til utbyggingen av rv. 13 Freim – Djupevik i Ullensvang. Den om lag 600 meter lange strekningen skal utbedres med blant annet økt bredde. Prosjektet vil gi bedre fremkommelighet, økt trafikksikkerhet og bedre sikring mot skred.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
