Øko-høner stakk av med Coop Miljøpris

Coop Miljøpris skal inspirere til mer miljøvennlige valg i hverdagen, og temaet for årets konkurranse var økologi.
-I 2014 vant Coop prisen som årets økologiske leverandør. Det er vi stolte av, samtidig som det forplikter oss til å jobbe godt videre med økologi. Årets miljøpris har vært et viktig skritt videre i dette arbeidet. Vi er veldig fornøyd med å ha fått inn over 500 forslag, veldig mange av dem meget gode, sier miljøsjef Knut Lutnæs i Coop Norge.
“Løser et åpenbart problem”
Jorunn Liodden fra Bærum var en av flere som deltok i konkurransen med forslaget om å bruke økologiske høns til mat i stedet for å destruere dem når de er ferdig med verpetiden.
Juryen for Coop Miljøpris, bestående av leder Arild Hermstad (Framtiden i våre hender), Aina Bartmann (Oikos), Jon-Frede Engdahl (Kolonihagen), Hege Berg-Knutsen og Laila Buhaug (begge Coop), falt ned på dette forslaget som årets beste. Dermed stikker Jorunn Liodden av med førstepremien på 25.000 kroner og et kunstverk av Nico Widerberg.
«Juryen mener økologisk hønsefrikassé, økologisk hønsesuppe, eller andre produkter av høns er spennende og samtidig tradisjonsrike produkter som kan gis nytt liv og bidra til å løse et åpenbart problem knyttet til industrielt landbruk», heter det i beslutningen.
Smoothie og rundstykker
På andreplass i Coop Miljøprisen 2015 kom forslaget om økologisk smoothie. Anne Marie Hammer fra Mysen vinner 15.000 kroner og et kunstverk av Nico Widerberg for sitt bidrag.
«Juryen mener råvarer til økologisk smoothie, eller ferdig økologisk smoothie vil være et viktig bidrag i et sterkt voksende segment.»
Ørjan Bell fra Ålesund tok 3. plassen med forslaget om grove, økologiske rundstykker og får 10.000 kroner og et Widerberg-kunstverk.
Om hans bidrag uttaler juryen følgende: «Med økologiske rundstykker – som over tid kan tilbys både fryst, halvstekt og ferske - kan man få etablert økologiske bakervarer på en måte som gir minimalt med svinn og samtidig nå både hverdags- og helgeforbruket.»
Lanserer flere produkter
Målet for årets Coop Miljøpris var tydelig uttalt i forkant av konkurransen; nemlig at Coop skal produsere og lansere minst ett nytt Coop Änglamark-produkt. Allerede nå er det klart at det blir flere nye produkter i løpet av året basert på vinnerforslagene.
-Med disse tre vinnerne har vi produkter som dekker morgen, lunsj og middag og dekker områder med stor etterspørsel. Vi er allerede godt i gang med arbeidet for å lansere nye produkter basert på Coop Miljøpris, og det er vi svært stolte av, sier miljøsjef Knut Lutnæs.
---
Fakta om Coop Miljøpris 2015:
Årets vinnere
3. plass
Økologiske, grove rundstykker: Det kom inn en rekke forslag om økologiske brød og bakervarer. Dette er viktige basisprodukter i kostholdet – som i stor grad mangler i Coops sortiment. Juryen falt ned på at man med økologiske rundstykker – som over tid kan tilbys både fryst, halvstekt og ferske - kan man få etablert økologiske bakervarer på en måte som gir minimalt med svinn og samtidig nå både hverdags- og helgeforbruket. Det beste forslaget på økologiske rundstykker ble gitt av Ørjan Bell. Vinneren får 10.000,- kr og et kunstverk av Nico Widerberg
2. plass
Økologisk smoothie: Frukt og grønt er blant de kategorier som vokser raskest i det økologiske markedet. Det er også et vareområde hvor forbrukere har et relativt sterkt forhold til forskjellen mellom økologisk og konvensjonelle produkter. Bearbeidet økologisk frukt og grønt finnes imidlertid nesten ikke på det norske markedet. Et stort antall deltakere i konkurransen ønsket fryste grønnsaker, bær eller fersk smoothie. Juryen mener råvarer til økologisk smoothie, eller ferdig økologisk smoothie vil være et viktig bidrag i et sterkt voksende segment og tildeler 2. plass i Coop Miljøpris 2015 til Anne Marie Hammer for forslaget om økologisk smoothie. Vinneren får 15.000,- kr og et kunstverk av Nico Widerberg.
1. plass
Økologiske høns: Dagens eggproduksjon – både konvensjonell og økologisk - innebærer dessverre at hønene destrueres når hønenes produksjonsevne ikke lenger er tilfredsstillende. Årlig blir 100.000 økologiske høns, som til alle tider har vært en utmerket råvare, ikke blir utnyttet som mat hvert år. Flere bidrag har handlet om dette problemet, og foreslått at Coop utvikler produkter av økologiske høns. Juryen mener økologisk hønsefrikassé, økologisk hønsesuppe, eller andre produkter av høns er spennende, tradisjonsrike produkter som kan være nyskapende og som samtidig bidrar til å løse et åpenbart problem knyttet til industrielt landbruk. Vinneren av Coop Miljøpris 2015 er Jorunn Liodden for forslaget om å lage nye produkter av økologiske høns. Vinneren får 25.000,- kr og et kunstverk av Nico Widerberg!
Juryen gratulerer vinnerne med gode, kreative forslag og ser fram til at Coop vil lansere en eller flere av vinnerproduktene i løpet av nærmeste framtid.
Juryen:
Arild Hermstad, leder i Framtiden i våre hender
Aina Bartmann, politisk rådgiver Oikos – Økologisk Norge
Jon-Frede Engdahl, daglig leder i Kolonihagen
Hege Berg-Knutsen, disponent for egne merkevarer , Coop
Laila Buhaug, Kommunikasjonssjef, Coop
Miljøsjef Knut Lutnæs i Coop er leder av Miljøprisens sekretariat.
Nøkkelord
Bilder





Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Coop Norge og Zeta Display inngår avtale om Retail Media-løsning19.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Coop Norge og ZetaDisplay Norway AS kunngjør i dag et nytt og strategisk samarbeid for leveranse av en fremtidsrettet Retail Media-løsning i butikk. Avtalen markerer en viktig milepæl for begge selskaper, har som mål å styrke kundeopplevelsen og tilby annonsører en moderne, datadrevet kommunikasjonsplattform i dagligvarehandelen.
Salgsboom på jordbær denne våren – nå kommer de norske bærene17.6.2025 09:59:10 CEST | Pressemelding
Nordmenn har spist rekordmye jordbær denne våren. I løpet av mai og så langt i juni har Coops dagligvarekjeder solgt over tre millioner jordbærkurver, en økning på over 400 000 kurver fra samme tid i fjor. Dette har nesten utelukkende vært importerte bær, men når butikkene nå fylles med norske jordbær forventes rekordsalg.
Tilbakekaller Coop Prinsessestang i Midt-Norge3.6.2025 12:13:48 CEST | Pressemelding
Coop kaller tilbake «Coop Prinsessestang 350g» i Midt-Norge etter at produktet er levert med feil etikett. Bakverket inneholder mandler og hasselnøtter, men dette fremkommer ikke på etiketten.
Ny avtale skal sikre flere barn plass i idretten: Norges idrettsforbund blir ny partner i Coop-dugnaden30.5.2025 09:59:06 CEST | Pressemelding
Norges idrettsforbund og Coop Norge har inngått et viktig samarbeid med mål om å bidra til at flere barn får muligheten til å delta i idrett uavhengig av familiens økonomi.
Extra forventer å selge over én million jordbærkurver før 17. mai: - Dette er jo helt spinnvilt!16.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Coop opplever rekordstor etterspørsel etter jordbær i forkant av 17. mai, og Extra forventer å selge over én million kurver før nasjonaldagen. Totalt regner Coop med å selge 750 tonn jordbær til en verdi på nærmere 50 millioner kroner i mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom