Opplysningskontoret for frukt og grønt

Rotgrønnsaker er kult

Del
Vi spiser mer og mer rotgrønnsaker. Det er trendy over store deler av verden. Gode smaker, fine farger og lett tilgjengelig. Og veldig næringsriktig.
Vi spiser mer og mer rotgrønnsaker. Det er trendy over store deler av verden.
Vi spiser mer og mer rotgrønnsaker. Det er trendy over store deler av verden.

Det er ingen overdrivelse å påstå at rotgrønnsaker har lange røtter som menneskeføde,- ja, flere tusen år bakover i tid. Og de produseres i dag over store deler av verden. Her i Norge produseres rotgrønnsaker over det meste av landet. De har god lagringsevne, de omsettes i alle grøntavdelinger og de er i hovedsak billige.

Rotgrønnsaker er næringsrike produkter med vitaminer, antioksidanter, mineraler, sporstoffer, viktige karbohydrater og naturlig fiber. De er svært enkle å tilberede hjemme ved kjøkkenbenken, men også i de mange restauranter. Og det er nettopp verdens mest trendy restaurantene som har tatt rotgrønnsakene tilbake på matfatet som moderne råvarer. Det skal vi være glade for. Bruksområdene er mange: Kokte, ovnsbakte, i gryteretter, i wok, i supper, rå eller kokte i salater, i råkost, i moser, gratinerte, i omeletter, rå i staver som snacks med dipp til, i gjærbakst og kaker, som chips og til og med i smoothies.

Barn læres lett opp til å like rotgrønnsaker. Gulrøtter og kålrot har en lett søtsmak som barn lett tar til seg. De kan være utgangspunktet for å lære nye smaker.

Rotgrønnsaker er flotte å bruke som mellommat eller som et tillegg i matpakken både for små og store. Gulrøtter, kålrot, reddiker, polkabeter, m.fl. kan skjæres i skiver eller staver og tas med i en plastpose eller plastboks. Det er velsmakende, friskt, næringsrikt og inneholder ikke unødige kalorier. En gulrot eller en kålrotskive kan bidra til å unngå fristelser som sjokolade, boller, m.m. når sulten melder seg.

Grønnsakforbruket er økende. I 2013, som foreløpig er siste året med ferdig statistikk, lå forbruket for hver og en av oss på 50.7 kg i året. Verdiøkningen var på 9 %. Gulrøtter er vår største rotgrønnsak med et forbruk på hele 8 kg i året. Det er rett og slett verdensrekord.

Kontaktperson:

Informasjonssjef Britt Kåsin, Opplysningskontoret for frukt og grønt,

E-post: britt.kasin@frukt.no.

Telefon: 916 36 870

Kontakter

Informasjonssjef Britt Kåsin, Opplysningskontoret for frukt og grønt,


E-post: britt.kasin@frukt.no.


Telefon: 916 36 870

Bilder

Vi spiser mer og mer rotgrønnsaker. Det er trendy over store deler av verden.
Vi spiser mer og mer rotgrønnsaker. Det er trendy over store deler av verden.
Last ned bilde

Lenker

Om Opplysningskontoret for frukt og grønt

Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt
Håndverksveien 31
1405 LANGHUS

23 24 94 00https://www.frukt.no/

Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.

Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.  

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye