Kritisk til priskrig på påskegodt: – Vent med egget!
Priskrig på smågodt og påskesnop i kiloesker – det er et tydelig tegn at påsken nærmer seg. Men hvor mye kos er egentlig passe? Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) mener vi kan nyte påskegodt – uten at det tar helt av.

– Det er lett å bli revet med når godteriet er billig og det snakkes om påskeegg på alle kanaler. Men det kan være lurt å vente litt med selve egget. Tradisjonelt lette barna etter egget på påskeaften – og det kan fortsatt være en fin tradisjon å holde på, sier Sagen.
En uformell avstemning på OFGs Instagram-story med rett over 2000 stemmer viser at 74 % fortsatt gir påskeegget på påskeaften. Kun 13 % starter i første helg og fyller på underveis, mens en liten andel gir godteri hver dag eller kun frukt og bær.
Priskrigen gjør det vanskelig å velge sunt
Butikkene lokker med lave priser og “ekstra kos”, og det gjør det krevende for forbruker å ta bevisste valg.
– Vi lever i et samfunn som stadig legger opp til at vi skal unne oss noe. Når prisene dumpes, kjøper vi ofte mer enn planlagt – vi har vel alle gått i «3 for 2 på sjokoladeplater»-fella. , sier hun.
Prisøkningen på sjokolade det siste året har dessuten vært voldsom – faktisk tre ganger høyere enn for matvarer generelt (Dinside.no, 2024).
– Mange føler nok nå at de gjør en god deal når sjokolade er på tilbud, men ender opp med å kjøpe, og spise fem ganger så mye som de hadde tenkt, påpeker Sagen.
Klart man skal kose seg i påsken
Sagen understreker at påskeegget fortsatt skal være en hyggelig tradisjon:
– Fyll det med det barna liker best, men kanskje ikke fire egg per barn eller fritt frem for påfyll. Egg større enn barnets hode er nok også litt i overkant, sier hun med glimt i øyet.
Ernæringsrådgiveren oppfordrer til å bruke påsken til å lage god mat med sesongens råvarer og gjerne inkludere mer frukt og grønt i påskekosen. Her er noen enkle, smakfulle forslag:
-
Riv gulrot i vaffelrøra
-
Lag appelsinsalat med mørk sjokolade
-
Sett frem fargerike fruktfat til dessert
-
Dypp bær i smeltet sjokolade
-
Lag hjemmelaget gelégodteri med ekte juice
-
Bruk dadler og appelsin i energikuler
-
Smoothie som “påskesnack”
-
Ta med appelsiner og gulrøtter på tur
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noOm oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
«5 om dagen»-barnehager gir barna mer frukt og grønt29.8.2025 08:11:36 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) viser markant forbedring de siste ni årene.
Dårligere matpakker når barna blir eldre – grønt faller bort og lyst brød tar over20.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
En fersk undersøkelse fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) viser tydelige forskjeller i hva barn får med seg i matpakken – avhengig av alder. Mens barneskoleelever (5–12 år) i stor grad får med seg frukt, grønnsaker og grove brødvarer, blir matpakkene både enklere og mindre næringsrike når barna blir tenåringer.
Altfor mange barn får energibar i matpakken – burde vært mer frukt og grønt11.8.2025 10:30:12 CEST | Pressemelding
Én av fire barn i alderen 11–12 år får med seg energibar i skolesekken. Samtidig mangler mange noe av det aller viktigste: frukt og grønnsaker. Over halvparten av elever mellom 11-16 år får ikke med frukt eller bær, og over 70 prosent mangler grønnsaker eller salat.
7 av 10 barnehageansatte rapporterer om klemmeposer i matpakkene8.8.2025 13:44:56 CEST | Pressemelding
En ny undersøkelse viser at 72 % av barnehageansatte sier de ser klemmeposer i barnas matbokser (1). Søte klemmeposer hører ikke hjemme i matboksen, sier ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
Ligger an til rekordår for norske epler29.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
De siste fruktprognosene fra Grøntprodusentenes samarbeidsråd (GPS) antyder at det kan høstes rekordmye epler i år. Det lover godt for alle som ønsker å nyte norske epler langt utover høsten – og kanskje helt til påske.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom