Aktiv hvile er den nye ferie-trenden
1.6.2026 08:00:00 CEST | Apollo | Pressemelding
Velvære og aktivitet smelter i økende grad sammen når europeere planlegger ferie. En ny reiserapport fra DERTOUR Group viser at stadig flere ønsker å kombinere trening og mental restitusjon på én og samme ferie.

Velvære er ikke lenger bare en del av ferien – for stadig flere er det selve reisemålet.
I en ny reiserapport fra DERTOUR Group oppgir hele 57,2 prosent at de først og fremst reiser for å slappe av og lade opp, mens 34,2 prosent reiser spesifikt for å styrke den mentale velværen.
Dette gjenspeiles også i hvilke ferieformer vi velger. Mer enn halvparten av de spurte foretrekker helse- og velværeorienterte ferier, mens 35 prosent ønsker ferie med fokus på sport og trening. Samtidig viser rapporten at trening på ferie i økende grad handler om balanse og mental restitusjon – ikke prestasjon.
– Vi ser et tydelig skifte i hvordan folk ønsker å reise. Tidligere var velvære ofte noe man la inn som en del av ferien. Nå er det i større grad selve målet med reisen. Folk ønsker ikke bare å reise bort, men å komme hjem med mer energi, bedre balanse og et større overskudd i hverdagen, sier Beatriz Rivera, kommunikasjonssjef i Apollo.
Trening uten prestasjonspress
Ferier som kombinerer flere treningsgrener, er den klart mest populære ferieformen blant reisende som ønsker en aktiv ferie. Hele 44,1 prosent foretrekker å kombinere ulike aktiviteter i løpet av samme ferie fremfor å fokusere på én enkelt treningsform.
Rapporten viser samtidig at kvinner og menn søker ulike former for aktiv ferie. Kvinner trekkes i større grad mot yoga-, fitness- og wellness-orienterte opplevelser, mens menn oftere foretrekker reiser med et tydeligere sportsfokus.
Rapporten viser også tydelige forskjeller mellom aldersgrupper. Interessen for sportsorienterte ferier er sterkest blant unge mellom 18 og 24 år (43 prosent). Samtidig holder interessen for velværeorienterte reiser seg høy på tvers av alle aldersgrupper.
Apollo Sports merker skiftet
Den samme utviklingen merkes hos Apollo Sports, som i dag tilbyr 13 rendyrkede sportshotell i Europa – hvorav seks ligger under det anerkjente kvalitetsstempelet «Powered by Playitas».
Hotellene er bygget rundt ideen om at aktivitet, restitusjon og mental balanse skal være en naturlig del av ferien. Gjestene kan velge mellom alt fra sykling, løping, svømming og styrketrening til yoga, golf og gruppetrening – tilpasset ulike nivåer og interesser.
– Tidligere var det vanligere at gjestene kom med ett tydelig mål, enten det var fitness, triatlon eller løping. I dag ser vi at flere ønsker å bruke ferien til å utforske nye treningsformer, møte likesinnede, hente inspirasjon og investere i egen helse. Trening er fortsatt viktig, men den er blitt en del av en større opplevelse som også handler om restitusjon, velvære og fellesskap, sier Daniel Giray, sportsdirektør i Apollo Sports.
Om rapporten
DERTOUR Group European Travel Trend Report 2026 analyserer nye reisevaner og motivasjoner blant europeiske reisende. Rapporten bygger på representative undersøkelser i 13 europeiske markeder samt bookingdata og innsikt fra DERTOUR Groups reisearrangører og spesialister, inkludert Apollo.
Kontakter
Apollos Pressetelefon
Tel:22 33 45 00Beatriz RiveraNordisk kommunikasjonssjef
beatriz.rivera@apollo.noBilder





Om Apollo
Apollo er en av Nordens ledende reisearrangører med en million reisende i året. Vi arrangerer tradisjonelle pakkereiser, treningsreiser, cruise, storbyferier og fleksible pakkereiser der du selv velger reisemål, reiselengde og hotell.
Sammen med spesialistarrangørene Golf Plaisir, Lime Travel og Xtravel samt treningshotellet Playitas er Apollo en del av gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi jobber aktivt med bærekraftige reiser og har vært Travelife-sertifisert siden 2016. Les mer på www.apollo.no.
Følg pressemeldinger fra Apollo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Apollo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Apollo
Én av tre har funnet kjærligheten på ferie13.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerferien byr ikke bare på sol, bading og lange middager. For mange nordmenn fører den også til sommerfugler i magen.
Apollo lanserer sportshotell i Thailand1.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Apollo Sports fortsetter å utvikle satsingen på treningsreiser og lanserer nå sportshotellet Varana – The Wellcation Experience i Krabi. Hotellet er utviklet for reisende som ønsker å kombinere trening, velvære og restitusjon i tropiske omgivelser.
Nordmenn best i Norden på solkrem29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Vi smører oss oftere enn både svenskene og danskene – men mennene henger fortsatt etter. Det viser en landsdekkende undersøkelse gjennomført av Apollo.
Nordmenn blir bedre mennesker på ferie22.6.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Vi spiser mer, sover lenger og blir mer spontane. Men to ting tviholder vi på: knekkebrød og klaging. Det viser en ny landsdekkende undersøkelse gjennomført av Apollo.
Nyhet! Apollo setter opp ny direkterute fra Torp17.6.2026 08:10:00 CEST | Pressemelding
Neste år utvider Apollo sommerprogrammet fra Torp med direkteflyvninger til Ioannina i Hellas. Den nye ruten åpner døren til over ti ulike reisemål på det greske fastlandet – og Albania!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom