Fra lege til forfatter med sans for det grenseløse
8.10.2025 07:00:00 CEST | Aschehoug | Pressemelding
Ellen Støkken Dahl debuterer skjønnlitterært med novellesamlingen Dyrisk.

Lege, formidler og forfatter Ellen Støkken Dahl, kjent fra de bestselgende sakprosabøkene Gleden med skjeden og Jenteboka, debuterer skjønnlitterært med novellesamlingen Dyrisk på Aschehoug. Resultatet er en rå, morsom og grenseløs samling fortellinger om kropp, begjær og det dyriske i mennesket.
– Jeg var lege og seriøs formidler. Det er jeg fremdeles, men jeg har blitt noe mer. Nå er jeg også forfatter av en bok om hestesex og friidrettsjenter som spiser treneren sin. Unnskyld på forhånd, sier Støkken Dahl.
I novellesamlingen Dyrisk utforsker hun mørke, absurde og tabubelagte sider av menneskesinnet – alltid med humor og presisjon.
– Dyrisk er en rotete tur ned i underbevisstheten min, som beklagelig nok er full av overskridende sex, dårlige mødre, dyr og kannibalisme. Jeg tuller ikke, det er det boken handler om, sier hun.
Dahl skildrer også unge jenters svært kritiske syn på egen kropp. Et tema som har tydelig overlapp med jobben hennes som lege. I en av novellene møter vi en gruppe unge jenters ekstreme blikk på normale kropper og undertrykt seksualitet. Her finner vi paralleller til den skarpe blandingen av skrekk og prestasjonsjag i filmer som The Substance, Den onde stesøsteren og Lille frøken Norge, og ikke minst til den mesterlige Carrie av Stephen King. Som i skrekktradisjonen for øvrig, blir kroppen både arena for frykt og frigjøring. Selv om stoffet er ekstremt, er det ingen grunn til å lete etter virkelige forbilder:
– Jeg har vært både hestejente og friidrettsjente, men jeg har ikke spist treneren min, og ‘I did not have sexual relations with that horse'. Dyrisk er ikke virkelighetslitteratur. Det er virkelighetsfjern litteratur, sier Støkken Dahl.
Dyrisk er Ellen Støkken Dahls skjønnlitterære debut, og er en kompromissløs undersøkelse av hva som skjer når fornuft møter instinkt, og når kroppen får tale fritt.
Ellen Støkken Dahl (f.1991) er forfatter og lege. Sammen med Nina Brochmann står hun bak flere prisbelønte utgivelser. Dahl og Brochmann møttes i studietiden som seksualundervisere og startet fagbloggen Underlivet sammen. Siden har de skrevet den internasjonale bestselgeren Gleden med skjeden (2017), som ble oversatt til 36 språk, og pubertetsguidene Jenteboka (2019) og Gutteboka (2021). Deres TEDx-foredrag The Virginity Fraud, om mytene om jomfruhinnen, er sett over 11 millioner ganger.
Høsten 2025 debuterer Støkken Dahl som skjønnlitterær forfatter med novellesamlingen Dyrisk.

Nøkkelord
Kontakter
Vegard ByeKommunikasjonsansvarligAschehoug AS
Skjønnlitteratur
Bilder


Om Aschehoug
Aschehoug forlag gir lesere, lærere og elever litterære opplevelser og kunnskap gjennom bøkene og læremidlene. Vi opplyser, utfordrer og underholder, enten du liker å lese, lytte eller utforske digitalt.

Følg pressemeldinger fra Aschehoug
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Aschehoug på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Aschehoug
Dansk presse hyller Jan Kjærstad for romanen «Valgdager»12.5.2026 14:34:07 CEST | Pressemelding
Jan Kjærstads roman «Valgdager» høster strålende anmeldelser i Danmark. Da «Valgdager» ble utgitt på Aschehoug i Norge i 2024, fikk romanen flere strålende anmeldelser. Nå gjentar suksessen seg i Danmark, hvor boken nylig er utgitt med tittelen "Valgdage" i Anne Matthiesens oversettelse på dansk Gyldendal.
Fra kamuflasje til kritikerros30.4.2026 12:38:59 CEST | Pressemelding
Poeten i Forsvaret debuterer som krimforfatter – og kritikerne er solgt Sondre Bjørgum debuterer med Skogfruen, en thriller VG kaller «en vaskekte ny norsk actionhelt» og Dagbladet belønner med terningkast 6.
Rivertonprisen 2025 til Jo Nesbø15.4.2026 13:10:00 CEST | Pressemelding
Rivertonprisen Den gylne revolver 2025 til Jo Nesbø.
Jo Nesbø nominert til Rivertonprisen for Minnesota19.3.2026 10:25:00 CET | Pressemelding
Jo Nesbø nominert til Rivertonprisen 2025 for politiromanen Minnesota.
Tysk forlag sikrer seg rettigheter til norsk krimdebut12.3.2026 09:28:00 CET | Pressemelding
Tysk forlag satser på norsk krimdebut.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom