Innovasjon Norge

Eksportvekst i Agder

12.3.2026 06:00:00 CET | Innovasjon Norge | Pressemelding

Del

Norsk eksport utenom olje og gass var i 2025 på et historisk høyt nivå. Også i Agder økte eksporten.

Eksportmeldingen er en årlig rapport som Menon Economics har utarbeidet for sjette år på rad. Eksportmeldingen formidler kvantitativ og kvalitativ innsikt om norsk eksport. Årets utgave er utarbeidet på oppdrag fra Innovasjon Norge, Eksfin og LO.
Eksportmeldingen er en årlig rapport som Menon Economics har utarbeidet for sjette år på rad. Eksportmeldingen formidler kvantitativ og kvalitativ innsikt om norsk eksport. Årets utgave er utarbeidet på oppdrag fra Innovasjon Norge, Eksfin og LO. Foto: iStock/donvictorio/franckreporter/saiko3p/Photofex-AT Menon

I 2025 eksporterte Agder for omkring 54 milliarder kroner. Eksporten vokste med nesten 3 milliarder kroner fra 2024. 

Norsk eksport utenom olje og gass var på 1 400 milliarder kroner i 2025, en økning på 6 prosent fra 2024.

Tallene kommer fra Eksportmeldingen, som er utarbeidet av Menon Economics på oppdrag fra Innovasjon Norge, Eksfin og LO.

Fylkestall

Maritim næring var Agder-fylkets største eksportnæring i 2025, etterfulgt av kraftintensiv industri. Også helsenæringen utgjorde en relativt stor andel av eksporten fra fylket. Kun Oslo har en høyere eksport fra helsesektoren enn Agder. 

Fylkets største eksportkommune var Kristiansand kommune, med en eksport på omtrent 17 milliarder kroner. Deretter følger Lindesnes, som er dominert av eksport av helsenæringen. Deretter følger Arendal, som er store innen maritim eksport. 

– Agder har et eksportnæringsliv med sterke industrimiljøer og en maritim næring som står sentralt i verdiskapingen. Samtidig ser vi at nye næringer vokser frem, blant annet innen helse. Eksporten fra fylket bidrar til betydelig sysselsetting i fylket, med omlag 21 600 arbeidsplasser, sier Sveinung Hovstad, leder for Innovasjon Norge i Agder. 

Nasjonale tall

Total eksport i Norge 2025 var på 2 500 milliarder kroner. Disse tallene gjør 2025 til det nest beste året for norsk eksport totalt sett.

Dersom vi ser bort fra olje- og gassnæringen er det maritim næring som eksporterte mest i 2025, med en samlet eksportverdi på 273 milliarder kroner. 

Sterkest vekst i eksport var fra forsvarsindustrien, kraftnæringen og reiseliv. 

Vestlandsfylkene eksporterer mest 

I likhet med tidligere år er det vestlandsfylkene som står for den største delen av norsk eksport i 2025. De tre vestlandsfylkene, Vestland, Rogaland og Møre og Romsdal, sto samlet for 40 prosent av eksporten utenom olje og gass.  

For disse tre fylkene under ett er maritim næring den største eksportnæringen, etterfulgt av kraftintensiv industri og sjømat. 

Kontakter

Bilder

Leder for Innovasjon Norge i Agder, Sveinung Hovstad
Leder for Innovasjon Norge i Agder, Sveinung Hovstad
Foto: Innovasjon Norge
Last ned bilde
Last ned bilde
Last ned bilde
Last ned bilde

Dokumenter

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye