Skeive rammes av mangel på kompetanse i helsetjenesten
17.2.2026 10:52:50 CET | Kilden kjønnsforskning.no | Pressemelding
‒ Det er viktig at helsepersonell har kunnskap om og bruker riktige ord og pronomen i møte med skeive pasienter, sier forsker Jacob Evje.

‒ Det viser seg at helsepersonell mangler både kompetanse og kunnskap når det kommer til skeives erfaringer i møte med helsetjenesten, sier Jacob Evje, stipendiat ved Psykologisk institutt ved Universitetet i Oslo.
Evje er førsteforfatter av rapporten «Skeives helsesøkende atferd» som har kartlagt forskning på LHBTI+-personers erfaringer med helsetjenester relatert til psykisk helse, vold og rusmiddelproblemer.
‒ I praksis kan dette bety at helsepersonell ikke kjenner til enkelte begreper eller identiteter som skeive bruker. I tillegg kan de mangle en litt dypere forståelse av hvordan det er å være skeiv i samfunnet og hvordan skeives unike livserfaringer påvirker dem, forteller han.
Rapporten presenterer forskerteamets kartlegging av tilgjengelig forskningslitteratur om LHBTI+-befolkningens helsesøkende atferd, og om deres erfaringer med helsetjenester relatert til psykisk helse, vold og rusmiddelproblemer.
‒ Helsepersonell må vite hva de skal gjøre når de har en skeiv pasient og møte hen på det. Problemet er ofte at de er usikre på hva som er greit å si og ei, sier Evje.
Skeive er mer utsatte
Bakgrunnen for rapporten er at LHBTI+-befolkningen er mer utsatt for vold, psykiske helseproblemer og rusmiddelproblemer enn andre. For å sikre at denne gruppen får den hjelpen de trenger fra helsetjenester, er det viktig å finne ut hvilke barrierer som hindrer dem i å oppsøke helsehjelp, hvilke opplevelser de har i møte med helsetjenesten, og hvilke behov de har for hjelp som ikke har blitt møtt.
Datamaterialet består av 31 skandinaviske studier publisert i perioden 2008–2024 og 195 internasjonale studier publisert i perioden 2018 til 2023 i Norge og Skandinavia.
‒ Det kom frem at man må øke kunnskapen i helsetjenestene på systemnivå, altså at tematikken systematisk inkluderes i helseutdanningene og i helsetjenestenes protokoller. Men også at man tilrettelegger for kontinuerlig etterutdanning for hvert enkelt individ, forklarer Evje.
‒ Selv om dette arbeidet med kompetanseheving vil ta tid er det viktig at man allerede nå etablerer retningslinjer og ressurser som hjelper helsepersonell å møte skeive på best mulig måte.
Dette bør også inkludere leder- og organisasjonsstøtte, veiledere og den viktigste informasjonen som setter tydelige forventninger til inkluderende praksis. Dette gjelder både spesialisthelsetjenesten og primærtjenestene, ifølge forskeren.
Frykt for diskriminering
Rapporten viser også at mangel på informasjon om hvor og hvordan skeive kan få hjelp, spesielt etter å ha opplevd vold, var en betydelig barriere. Mange opplevde at helsesystemet var forvirrende og ønsket at tjenestetilbudene ble mer synlige og tilgjengelige for skeive.
‒ I tillegg er det viktig at helsepersonell har kunnskap om og bruker riktige ord og pronomen i møte med pasientene, sier Evje.
Flere transpersoner opplever å bli omtalt med feil pronomen av helsepersonell. Starter man med å spørre hva personen vil omtales som så er det enklere.
Sosial støtte, både emosjonell og praktisk, kunne være avgjørende for at skeive skulle søke helsehjelp. Familie og venners støtte kunne hjelpe de skeive med å anerkjenne helseproblemer og gi råd om hvor og hvordan de kan søke hjelp. Manglende støtte, særlig fra foreldre, kunne derimot være en barriere, forteller Evje.
‒ Målet med rapporten er å sørge for et grunnlag for videre forskning, politikkutvikling og faglige vurderinger som kan styrke helsetjenestetilbudet til skeive med behov for hjelp knyttet til psykisk helse, vold og rusmiddelproblemer.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Forsker tilbragte 4 år blant incels9.2.2026 11:00:19 CET | Pressemelding
I fire år har kriminolog Jan Christoffer Andersen prøvd å forstå incel-subkulturen fra innsiden. Doktorgradsprosjektet hans viser han hvordan incels følger en egen logikk som fornedrer kvinner og belønner lidelse.
– Politiet har et problem med ukulturer9.1.2026 14:56:33 CET | Pressemelding
Politiets utrykningsenhet har få kvinner. Lite tilrettelagt trening og trakassering er blant årsakene, ifølge forskere.
De ti mest leste sakene i Kildens nyhetsmagasin i 20257.1.2026 13:11:38 CET | Pressemelding
Judith Butlers teorier om kjønn kom på lesertoppen i 2025. Feministisk økonomi, religion, vold og debatt om menn og likestilling er blant temaene som har satt sitt preg på listen over årets mest leste saker.
Ny milepæl for Kvinnehelseportalen: kontrakt signert med Increo og Bureau15.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Kvinnehelseportalen styrker laget og har signert kontrakt om å lage portalen med design- og teknologibyrået Increo, og Bureau, som er spesialister på merkevarebygging og kommunikasjon.
Porno i norsk presse: dekkes som underholdning og kjendisstoff12.12.2025 13:10:49 CET | Pressemelding
En ny studie viser at norske medier først og fremst behandler pornografi som kuriosa og forbrukerstoff. Dette får store konsekvenser for hvordan kjønn og seksualitet blir fremstilt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom