NVE anbefaler ikke å gi unntak for kravet om åpning av areal for GoliatVIND i Barentshavet
9.12.2025 10:55:57 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) anbefaler at Energidepartementet ikke gir unntak for kravet om åpning av areal for havvindprosjektet GoliatVIND i Barentshavet. NVE setter konsesjonsbehandlingen av prosjektet på vent.

Som hovedregel må områder til havs åpnes for havvind før det kan gis konsesjon til enkeltprosjekter. Etter Havenergilova er det kun «særskilte tilfeller» som gjør at det kan gis konsesjon til energianlegg til havs uten åpningsvedtak i Statsråd. GoliatVIND har søkt om unntak for dette kravet. Energidepartementet har derfor bedt NVE vurdere både konsesjonssøknaden og om det er grunnlag for å gi unntak for kravet om åpning. NVEs vurdering er at prosjektet ikke faller inn under eksemplene for unntakstilfeller.
– Vi anbefaler at havvindprosjektet GoliatVIND i Barentshavet ikke gis unntak for kravet i Havenergilova om at areal må åpnes før det kan gis konsesjon til enkeltprosjekter. Vi setter den videre konsesjonsbehandlingen av prosjektet på hold, inntil vi eventuelt får annen beskjed av Energidepartementet, sier Inga Nordberg, direktør i energi- og konsesjonsavdelingen til NVE.
NVE har gjort en innledende vurdering av konsesjonssøknaden
I oppdraget fra Energidepartementet ble NVE også bedt om å lage en innstilling for konsesjonssøknaden. NVE har gjort en innledende vurdering av søknaden siden dette potensielt kan ha innvirkning på departementets vurdering av unntak fra åpningsbestemmelsen. NVE vurderer det som urealistisk at GoliatVIND vil være lønnsomt uten betydelig høyere økonomisk støtte enn det allerede er tildelt av myndighetene.
– Vår vurdering er at GoliatVIND ikke vil være lønnsomt selv med den økonomiske støtten de har fått tildelt. Konsekvensvurderingene og høringsinnspillene viser at prosjektet sannsynligvis vil ha akseptable konsekvenser for miljø og samfunn, sier Nordberg.
Dersom NVE skal vurdere konsesjonssøknaden, vil det være behov for mer inngående vurderinger av virkninger og eventuelle vilkår.
Nøkkelord
Kontakter
Anette Ødegårdseksjonssjef
Tel:45258978anod@nve.noLenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE gir konsesjon til Wold solkraftverk i Østfold23.6.2026 08:13:19 CEST | Pressemelding
NVE gir Hafslund Magnora Sol tillatelse til å bygge Wold solkraftverk i Sarpsborg kommune. Solkraftverket vil produsere rundt 27 GWh elektrisk kraft årlig, noe som tilsvarer strømforbruket til omtrent 1700 husstander. NVE gir for første gang konsesjon med varighet på 40 år.
Få foretak har levert energikartleggingsrapporten23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Rundt 2000 norske foretak som bruker mye energi, må kartlegge energibruken sin innen 1.oktober. Tall fra NVE og Enova viser at det foreløpig bare er ca. 50 som har sendt inn rapporten. Arbeidet skal hjelpe virksomhetene med å finne gode tiltak som kan redusere både energiforbruk og kostnader.
NVE gir overtredelsesgebyr til Statkraft Energi AS på 1 000 000 kroner16.6.2026 10:25:03 CEST | Pressemelding
Statkraft Energi AS får et overtredelsesgebyr på 1 000 000 kroner fra NVE. Årsaken er at det ble gjennomført anleggsarbeid i Virvasselva, Tverråga og Dalselva i Rana kommune før detaljplan for miljø og landskap var godkjent.
NVE gir løyve til ny kraftleidning mellom Stryn og Volda16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Linja får løyve til å byggje ein ny 132 kV kraftleidning mellom kommunane Volda og Stryn. Det skal og byggast ein ny transformatorstasjon i Stryn.
NVE fastsetter utredningsprogram for flytende gasskraftverk i Trøndelag12.6.2026 10:31:10 CEST | Pressemelding
Ocean Power AS ønsker å bygge et flytende gasskraftverk med karbonfangst i Nærøysund kommune. Nå har Norges vassdrags- og energidirektorat fastsatt et utredningsprogram som beskriver hvilke temaer som må utredes før de kan søke om konsesjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom