NVE fastsetter utredningsprogram for flytende gasskraftverk i Trøndelag
12.6.2026 10:31:10 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Ocean Power AS ønsker å bygge et flytende gasskraftverk med karbonfangst i Nærøysund kommune. Nå har Norges vassdrags- og energidirektorat fastsatt et utredningsprogram som beskriver hvilke temaer som må utredes før de kan søke om konsesjon.

Kombinasjonen av flytende gasskraft og karbonfangst er nytt i Norge. Utover gassaggregater på petroleumsinstallasjoner, har det ikke blitt etablert større gasskraftverk i Norge det siste tiåret.
− Dette første utredningsprogrammet vil bidra til å gi Ocean Power AS og NVE erfaring om prosjekter som kombinerer gasskraft og karbonfangst, sier Anette Ødegård, seksjonssjef i NVE.
Ocean Power AS planlegger å bygge og drive et flytende gasskraftverk med karbonfangst, forankret ved Kråkøya biopark og energihub i Nærøysund kommune. Konseptet består av et gasskraftverk med karbonfangst på en lekter, som kan levere inntil 220 MW elektrisk kraft og 180 MW varme.
Konseptet er planlagt som et fleksibelt alternativ som kan slepes til tenkt plassering. Kraftverket er tenkt tilknyttet nettet med en inntil 3,2 km lang 132 kV kraftledningen fra Kråkøya til Rørvik transformatorstasjon ved Bakketun.
Disse temaene må utredes
Før det kan sendes inn en søknad, må tiltaket konsekvensutredes. For et gasskraftverk, som benytter seg av varme for å produsere elektrisitet, vil det være vesentlig å vite hva som gjøres med kjølevannet.
− Et viktig tema i utredningsarbeidet blir håndtering av kjølevannet og konsekvenser det kan ha for omgivelsene. Høringsparter har også bedt om at virkninger for eksisterende aktivitet og sjøfart må utredes, sier Ødegård.
Søknad må sendes innen to år
Neste steg i prosessen er at Ocean Power AS gjennomfører de pålagte utredningene, før de sender en konsesjonssøknad med konsekvensutredning. Søknaden må sendes til NVE innen to år fra fastsettelse av utredningsprogram. Deretter vil NVE gjennomføre en ny høringsrunde, med ny anledning for å gi innspill. NVE vil fatte et vedtak i saken basert på søknaden, eventuelle høringsinnspill og egne vurderinger.
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noLenker
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Lede får bygge transformatorstasjon i Bamble kommune6.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Lede AS konsesjon til å bygge Frier transformatorstasjon i Telemark ved industriområdet Frier Vest. De har også fått tillatelse til å bygge to parallelle kraftledninger på 5,5 kilometer, for å knytte stasjonen til Herum transformatorstasjon.
Laveste klimagassutslipp knyttet til norsk strømforbruk siden 20203.7.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
I fjor ble totalt 96 prosent av det norske strømforbruket dekket av strøm produsert fra fornybare kilder. Klimagassutslippet knyttet til bruk av strøm i Norge har gått ned blant annet på grunn av mindre import fra naboland med høyere andel kraftproduksjon med klimautslipp. Det viser NVEs klimadeklarasjon for fysisk levert strøm i 2025.
NVE ber jordbruk, settefiskanlegg og vannverk om å forberede seg på sommertørke2.7.2026 10:01:11 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat oppfordrer en rekke aktører til å være forberedt på mulig sommertørke. Selv om dagens grunnvannstand er normal, er det viktig å ha gode rutiner for overvåking og tiltak dersom situasjonen endrer seg gjennom sommeren.
NVE følger opp kraftsituasjonen og forsyningssikkerheten25.6.2026 13:41:05 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har hatt tilsyn med flere store kraftprodusenter for å sikre at de følger opp forsyningssikkerheten på en god måte. NVE er ikke bekymret for kraftsituasjonen nå. Likevel gjør lav magasinfylling at vi følger spesielt med på utviklingen i Midt-Norge.
NVE gir konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Hywer AS konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk i Hamarøy kommune i Nordland. Kraftverket vil produsere 7,4 GWh i året, som tilsvarer strømforbruket til omtrent 370 husstander. NVE har stilt krav til utbyggingen for å redusere de negative konsekvensene for naturmangfold og reindrift.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom