Snart byggestart for ny kollektivterminal ved E18 Islandkrysset
28.11.2025 11:47:29 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Første spadetak til den nye kollektivterminalen ved E18 i Holmestrand skjer i neste uke. Her blir det tilrettelagt for kollektivtransport og kompiskjøring.

I det nye anlegget blir ny busslomme etablert med plass til to busser, og det vil komme et nytt leskur ved busstoppet. Det skal bygges 80 parkeringsplasser hvor fire av disse vil bli tilrettelagt for forflytningshemmede. På noen av parkeringsplassene blir det også lagt til rette for elbillading. Det blir også 20 sykkelparkeringsplasser under tak.
– Det nye anlegget ved Islandkrysset vil legge til rette for kollektivtrafikk, pendlerparkering og «kompiskjøring», et såkalt park-and-ride-anlegg, forteller Turid Homme Claussen, byggeleder i Statens vegvesen.
Ekstra midler via revidert nasjonalbudsjett
Arbeidet med å bygge det nye anlegget er planlagt å starte neste uke og skal være ferdig til sommeren.
– Park-and-ride-anlegget vil ligge mellom E18-krysset på Island og fv. 32, og det vil ivareta både lokale bussruter og ekspressruter, sier Claussen.
Lokalt har det vært stor interesse for dette anlegget, og byggelederen forteller at Statens vegvesen har jobbet godt med prosjektet i høst for å kunne starte bygging nå før årsskifte.
– Vi fikk midler via revidert nasjonalbudsjett i sommer, noe som gjorde at vi kunne sette ekstra trykk på prosjektet. Park-and-ride-anlegget vil gi innbyggerne et bedre tilbud for å parkere og benytte kollektivtransport langs E18, forteller Claussen.
Stenger E18 ved sprenging
For trafikantene vil ikke dette anleggsområdet påvirke trafikken i stor grad, men når det skal sprenges må E18 stenge.
– Av sikkerhetsmessige grunner må vi stenge E18 når vi skal sprenge. Det blir ikke snakk om langvarige stopp, sier byggelederen i Statens vegvesen.
Det er Holthe anlegg AS fra Krokstadelva som har fått oppgaven med å bygge det nye anlegget ved Islandkrysset etter en anbudsrunde.
– Vi har hatt et godt samarbeid med entreprenøren så langt, og ser frem til å komme ordentlig i gang. Jeg tror vi har et flott park-and-ride-anlegg å tilby trafikantene til sommeren.
Nøkkelord
Kontakter
Turid Homme ClaussenStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:90554119turid.claussen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Arbeidet med hovudkablane til nye Sotrabru starta i dag4.6.2026 15:02:46 CEST | Pressemelding
Litt før klokka 10:00 torsdag blei den første av totalt 82 delkablar trekt over fjorden, og dermed er ein av dei mest sentrale fasane i bygginga av brua i gang.
Lærling markerte byggestart på rv. 804.6.2026 13:27:41 CEST | Pressemelding
Byggingen av fem kilometer ny rv. 80 mellom Sandvika og Sagelva er i gang. Skal gi tryggere og raskere veg mellom Bodø og Fauske.
Viktig vedlikehold av E6 Skogn-Ronglan fra søndag kveld4.6.2026 11:03:41 CEST | Pressemelding
Fra førstkommende søndag til fredag 12. juni blir det utført nødvendig vedlikeholdsarbeid på E6 mellom Skogn og Ronglan. Arbeidet utføres på kveld og natt.
Tungbilene kutter klimagassutslipp4.6.2026 08:36:59 CEST | Pressemelding
Utslipp av klimagasser fra veitrafikken gikk ned med 8,2 prosent i 2025.
Forbedrer forholdene for myke trafikanter langs Ring 32.6.2026 08:02:12 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal i gang med å oppgradere gang- og sykkelvegen langs Ring 3 mellom Universitetskrysset og Sognsveien i Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom