Ferske tall bekrefter likelønn i regnskapsbransjen
19.11.2025 07:30:00 CET | Regnskap Norge | Pressemelding
Regnskap Norges lønnsundersøkelse bekrefter at det er lik lønn for likt arbeid i regnskapsbransjen. – Bransjen er et forbilde for likelønn, sier administrerende direktør Rune Aale-Hansen.

I anledning likelønnsdagen presenterer Regnskap Norge årets ferske lønnstall som viser at likelønn er et faktum i regnskapsbransjen.
– Vår årlige lønnsundersøkelse dokumenterer at kvinner og menn får lik betaling for likt arbeid. Gjennomsnittslønnen for menn er 785 178 kroner, mens kvinner har et snitt på 784 252 kroner, sier Rune Aale-Hansen, adm.dir. i Regnskap Norge, og fortsetter:
– Dette bildet har vi sett over flere år, og vi er stolte av å kunne konstatere at dette er en bransje med reell likelønn.
Reell likelønn og like karrieremuligheter
Kvinner utgjør ca. 60 prosent av de statsautoriserte regnskapsførerne, viser Regnskap Norges lønnsundersøkelse. Den viser også at seks av ti kvinner har personalansvar.
– Det er gledelig å se at kvinneandelen med personalansvar samsvarer med den totale kjønnsfordelingen i bransjen. Personalansvar har stor betydning for lønnsnivå og karriereutvikling, sier Regnskap Norge-sjefen, men legger til at bransjen samtidig har en vei å gå når det kommer til topplederstillinger.
Veien videre mot bedre kjønnsbalanse i toppledelsen
Lønnundersøkelsen viser at halvparten av topplederne i regnskapsbransjen er kvinner.
– Selv om regnskapsbransjen er et forbilde når det kommer til likelønn, ser vi at kvinner fortsatt er underrepresentert i topplederstillinger. Dette er noe vi må jobbe videre med, slik at bransjen virkelig speiler den sterke kvinneandelen vi har – også i de høyest betalte stillingene, sier Aale-Hansen og avslutter:
– Selv om utgangspunktet er godt, jobber vi i Regnskap Norge aktivt med å løfte kvinnelige ledere i bransjen, nettopp for å inspirere andre kvinner til å ta større plass.
Fakta om lønnsundersøkelsen
Kriteriene som ligger til grunn for beregningen av lønnsforskjellen er som følger:
- Mellom 3 og 5 års høyere utdanning
- Mellom 5–15 års erfaring
- 100 prosent stilling (ikke deltid)
- IKKE godkjenning som revisor (i tillegg til aut. rf)
- Autorisert før 2019
- Stillingsnivå 3 (autorisert / oppdragsansvarlig – men ikke lederansvar)
- Må forhandle om lønn med arbeidsgiver (dvs. kan ikke selv bestemme lønnsnivået fordi de driver eget byrå o.l.)
Lønnsundersøkelsen sendes ut hver høst til Regnskap Norges over 8 600 statsautoriserte personmedlemmer. Ca. 3 000 har svart. Medlemsmassen består i dag av 68 prosent kvinner og 32 prosent menn. Av de som svarte på undersøkelsen er 67 prosent kvinner og 33 prosent menn. Det indikerer at sammensetningen er representativ for hele medlemsmassen, som igjen er et speilbilde av regnskapsbransjen.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon (i permisjon)
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noLenker
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Økt hvitvasking med kontanter: Regnskap Norge foreslår strengere tiltak24.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
Fersk rapport fra Økokrim konstaterer at kontanter i økende grad benyttes til hvitvasking. Regnskap Norge oppfordrer til sterkere innsats i kampen mot økonomisk kriminalitet.
Regnskapsførere rapporterer stadig flere mistenkelige forhold til Økokrim18.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskapsbransjen tar et stadig større ansvar i kampen mot økonomisk kriminalitet. Nye tall fra Økokrims analyseenhet «Financial Intelligence Unit» (FIU) viser at regnskapsførere i 2025 stod for 278 innrapporteringer, en økning på 37 prosent fra året før og en dobling siden 2023.
Raskere registrering i Brønnøysundregistrene11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Saksbehandlingstiden hos Brønnøysundregistrene overstiger én måned for meldinger som tidligere ble behandlet på få dager. Det skaper store problemer for næringslivet. Nå gir endelig næringsministeren Brønnøysundregistrene beskjed om å kutte i behandlingstiden i 2026, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Bærekraftsglipp svir for næringslivet28.1.2026 05:50:00 CET | Pressemelding
EU har vedtatt å redusere omfanget av pliktig bærekraftsrapportering, men norske virksomheter må fortsatt forholde seg til dagens regler for regnskapsåret 2025, fordi nødvendige lovendringer ikke rekker å komme på plass i tide. – Det er oppsiktsvekkende at regjeringen glipper på dette og påfører næringslivet nok en byrde, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Teknologiundersøkelsen 2025: Disse systemene er best på pris og fornøydhet22.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskap Norges teknologiundersøkelse viser at regnskapsførere som bruker samme leverandør for regnskap, lønn og årsoppgjør er mer fornøyde enn de som kun bruker enkeltmoduler. Samtidig peker undersøkelsen på en tydelig lojalitet mellom regnskaps- og lønnssystemer – og en bransje som foretrekker spesialiserte løsninger for årsoppgjør. Men hvilke systemer gir mest fornøydhet for pengene?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom