– Viktig rapport for Rogaland
10.11.2025 12:14:30 CET | Riksantikvaren | Pressemelding
Nye kulturmiljøer med i nasjonal oversikt

– Nå er 18 nye områder lagt til den eksisterende oversikten over kulturmiljøer av nasjonal interesse i Rogaland, sier Thea Aaberge Wikander, rådgiver i seksjon for arealplanlegging og miljø hos Riksantikvaren.
– Rogaland har allerede en oversikt over kulturmiljøer i by og kulturhistoriske landskap av nasjonal interesse. Den nye rapporten fanger opp et bredere spekter av kulturmiljøer som tidligere ikke har vært inkludert, sier Wikander.
De nye kulturmiljøene supplerer den samlede oversikten over kulturmiljøer og landskap av nasjonal interesse i Rogaland. Rapporten er skrevet av Rogaland fylkeskommune, og arbeidet er gjennomført i tett samarbeid med Riksantikvaren og kommunene.
– Denne rapporten er viktig, både for innbyggerne i Rogaland og for dem som skal forvalte og sikre gode bymiljøer og de vakre landskapene rundt omkring i fylket, sier Wikander.
Store variasjoner
Rogaland er et fylke med lange kyststrekninger, by og land, brede fjorder og smale fjordarmer, daler, hei og fjellområder mot øst. Fylket har utviklet seg variert, men med særpreg som vi kjenner igjen som typisk for Rogaland. De store variasjonene i landskap og kulturmiljø legger premissene for variasjoner i landbruk, kystkultur, ressursutnyttelse og levemåte.
– Oversikten er et kunnskapsgrunnlag for planlegging, og ikke et vern. Kulturmiljøer og landskap vil alltid være i endring, sier Wikander.
Det er stor variasjon blant de nylig tilførte kulturmiljøene. Her finner man blant annet det maritime kulturmiljøet mellom Engøy, Sølyst og Natvigs Minde i Stavanger. Dette er et viktig kulturhistorisk område som inkluderer sjøområder og holmer, og representerer kystkulturen i Norge. Andre kulturmiljøer er Visnes gruveområde – et gruvesamfunn med over 100 års storskala gruvedrift – og Vigatunet, et godt bevart gårdsanlegg som også er museum.
– Med denne oversikten skal kulturmiljøforvaltningen tidlig og tydelig kunne si fra om hvilke kulturmiljøer som har nasjonal kulturhistorisk interesse. Vi håper dette kan gi stolthet og eierskap til de store verdiene som finnes i Rogaland, og at det bidrar til en mer forutsigbar arealforvaltning, sier Wikander.
Følgende landskap i Rogaland er nå del av oversikten:
Engøyholmen - Natvigs Minde - Sølyst
Vibrandsøy
Vatneleiren
Gursli og Liland gruver
Rekefjord øst
Elgjestraum - Hølen - Ørsland
Åna fengsel
Fotland
Industristedet Ålgård med funksjonærboliger
Hjelmelandsvågen og Nordbygda
Jelsa
Kilen
Allmannajuvet
Stakland
Leiranger
Visnes gruveområde
Imslandssjøen
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktRiksantikvarenIkke send sms, telefonen viderekobles.
Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Bilder

Lenker
Om oss
Riksantikvaren er et direktorat underlagt Klima- og miljødepartementet, og vi er departementets rådgiver i alle saker som gjelder kulturminner og kulturmiljø. Riksantikvaren er den overordnete kulturminnemyndigheten og ansvarlig for å sette i verk den nasjonale kulturminnepolitikken. Vi har et faglig ansvar overfor kommunene, fylkeskommunene, Sametinget, Sysselmesteren på Svalbard og forvaltningsmuseene på kulturminnefeltet.
Andre språk
Følg pressemeldinger fra Riksantikvaren
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Riksantikvaren på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Riksantikvaren
Riksantikvaren lyser ut 3,4 millioner kroner til bygder, byer og næring og industri3.3.2026 09:32:28 CET | Pressemelding
Riksantikvaren lyser ut 3,4 millioner kroner til prosjekter som vil ta i bruk kulturarven som ressurs i utvikling av kulturmiljø i bygder, byer, næring og industri.
Riksantikvaren lyser ut 3,4 millionar kroner til bygder, byar, næring og industri3.3.2026 09:32:28 CET | Pressemelding
Riksantikvaren lyser ut 3,4 millionar kroner til prosjekt som vil ta i bruk kulturarven som ressurs i utvikling av kulturmiljø i bygder, byar, næring og industri.
12 millioner til brannsikring av viktige trehus23.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I 2026 deler ni fylker 12 millioner til brannsikring av våre verdifulle trehusområder.
12 millionar til brannsikring av viktige trehus23.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I 2026 deler ni fylke 12 millionar til brannsikring av våre verdifulle trehusområde.
7 millioner til middelalderhus i fem fylker19.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Huseierne av den rike bygningsarven fra middelalderen får nå utbetalt 7 millioner i tilskudd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom