Kifinfo

Nytt kurs for akademia: Nå skal forskningssektoren bli bedre på mangfoldsledelse

Del

Det handler om å integrere mangfoldsperspektiver i forskning, bredere representasjon og om inkluderende ledelse. – Et helhetlig ansvar, sier Marthe Amundsen, som er med på å utvikle et nytt kurs.

Portrettbilde av Marthe Amundsen og Rosa Cam Andrade framfor en powerpoint med tittel "Mangfold som strategisk ressurs"
– Mangfoldsledelse betyr både å håndtere og lede forskjellighet og å skape fellesskap, sier prosjektledergruppa ved Rosa Cam Andrade og Marthe Amundsen. (Bildet er tatt under ARK-konferansen 2025. Av: Kristin Aukland)

Av: Kristin Aukland, Kifinfo

– Det nasjonale samarbeidet vi har nå, om dette kurset i mangfoldsledelse som vi utvikler, er eksepsjonelt og banebrytende!

Det forteller Marthe Amundsen fra prosjektledergruppa bak utviklingen av det første kurset i mangfoldsledelse, spesialdesignet for universitets-, høgskole- og universitetssektoren (UHI-sektoren). Totalt er det 14 representanter fra ulike UHI-institusjoner som deltar i utviklingen av prosjektet.

Prosjektledergruppa består ellers av likestillings- og mangfoldsrådgiverne Rosa Cam Andrade fra Universitetet i Stavanger (UiS) og Kristian Solaas fra Universitetet i Agder (UiA).

– Det er noen hårete mål vi har satt oss, sier Amundsen, seniorrådgiver ved Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet, Universitetet i Oslo (UiO).

De håper at hele UHI-sektoren begynner å ta i bruk kurset i løpet av høsten 2026.

Ønsker en ny forståelse av mangfold

Men først må vi finne ut hva trioen legger i «mangfoldsledelse».

– Hva mener dere at mangfoldsledelse betyr?

– Jeg liker den korte definisjonen om at mangfold er en ressurs, sier Solaas, likestillingsrådgiver i personal- og organisasjonsavdelingen ved UiA.

Andrade fyller ut:

– Mangfoldsledelse betyr både å håndtere og lede forskjellighet og å skape fellesskap.

Amundsen legger til:

– I tillegg til kjønn, etnisitet og andre synlige kategorier, har vi alle også et mangfold og en kompetanse som ikke nødvendigvis er synlig.

– Vi tar med oss våre erfaringer, perspektiver og identitet i arbeidshverdagen. Derfor er det viktig å jobbe med mangfold: Hva er utfordringene, og hvordan kan vi skape et godt arbeidsmiljø?

– Vi ønsker et perspektivskifte fra representasjon og den luftige måten å snakke om mangfold på, det som bare er toppen av isfjellet, og til en ny forståelse av mangfold, sier Solaas.

Mangfoldsledelse er både komplekst og vanskelig, understreker kursutviklerne.

– Det å jobbe med mangfold betyr å jobbe med arbeidsmiljø. Nå er det et sterkt søkelys på psykologisk trygghet innenfor arbeidsmiljø- og organisasjonskulturteori, og dette henger tett sammen med mangfold og inkludering, sier Solaas.

Et kurs tilpasset akademia

Trioen forklarer at selv om det det allerede finnes flere ulike tilbydere av mangfoldskurs, er det kurs som ikke alltid treffer forskningssektoren like godt som for eksempel næringslivet.

– Akademia er spesiell med at det er mange internasjonale ansatte. Da er også interkulturell kompetanse viktig. Vi må skape en kultur der alle kan bidra og alle er representert, sier Andrade, HR-rådgiver ved UiS.

– Hva er målet med kurset?

– Vi ser på mangfoldsledelse som et helhetlig ansvar. Det handler om bredere representasjon, om å integrere mangfoldsperspektiver i forskning og om å utvikle ledelse som skaper inkluderende og bærekraftige organisasjoner, sier Amundsen.

Kurset inneholder fire moduler. Først en introduksjon til mangfoldsledelse, før interkulturell kompetanse, strategisk mangfoldsledelse og om mangfold i selve forskningen.

UHI-sektoren møter andre forventninger enn for eksempel privat næringsliv. Et eksempel på det er likestillings- og diskrimineringsloven, der universiteter og høgskoler, som offentlige myndigheter, har større krav gjennom aktivitets- og redegjørelsesplikten enn det private virksomheter har.

– Derfor er det viktig at et kurs i mangfoldsledelse rommer ytre krav og forventninger, og knytter det til en mer praktisk bruk av mangfold i akademia, mener Solaas, Andrade og Amundsen.

Les hele saken hos Kifinfo

Nøkkelord

Kontakter

Om Kifinfo

Følg pressemeldinger fra Kifinfo

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kifinfo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kifinfo

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye