Flere mannlige professorer tror kvinnelige professorer er dårligere kvalifisert
29.10.2026 15:26:56 CET | Kifinfo | Pressemelding
En dansk studie viser hvordan mannlige professorer inntar et «taust standpunkt» til hvorfor det er færre kvinnelige professorer. Mange mener kvinner er dårligere kvalifisert.

Av: Simon Gramvik, Kifinfo
I Danmark er mindre enn hver tredje professor i samfunnsvitenskap kvinne. I en ny studie fikk 77 mannlige og kvinnelige professorer spørsmål om hvorfor andelen kvinner er så lav.
«Vel … øh … og det er … Det er virkelig et interessant og viktig spørsmål.»
– Noen ganger hadde de mannlige informantene veldig vanskelig for å si noe. Helt fysisk kunne de bli sånn: «… altså …», De kunne nesten ikke få sagt noe og begynte å stamme, forklarer Nanna Mik-Meyer, professor ved Copenhagen Business School.
Sammen med Margaretha Järvinen, professor ved Københavns Universitet, intervjuet hun professorer ved tre danske universiteter. Alle jobbet innen samfunnsvitenskapelige fag.
For mange av mennene gikk praten i stå. De inntok det forfatterne kaller et «taust standpunkt» – de mente at kvinnelige akademikere egentlig var mindre kompetente enn menn, men det var vanskelig å si til en intervjuer som var en kvinnelig professor.
– Og du vet, i et intervju som ellers hadde gått veldig fint, så ble det plutselig anstrengt. Det var rett og slett noe de ikke kunne si til oss.
Få menn pekte på barrierer i akademia
Blant de 77 professorene var 46 menn og 31 kvinner.
Et tydelig funn var at mannlige og kvinnelige professorer ga svært ulike svar på hvorfor det var så lav andel kvinnelige professorer. 97 prosent av kvinnene nevnte barrierer internt på universitetet – men bare 22 prosent av mennene.
– Blant mennene var den vanligste forklaringen knyttet til familiesituasjonen. Rundt 70 prosent sier at det handler om at kvinner gjør mer hjemme når de får barn, eller lignende forklaringer.
61 prosent av kvinnene nevnte også at familie spiller en rolle.
– Altså, kvinnene knytter det også til familiesituasjonen.
Mik-Meyer synes forskjellen er interessant i lys av tidligere forskning:
– Det finnes masse forskning som viser at det er barrierer inne på universitetet. Og det finnes også forskning som viser barrierer knyttet til at kvinner gjør mer i familien.
– Men det interessante hos oss er at det bare er ti menn – altså omtrent en femtedel – som peker på barrierer inne på universitetet som en årsak til at det er færre kvinnelige professorer.
Danmark på bånn?
Da intervjuet ble gjort var det i samfunnsvitenskapene kun 26 prosent av professorene i Danmark som var kvinner. Det plasserer Danmark i den nederste tredjedelen av EU-landene.
– Hvorfor er kvinneandelen innen samfunnsvitenskapene så lav i Danmark?
– Jeg tror det er veldig mange forklaringer på det. I noen land har man hatt flere programmer som har vært målrettet mot kvinner. Vi har hatt veldig lite av det i Danmark. Og når vi har hatt det, har det alltid skapt stor politisk diskusjon.
Mange dansker tenker at de er i mål med likestillingen, tror forskeren.
– Selv om vi også i Danmark har store lønnsforskjeller og så videre mellom kvinner og menn, er det fortsatt en forestilling om at vi er veldig likestilte.
Denne forestillingen blir særlig problematisk hvis mange i tillegg tror at kvinner nyter godt av særordninger, legger Mik-Meyer til. Bruken av særordninger er i realiteten begrenset.
Det «tause standpunktet»
Det var særlig mot slutten av intervjuene, da de dreide inn på kjønn, at mange av de mannlige professorene begynte å nøle.
I analysen tolket Mik-Meyer og Järvinen stillheten som at de mannlige professorene egentlig mente at kvinner er mindre kvalifiserte til professorater. (Les utdrag fra dialogen i faktaboks lenger nede.)
Mik-Meyer tror at det spilte inn at begge intervjuerne – hun og Järvinen – er kvinnelige professorer.
– Jeg tror det er litt vanskelig å si til en kvinnelig professor som sitter overfor deg, at du tror kvinnelige professorer er mindre kvalifiserte.
25 av 46 menn ble kategorisert som personer som hadde vansker med eller viste motvilje til å svare. Blant kvinnene gjaldt dette 1 av 31.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin AuklandSeniorrådgiver
Tel:95 12 14 86ka@kilden.forskningsradet.noOm Kifinfo
Kifinfo drives av Kilden kjønnsforskning.no for Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning og høyere utdanning (Kif-komiteen). Sekretariat hos Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir).

Følg pressemeldinger fra Kifinfo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kifinfo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kifinfo
– Tro kan flytte fjell: vi har flyttet OsloMet til Holmlia21.10.2026 11:49:47 CEST | Pressemelding
Kjønn, sosial og etnisk bakgrunn spiller inn på hvilken høyere utdanning menn og kvinner velger. Det viste årets Kif-konferanse.
– Akademia må få en bedre språkpolitikk19.10.2026 10:38:26 CEST | Pressemelding
Hvordan kan universiteter både styrke norsk fagspråk og være attraktive arbeidsplasser for internasjonale forskere? Det er viktig at forskere får tid til å lære seg norsk, mener språkforsker Verónica Pájaro.
Universitetet i Oslo vil ha minst 30 prosent menn på psykologi25.9.2026 14:28:29 CEST | Pressemelding
Fra neste år kan universiteter og høgskoler bruke kjønnskvoter på studier med stor ubalanse mellom kjønnene. Universitetet i Oslo er blant institusjonene som vil ta den nye ordningen i bruk.
Studentenes helse- og trivselsundersøkelse 2026: Én av fire studenter blir trakassert eller diskriminert17.9.2026 10:08:28 CEST | Pressemelding
Det siste året har 24 prosent av studentene opplevd trakassering eller diskriminering. Flest kvinner.
Forskere fra arbeiderklassen har mer bein i nesa11.9.2026 10:00:37 CEST | Pressemelding
Mange med arbeiderklassebakgrunn blir sortert ut lenge før de får en forskerkarriere. Men de få som kommer så langt, kan være spesielt godt rustet til å navigere i akademia, viser en tysk studie.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom