Skal lage en plan for et nasjonalt kompetansesenter
15.10.2025 10:59:03 CEST | UiT Norges arktiske universitet | Pressemelding
Nå skal et nasjonalt kompetansesenter om fornorskningspolitikk og urett bli konkret. Regjeringen gir UiT Norges arktiske universitet et oppdrag med å lage en plan for senteret, i tett dialog med samiske, kvenske og skogfinske miljø.

– Vi ser det som en tillitserklæring å få dette oppdraget. Sammen med andre miljø skal vi følge opp et historisk vedtak i Stortinget og legge grunnlaget for et senter med store og krevende nasjonale oppgaver, sier rektor Dag Rune Olsen ved UiT Norges arktiske universitet.
Da Sannhets- og forsoningskommisjonen la fram sin rapport i juni 2023, foreslo den et nasjonalt kompetansesenter om fornorskningspolitikk og urett, for å gi majoritetsbefolkningen økt kunnskap om samer, kvener/norskfinner og skogfinner.
Kommisjonen mente at et kunnskapsløft kan redusere stereotypier og bøte på opplevelser av usynliggjøring. Det kan også legge til rette for at flere gjenoppdager sin samiske, kvenske/norskfinske eller skogfinske bakgrunn og tar i bruk språk som har vært fortrengte i tidligere generasjoner. Kommisjonen sa videre at det nasjonale senteret vil bidra i lokale og nasjonale forsoningsprosesser.
Knytte miljø sammen
I forslaget til neste års statsbudsjett får UiT sju millioner til å lage en plan for hvordan det nye senteret kan være organisert og hvilke oppgaver det skal ha. UiT er et breddeuniversitet der en rekke forskningsmiljø og utdanninger bidrar med kunnskap til forsoning og til styrking og revitalisering av språk og kultur. Rektor Dag Rune Olsen presiserer imidlertid at universitetet ikke skal løse oppdraget alene.
– Gruppene av urfolk og minoriteter som er rammet av fornorskning, er representerte av mange kompetansemiljø, noen av dem er små og sårbare. I arbeidet med å etablere et nasjonalt kompetansesenter blir det viktig å knytte miljøene sammen, slik at senteret bruker og styrker alle disse miljøene. Jeg er glad for at regjeringen presiserer dette allerede i forslaget til neste års statsbudsjett, sier Olsen.
Holocaust-senteret som forbilde
Sannhets- og forsoningskommisjonen mente at Senter for studier av Holocaust og livssynsminoriteter og det kanadiske National Centre for Truth and Reconciliation kan tjene som forbilde for det nye senteret.
– Stortinget har også lagt viktige føringer for arbeidet som UiT nå går i gang med. Vi skal lese nøye det Stortinget har sagt; om faglig innhold, samarbeid og behovet for et kunnskapsløft nasjonalt og i de lokalsamfunnene der uretten var mest synlig, sier Olsen.
Nøkkelord
Kontakter
Dag Rune OlsenRektor
Tel:930 85 881dag.r.olsen@uit.noBilder

UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har mer enn 4000 ansatte og over 16 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Nord-Norges største arkeologiske skattefunn tilbake etter nesten 100 år29.5.2026 12:04:47 CEST | Pressemelding
Den såkalte Laksfjordskatten, Nord-Norges største arkeologiske skattefunn, er nå tilbakeført til Norges arktiske universitetsmuseum, nesten hundre år etter at den ble funnet i Laksefjorden i Finnmark.
Ga amerikanske toppolitikere kunnskap om Arktis27.5.2026 13:04:10 CEST | Pressemelding
I helga var UiT Norges arktiske universitet vertskap på Svalbard for en tverrpolitisk amerikansk delegasjon med åtte kvinnelige senatorer med senator Lisa Murkowski i spissen.
Avtale signert for felles PhD-program i kunstnerisk utviklingsarbeid21.5.2026 09:36:21 CEST | Pressemelding
OsloMet, Universitetet i Innlandet og UiT Norges arktiske universitet har signert en intensjonsavtale. Målet er å utvikle et felles treårig PhD-program i kunstnerisk utviklingsarbeid innen utøvende og skapende kunst.
34000 har søkt studieplass ved UiT23.4.2026 10:00:15 CEST | Pressemelding
34000 potensielle studenter har krysset av for UiT-fag i sine søknader. 7450 av dem har UiT som førstevalg i sine søknader i Samordna opptak, mot 8417 i 2025. 7925 har søkt i lokale opptak.
UiT-prisene 2025: Dette er vinnerne!27.3.2026 10:27:54 CET | Pressemelding
Seks priser ble delt ut under Årsfest-seremonien ved UiT Norges arktiske universitet. Alle vinnerne har utmerket seg med ekstraordinær innsats og engasjement.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom