22 dødsulykker i jordbruket på fem år
En ny rapport viser at 22 mennesker har mistet livet i jordbruket de siste fem årene. I 19 av ulykkene jobbet de omkomne alene.

I jordbruksnæringen har det i snitt vært 4,5 arbeidsskadedødsfall i året det siste tiåret. I 2015 var det sju omkomne, som er det høyeste antallet i perioden. Lavest var tallet i 2023, med to omkomne. Det kommer frem i rapporten Arbeidsskadedødsfall i jordbruk.
Les rapporten: Arbeidsskadedødsfall i jordbruk (pdf).
Rapporten er en oppfølger av en rapport fra 2020, som tok for seg arbeidsskadedødsfall i fire næringer: jordbruk, industri, transport og lagring og bygg og anlegg. Årets rapport ser på utviklingen av arbeidsskadedødsfall i jordbruket de siste elleve år, hva som kjennetegner dødsulykkene de siste fem årene og hvilke årsaker som ligger bak.
Av de 22 som omkom på jobb i jordbruket mellom 2020 og 2024, var 21 norske statsborgere. 21 var menn og 6 av 10 var gårdbrukere på egen gård.
Nøkkeltall fra rapporten:
|
9 av 10 jobbet alene
I 19 av de 21 ulykkene jobbet den omkomne alene da ulykken skjedde. I et tilfelle var en annen person til stede i samme fjøs, men uten å være vitne til hendelsen.
– Når så mange dødsulykker skjer når man jobber alene, viser det hvor viktig det er å unngå alenearbeid i særlig risikofylte oppgaver innenfor vedlikehold og dyrestell, sier Ingvill Kvernmo, direktør i Arbeidstilsynet.
Hun minner om hvor viktig det er å kartlegge og vurdere risiko, og sette inn tiltak. Eksempler på dette kan være å bruke tekniske hjelpemidler som gjør det unødvendig å klatre ned i silo eller gjødselkjeller alene. Eller sørge for at det er gode barrierer mellom tunge dyr og gårdsarbeider, som sikre grinder og låsemekanismer, slik at risikoen for å bli klemt eller skadet blir mindre.
– I jordbruket er alenearbeid dessverre altfor ofte vanlig praksis selv ved farlige arbeidsoppgaver. Det må vi prøve å få endret, sier Kvernmo.
Bør jobbe mer forebyggende
For å forebygge ulykker må de som arbeider i jordbruk, jobbe mer systematisk med sikkerhet.
Rapporten anbefaler særlig bedre risikovurderinger og kartlegging av farer knyttet til arbeidsoppgaver som kan føre til alvorlige ulykker.
For eksempel: Hvilke scenarier kan medføre alvorlig personskade ved forflytning av storfe? Er det trygt å gjøre jobben alene, eller bør man ha en kollega i nærheten? Noen ganger er det ikke mye som skal til, for å forebygge en ulykke sier Kvernmo:
– For eksempel setebelte i traktor. Det er et enkelt, men livsviktig tiltak. Vi vet at flere dødsulykker kunne vært unngått dersom de som kjørte traktoren, brukte beltet.
Nøkkelord
Kontakter
Selena Konjhodzic ØverjordKommunikasjonsrådgiver
Tel:95967516selena.konjhodzic.overjord@arbeidstilsynet.noBilder

Følg pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arbeidstilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Bilpleievirksomheter må levere lovpålagt dokumentasjon til Arbeidstilsynet17.9.2025 09:49:13 CEST | Pressemelding
Flere virksomheter som driver med bilvask, dekkskift og dekklagring må nå sende Arbeidstilsynet oppdatert dokumentasjon. Dokumentasjonen skal vise at de fortsatt oppfyller kravene til godkjenning.
Slik skal lastebilkraner kontrolleres19.8.2025 13:17:53 CEST | Pressemelding
Etter to dødsulykker med lastebilkran i 2023, har Arbeidstilsynet publisert en avklaring som presiserer hvordan en sakkyndig kontroll skal utføres. Varslingssystemet for kranarm og støtteben skal være montert, fungere, og kontrolleres av sertifisert virksomhet.
Sterkere lut mot arbeidslivskriminalitet11.8.2025 12:38:23 CEST | Pressemelding
Vi skal gå tøffere til verks mot de kriminelle i arbeidslivet. Nye virkemidler, økte bevillinger og tettere samarbeid med bransjene er noen av midlerne som skal bidra til å beskytte sårbare arbeidstakere og redusere de kriminelles handlingsrom.
Husk beskyttelse mot sola – også på jobb11.7.2025 13:45:31 CEST | Pressemelding
Bønder, postbud og veiarbeidere er blant yrkesgruppene som har høyere risiko for skader fra solas UV-stråling. Arbeidstilsynet har fem råd for å unngå solstråling på jobb.
Syk i ferien?10.7.2025 10:22:35 CEST | Pressemelding
Mange har logget av PC-en og satt arbeidsskoene på hylla. Hva skjer om du er så uheldig å bli syk mens du har ferie?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom