Spekter er positive til avgrenset forsøk med arbeidsfradrag for unge

Del

– Det er viktig at flere unge går fra trygd til lønnet arbeid. Derfor er Spekter positive til et avgrenset forsøk med arbeidsfradrag for unge. Nå må ordningen få en god innramming slik at flere kan inkluderes i arbeidslivet, sier Spekters administrerende direktør, Anne-Kari Bratten.

Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten.
Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten. Foto: Thomas Kleven

Regjeringen la i dag frem et forslag til en forsøksordning med fradrag i arbeidsinntekt for unge mellom 20 og 35 år. Forsøksordningen har som hensikt å innhente mer kunnskap om hvilke tiltak som kan få flere unge til å gå fra trygd til arbeid.

– En permanent ordning må være målrettet
– Alle sektorer sliter nå med mangel på arbeidskraft. Samtidig ser vi at trygdeytelsene over statsbudsjettet øker år for år. Derfor er det positivt at regjeringen vil forsøke ut nye løsninger for å få flere i arbeid. Vi må ha et godt kunnskapsgrunnlag før en slik ordning eventuell gjøres gjeldende for flere i denne aldersgruppen, sier Bratten.

Sysselsettingsutvalget vurderte i 2019 virkningene av å innføre et generelt jobbfradrag, og konkluderte med at det vil gi moderate sysselsettingseffekter sammenlignet med inntektstapet til staten. Derfor må en eventuell permanent ordning være målrettet mot de gruppene der den vil gi dokumentert effekt, mener Bratten.

– Vi må begynne tidligere
Samtidig er Bratten opptatt av at det viktigste arbeidet overfor unge må begynne lenge før de begynner å motta trygdeytelser.

– Skal vi oppnå varige endringer må først og fremst tidlig innsats og kvalifisering overfor utsatte grupper prioriteres høyere. Da må vi blant annet lykkes bedre med å redusere frafallet i utdanningsløpet. Vi trenger målrettede tiltak i grunnskolen for å redusere frafallet i senere skoleår. Det vil både være positivt for elevene og gi et betydelig potensial for å mobilisere arbeidskraft for samfunnet, sier Bratten.

Forslaget skal nå ut på høring.

Kontakter

Følg pressemeldinger fra Spekter

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Spekter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Spekter

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye